Nogometaši madridskega Atletica so postali prvi zmagovalci Evropske lige. Foto: EPA
Diego Forlan
Diego Forlan je znova dokazal, da je mož za velike tekme. Foto: EPA
Diego Forlan je dosegel šest zadetkov v letošnji Evropski ligi. V polfinalu je na Anfieldu v podaljšku izločil Liverpool. Foto: EPA
Simon Davies
Simon Davies je takole izenačil v 37. minuri. Foto: EPA
Diego Forlan in Sergio Agüero
Sergio Agüero je zrežiral oba gola Forlana. Foto: EPA
Diego veliki junak finala v Hamburgu

Nogometaši Atletica so po 48 letih spet prišli do evropske lovorike. Potem ko so bili leta 1962 zmagovalci pokala pokalnih zmagovalcev (v finalu so s 3:0 ugnali Fiorentino), so tokrat poskrbeli za zgodovinski dogodek, saj so postali prvi zmagovalci novoustanovljene Evropske lige, ki je zamenjal Pokal Uefa.
Davies hitro izenačil
Razigrani Forlan je že v 12. minuti zadel vratnico. Španci so povedli v 32. minuti. Jose Antonio Reyes je z desne strani podal v sredino, kjer je Simao Sabrosa podaljšal žogo do Sergia Agüera. Argentinec je nespretno streljal, žoga pa je prišla do Forlana, ki jo je z desetih metrov pospravil v mrežo. Fulham si je hitro opomogel po šoku. Pet minut zatem je Zoltan Gera po dolgi akciji poslal žogo na nogo Simona Daviesa, ki je s šestih metrov z volejem izenačil.
Odločila sijajna naveza Forlan-Agüero
V drugem polčasu sta obe ekipi igrali previdno in odločal je podaljšek. Madridčani so bili tudi v dodatnih 30 minutah boljši tekmec. Pripravili so si tri priložnosti, od tega so eno izkoristili. Najprej je ob koncu prvega podaljška Forlan po levi strani pobegnil angleškim branilcem, njegovo podajo pa nista znala izkoristiti rezervist Jose Manuel Jurado in Aguero. V drugem podaljšku je Forlan najprej streljal čez gol. Odločitev je padla štiri minute pred koncem podaljška, ko je Agüero z leve strani podal pred vrata, kjer je Forlan podstavil nogo, žoga je zadela Bredeja Hangelanda in prelisičila vratarja Marka Schwarzerja.
"Goli v finalu so vedno posebni, nikoli jih ne pozabiš. Zmagali smo popolnoma zasluženo," je bil vesel Forlan, ki je številnim navijačem Atletica vlil upanje v boljše čase. Naslednjo sredo jih čaka še finalna tekma španskega kraljevega pokala proti Sevilli v Barceloni. Atletico je zadnji dve lovoriki osvojil leta 1996, ko je pod vodstvom Radomirja Antića postal španski državni in pokalni prvak.
Fulham brez evropskih tekmovanj v naslednji sezoni
"Zelo sem ponosen na fante, ki so se borili vseh 120 minut. V tej sezoni nam je uspelo nekaj neverjetnega, žal pa nam zadnjega koraka ni uspelo narediti," je povedal trener "kočarjev" Roy Hodgson. Fulham je v Premier ligi končal na 12. mestu in v naslednji sezoni ne bo igral v evropskih pokalih.