Igralec tekme Marcel Sabitzer je s tem strelom v 80. minuti odločil dvoboj, pri čemer je nizozemska obramba naredila še eno veliko napako. Foto: Reuters
168 cm visoki Romano Schmid, član Werderja, je zadel z glavo in Avstrijce popeljal v vodstvo z 2:1. Foto: Reuters

Poraz za Nizozemsko ni usoden – že pred tekmo je bilo jasno, da je v osmini finala. Ob polčasu so Avstrijci, ki jih že lahko štejemo za presenečenje letošnjega prvenstva, vodili z 1:0. Za napadalen pristop so bili nagrajeni že v šesti minuti. Alexander Prass je z leve strani podal pred gol, z drsečim startom je želel Donyell Malen žogo izbiti v kot, toda dosegel je avtogol.

Malen bi se lahko ob izteku 23. minuti odkupil za napako, prejel je lepo globinsko podajo v kazenski prostor, bil sam pred avstrijskim vratarjem, toda z desetih metrov ni bil dovolj natančen s svojo levico, žoga je šla približno 20 centimetrov mimo vrat Patricka Pentza.

V šesti minuti je Donyell Malen žogo poslal v svojo mrežo. Foto: Reuters

Kapetan zapravil priložnost za 2:0
Avstrijcem se je na začetku 38. minute ponudila izjemna priložnost za izdatnejše vodstvo. Najprej je Marcel Sabitzer sprožil močan strel, ki pa ni presenetil Barta Verbruggna. Toda avstrijski pritisk ni pojenjal in kar naenkrat se je kapetan Marko Arnautović znašel sam pred Verbruggnom, toda njegov strel s šestih metrov je bil nenevaren, saj žoge ni dobro zadel.

Gakpo zadel po protinapadu, Schmid Avstrijce vrnil v novo vodstvo
Nizozemci so v drugi polčas vendarle krenili z več energije in izenačili po 72 sekundah nadaljevanja. Florian Grillitsch je izgubil žogo, Xavi Simmons je krenil v napad, našel na levi strani Gakpoja, ki je v kazenskem prostoru natančno meril.

Gakpo je izenačil na 1:1. Foto: Reuters

Tekma vse razburljivejša ...
Igra se je razživela, na potezi so bili znova Avstrijci. Akcija v 59. minuti se je začela na levi strani, Grillitsch je poslal predložek pred gol, Romano Schmid pa je bil učinkovit pri strelu z glavo.

Nizozemci so imeli pripravljen odgovor. Ob izteku 75. minute je v kazenskem prostoru zadel Depay. Slovaški sodnik je sicer menil, da je igral z roko, vendar si je nato ogledal posnetek in priznal 46. reprezentančni zadetek Memphisa Depaya.

Alexander Prass je
Alexander Prass je "zakuhal" prvi zadetek. Foto: Reuters

... odločil pa jo je Marcel Sabitzer
Ko se je zdelo, da Nizozemci prevzemajo pobudo in da so sposobni preobrata, pa je sledila napaka njihove obrambe, ki je pozabila na Marcela Sabitzerja. Zvezdnik Borussie (danes je bil izbran za igralca tekme) je iz bližine zanesljivo stresel nizozemsko mrežo.

Navdihnjeni Avstrijci na berlinskem olimpijskem stadionu niso popuščali, v 83. minuti so izpeljali izjemno akcijo, vendar je bil zadetek Christopha Baumgatnerja zaradi prepovedanega položaja razveljavljen.

Nizozemci so do konca poskušali osvojiti točko, vendar si resnejše priložnosti niso priigrali.

Avstrijski navijači so od leta 1982 čakali, da je njihova nogometna reprezentanca na velikih tekmovanjih dobila dve tekmi zapored. Foto: Reuters

Rangnick premešal enajsterico
Selektor Ralf Rangnick, ki ima ogromno zaslug za preporod avstrijske nogometne reprezentance, je spet presenetil z začetno postavo, na klopi sta med drugim ostala Christoph Baumgartner in Konrad Laimer. V primerjavi s tekmo proti Poljski (Avstrija je zmagala s 3:1) so bili v začetni enajsterici štirje novinci: Maximilian Wöber, Alexander Prass, Romano Schmid in Patrick Wimmer.

Avstrijci, ki so na velikih tekmovanjih slavili največjo zmago po letu 1978 (zmaga nad Nemčijo s 3:2 v Cordobi), bodo v zadnji tekmi osmine finala igrali proti drugouvrščenemu moštvu v skupini F.