Alexandru Cretu je utišal domače navijače in Maribor sredi Stockholma poslal v 3. predkrog letošnje Lige prvakov, kjer Mariborčane čakata obračuna s še enim skandinavskim predstavnikom, norveškim prvakom Rosenborgom. Foto: Reuters
Sorodna novica Kronaveter: Tehnično smo boljši, nismo jim pustili igrati že na prvi tekmi.

Mariborčani so se dobro uprli švedskemu prvaku. Čeprav so že v uvodnih minutah srečanja prejeli zadetek, ki je zagotovo pokvaril taktični pristop trenerja Darka Milaniča, so se pogumno borili in v uvodu drugega polčasa izenačili.

Ekipi iz Ljudskega vrta je nekaj časa kazalo odlično, nato pa je podaljšek po dobri uri igre s fantastično izvedenim prostim strelom izsilil Sebastian Larsson, eden najnevarnejših posameznikov domačega kolektiva.

Položaj je na začetku prvega podaljška poslabšal še Tarik Elyounoussi, ki je zadel za 3:1. Toda slovenski prvaki se niso vdali, še naprej so iskali priložnosti, v 117. minuti pa je potnika v 3. predkrog odločil Alexandru Cretu.

27-letni Romun je s strelom z glavo po Vilerjevem predložku utišal stadion v Stockholmu in vijoličastim priboril obračuna z Rosenborgom. Prva tekma bo 6./7. avgusta, povratna 13. avgusta.

Takole je Per Karlsson dobil zračni dvoboj z Blažom Vrhovcem po predložku iz kota in AIK povedel v vodstvo z 1:0. Foto: Reuters

Karlsson v polno že v 4. minuti
Gostitelji so obračun v švedski prestolnici začeli odločno, takoj so pritisnili na obrambo štajerskega kolektiva, že v 4. minuti jim je uspelo doseči tako želeni zadetek. Po predložku iz kota je Per Karlsson dobil zračni dvoboj z Blažem Vrhovcem in z glavo žogo poslal za hrbet nemočnega Kenana Pirića. Švedi so ekspresno hitro dobili tisto, kar so iskali, zato so takoj umirili igro in na svoje priložnosti čakali predvsem iz protinapadov. V 19. minuti je Chinedu Obasi zapretil na desni strani, nevarnost sta uspešno rešila Dino Hotić in Pirić. AIK je bil v napadalnih nalogah podjetnejši, po novem zadetku je zadišalo v 25. minuti, ko je Pirić v kot sijajno odbil natančen Obasijev strel z glavo. Nigerijec, ki je zelenico zaradi poškodbe zapustil po dobre pol ure igre, je sicer sprožil iz prepovedanega položaja.

V drugi polovici polčasa Maribor dvignil igro
Kot da bi odhod Obasija spodrezal krila domači ekipi. V njeno igro so se prikradle nenatančne podaje, kar so Mariborčani začeli počasi izkoriščati. V 34. minuti se je z lepim prodorom izkazal Andrej Kotnik, vendar brez zaključnega strela, že minuti pozneje se je moral po predložku Roka Kronavetra in odbiti žogi, ki je letela pod prečko, izkazati vratar Oscar Linner in okroglo usnje odbiti v kot. Pritisk slovenskih prvakov ni pojenjal, že hip zatem je Kronaveter pred vrata poslal nov uporaben predložek za Sašo Ivkovića. Pred njim sta nespretno posredovala Karlsson in Daniel Fredrik Granli, Linner je v zadnjem trenutku preprečil avtogol.

Mariborčani so izid izenačili na začetku drugega polčasa. Foto: Reuters
Kotnik, ki je profesionalno nogometno pot začel v Izoli, je z natančnim volejem pod prečko postal šesti nogometaš Maribora z zadetkom v kvalifikacijah letošnje Lige prvakov. Pred njim so mrežo zatresli Špiro Peričić, Dino Hotić, Rok Kronaveter, Marcos Tavares in Saša Ivković. Foto: Reuters
Kenan Pirić je bil v 61. minuti nemočen ob mojstrovini Sebastiana Larssona. Foto: Reuters

Kotnik izenačil na uvodu nadaljevanja
Če so Švedi zadeli v uvodnih minutah prvega polčasa, so jim na začetku drugega dela Mariborčani vrnili milo za drago. Hitro so planili na Linnerjev gol, v 48. minuti se je žoga po Tavaresovem strelu odbila do Kotnika, ki je iz voleja silovito sprožil in žogo zabil pod prečko za 1:1. Veselje štajerske ekipe je bilo nepopisno.

Brez nevšečnosti ni šlo: takole so nekateri zamaskirani navijači AIK-ja želeli obračunati s privrženci Maribora. Foto: Reuters

Mojstrsko izvedeni prosti strel Larssona
Izenačenje gostiteljev ni pretirano zmedlo, celo nasprotno: odločneje so krenili proti vratom slovenskih prvakov. V 10. minuti nadaljevanja je po odbitem strelu s petih metrov vratnico nastreljal rezervist Sigthorsson, po dobri uri igre je za vnovično vodstvo poskrbel Sebastian Larsson. 34-letni veteran je mojstrsko izvedel prosti strel z desne strani, presenetil je vratarja Pirića in zadel ob bližnji vratnici za 2:1. Prekršek za prosti strel je storil Špiro Peričić. V 68. minuti je Larsson s podobnega položaja vnovič poskusil s prostega strela presenetiti Pirića, a je njegov poskus odfrčal prek vrat.

Pirić je moral biti vselej na preži, že tri minute pozneje je odbil nevaren strel z razdalje, kmalu zatem je ujel še poskus Henoka Goitoma, ki je poskusil z desne strani.

Elyounoussi prehitel Pirića za 3:1
Do konca rednega dela srečanja sta mreži obmirovali, sledila sta dva podaljška po 15 minut. Že na začetku prvega je AIK povedel s +2. Enoch Adu je na drugo vratnico poslal diagonalen predložek, Martin Milec je slabše posredoval ob Tariku Elyounoussiju, norveški vezist je prišel do žoge pred vtekajočim Pirićem in jo iz mrtvega kota poslal v mrežo. 3:1.

Cretu zadel za naslednji predkrog
Mariborčanom je za napredovanje zadostoval že zadetek, vneto so ga iskali z vseh strani, igro je poživil tudi rezervist Rudi Požeg Vancaš, a zaman. V 116. minuti je imel 3. predkrog na nogi rezervist Jasmin Mešanović, a je njegov poskus z zadnjimi močmi Linner odbil v kot. Ko je že kazalo, da bodo Švedi ubranili prednost dveh zadetkov, pa je stadion v črno zavil Alexandru Cretu! Po Vilerjevem predložku na oddaljeno vratnico je z glavo ukanil Linnerja za 3. predkrog Lige prvakov.