Olympiakos – prvak Konferenčne lige za sezono 2023/24, za kar je z enajstim golom na deveti tekmi poskrbel Ajub El Kabi. Foto: Reuters

Prvi gol v finalu tretje izvedbe Konferenčne lige je padel šele na začetku drugega podaljška. Argentinec Santiago Hezze je po preigravanju z leve strani poslal oster predložek pred vrata, kjer se je z glavo spretno znašel Ajub El Kabi. Enajsti gol prvega strelca Konferenčne lige, a nato so se začele mučne minute pregledovanja posnetkov. Po petih minutah je VAR razsodil – ni prepovedanega položaja, gol Maročana je obveljal in Olympiakos je nekaj minut pred koncem finala v Atenah povedel z 1:0.

Takoj po nadaljevanju tekme je do izjemne priložnosti prišel Jonathan Ikone, a je fanatična obramba rdeče-črnih z blokom preprečila izenačenje Fiorentine. V petih minutah sodnikovega dodatka viola ni prišla do nove priložnosti in drugo leto zapored so Firenčani doživeli poraz v izdihljajih tekme. Lani proti West Hamu v 90. minuti finala v Pragi, zdaj v Atenah v drugem podaljšku.

Strel z glavo Maročana Ajuba El Kabija, ki je vpisal Olympiakos v zgodovino. Prva evropska lovorika kluba, prvi celinski naslov za grške klube in po dolgih 13 letih zmagovalec Uefinega tekmovanja zunaj najmočnejših štirih nogometnih lig Evrope. Foto: Reuters

Izrazito jalova pobuda Firenčanov

Po začetnem otipavanju se je v 10. minuti zatresla mreža Olympiakosa, a je glavni sodnik Artur Dias še predtem zapiskal prepovedani položaj, v katerem se je ob prekinitvi znašel nesojeni strelec Nikola Milenković, sicer branilec Srbije in s tem tekmec Slovenije na bližnjem Euru.

Prvi polčas je minil v znamenju Fiorentine, ki pa iz devetih strelov ni prišla do vodstva. Na drugi strani je podrejeni Olympiakos sprožil le dva strela. Največjo priložnost je v 21. minuti zapravil Giacomo Bonaventura, čigar strel s polrazdalje je sijajno ubranil Konstantinos Colakis.

21-letni Konstantinos Colakis je poskrbel, da v rednem delu tekmi Fiorentina ni povedla. S štirimi obrambami in algoritemsko oceno 8,1 je bil statistično najboljši igralec finala. Foto: Reuters

Tudi v nadaljevanju so Firenčani prevladovali, a sila jalovo. V 69. minuti je nevarno sprožil Christian Kouamé, a je z novo obrambo zablestel 21-letni Colakis v vratih Pirejčanov. V 80. minuti je zadišalo po kazni za goste, a je Vicente Iborra z glavo meril za las mimo vrat Fiorentine.

V podaljšku je Olympiakos najprej zahteval 11-m zaradi roke branilca Lucasa Quarte, a so prejeli le dva rumena kartona. Takoj zatem je Stevan Jovetić zagrozil z roba kazenskega prostora, a je branil Pietro Terracciano. V drugem podaljšku je nevarno streljal Jonathan Ikone, a je bil Colakis znova na mestu.

Po rednem delu finalne tekme v Atenah je bilo razmerje v strelih 12:3 za italijanski klub, po koncu obeh podaljškov pa 17:6 v strelih za Fiorentino.

Po Romi in West Hamu zdaj čas za "legende"

Atalanta je osvojila Evropsko ligo, zdaj Olympiakos Konferenčno ligo, kdo pa bo slavil v soboto v Londonu: Real Madrid ali Borussia Dortmund? Foto: Reuters

V še vedno svežem tretjem evropskem klubskem tekmovanju je v Atenah na stadionu Agia Sofija, sicer domovanju grškega prvaka AEK-ja, potekal tretji finale tekmovanja. V prvih dveh finalih sta slavila zmagi Roma in West Ham, pri čemer so Londončani lani ugnali prav Firenčane.

Fiorentina po petem izgubljenem evropskem finalu ostaja pri eni evropski lovoriki – pokal pokalnih zmagovalcev iz sezone 1960/61

Olympiacos je zaigral šele v prvem evropskem finalu, a kljub izraziti podrejenosti v rednem delu in večini podaljška, na koncu v domačem mestu osvojil Konferenčno ligo. S čimer so zdaj tudi v očeh velikih domačih tekmecev upravičili vzdevek - legende.

Po dolgih 13 letih je evropska lovorika pripadla kakšnemu klubu izven območja najmočnejših štirih lig (Španija, Anglija, Italija in Nemčija). Leta 2011 je Evropsko ligo osvojil Porto, ki je tudi zadnji zmagovalec elitne Lige prvakov izven omenjene velike četverice - zmaji so nogometno Evropo osvojili leta 2004.