Sezona v Italiji je končana. Na vrhu je že petič zapored ekipa Interja. Foto: Reuters
Diego Milito
Diego Milito je bil junak tekme v Sieni, saj je črno-modrim prinesel peti zaporedni naslov. Foto: Reuters
Trenutek, ki je odločil italijansko prvenstvo v korist Interja. Foto: Reuters
Jose Mourinho
Jose Mourinho je v svoji bogati trenerski karieri osvojil še eno lovoriko. Zdaj ima priložnost, da po letu 2004 v Madridu še drugič osvoji Ligo prvakov. Foto: Reuters
Javier Zanetti
Legenda Interja Javier Zanetti je v črno-modrem dresu osvojil 12 lovorik. Foto: Reuters
Francesco Totti
Francesco Totti po tekmi ni mogel skriti razočaranja. Zopet mu je za las ušel Scudetto. Romo sta predvsem pokopala slab začetek sezone in domač poraz proti Sampdorii v 35. krogu. Foto: Reuters
Večina navijačev Rome je v Rimu zasedla športne lokale, kjer si je ogledala zadnji krog Serie A. Med njimi je bil tudi gospod, ki je za Romo navijal že v časih, ko so za "Gialorosse" igrali legendarni Bruno Conti, Agostino Di Bartolomei, Roberto Pruzzo, Franco Tancredi itd., ki so leta 1983 drugič v zgodovini osvojili Scudetto.
Večina navijačev Rome je v Rimu zasedla športne lokale, kjer si je ogledala zadnji krog Serie A. Med njimi so bili tudi takšni, ki so za Romo navijali že v časih, ko so za "Giallorosse" igrali legendarni Bruno Conti, Agostino Di Bartolomei, Roberto Pruzzo, Franco Tancredi itd., ki so leta 1983 drugič v zgodovini osvojili Scudetto. Foto: Reuters

prvaki, potem ko so v Sieni slavili z 0:1. Roma je v Veroni z 0:2 premagala Chievo.

Že v 5. minuti srečanja v Sieni je za domače izjemno priložnost zapravil bočni napadalec Albin Ekdal, ki je iz neposredne bližine zgrešil vrata Julia Césarja. Nato so vajeti v svoje roke vzeli črno-modri, ki so domačo ekipo potisnili na svojo polovico. S številnimi napadi so Milančani v obrambe silili vratarja Gianluco Curcija, ki pa se ni dal. V 38. minuti je Massimo Maccarrone zapretil gostujočemu vratarju, že nekaj trenutkov pozneje Mario Balotelli zatresel prečko.

Tik pred koncem polčasa je z glavo iz neposredne bližine priložnost zapravil še Walter Samuel, ki je žogo poslal čez gol.

Argentinec za še peti zaporedni Scudetto
V drugem polčasu je Mourinhova četa šla na vse ali nič, kar dokazuje tudi menjava Pandev-Motta. Napadi so se vrstili kot po tekočem traku, odločitev pa je padla v 57. minuti, ko je po podaji zimzelenega Javierja Zanettija Milito brez težav znotraj kazenskega prostora poslal žogo za hrbet Curcija in tako dosegel enega najpomembnejših golov v sezoni. Do konca so črno-modri popolnoma nadzorovali potek srečanja, tekmo uspešno pripeljali do konca in osvojili še peti zaporedni naslov italijanskega prvaka.

Mourinho: Nikoli se nisem pritoževal!
"Mislim, da nisem noben fenomen," je po tekmi dejal trener Mourinho in nadaljeval: "Vedno sem trdo garal za svojo ekipo in se nikoli nisem pritoževal." Wesley Sneijder je še dodal: "To je z naskokom moja najboljša sezona v karieri. Ko po vseh teh uspehih igraš še v finalu Lige prvakov, bolje skoraj ne more biti."

Totti blestel, a ni zadel
Nogometaši Rome so prek Francesca Tottija v prvem polčasu neprestano napadali vrata Chieva. Rimski kapetan je v 21. minuti zatresel okvir vrat, pet minut pozneje je po ubranjenem strelu žogo poslal za las mimo leve vratarjeve vratnice. V 34. minuti je pred praznim golom zgrešil nemogoče, že dve minuti pozneje je tudi zatresel mrežo, a je zadetek stranski sodnik razveljavil zaradi prepovedanega položaja.

Toda to, kar ni uspelo Tottiju, je uspelo Mirku Vučiniću in Danieleju De Rossiju. Prvi je v 39. minuti hladnokrvno zaključil akcijo in Romo popeljal v vodstvo, tik pred koncem polčasa pa je z neustavljivim projektilom po podaji Davida Pizarra s 25 metrov žogo poslal v desni zgornji kot vratarja Lorenza Squizzija.

Romina barka mirno do konca
V drugem polčasu Rimljani niso več tako napadali kot v prvem. Tekma je bila tako rekoč že dobljena. Še najbolj dejaven je bil Vučinić, ki pa mu skupaj s soigralci ni uspelo povišati vodstva. Precej bolj dejavni so bili domači nogometaši, še najlepši priložnosti pa sta zapravila Erjon Bogdani v 74. in Bojan Jokič v sodnikovem podaljšku.

Ranieri: Storili smo nekaj izjemnega
Trener Rome Claudio Ranieri je rešil klub z rimskega Olimpica, ki je sezono začel zelo slabo in ga z drugim mestom v Serie A neposredno popeljal tudi v Ligo prvakov. "Najprej bi se rad zahvalil svojim varovancem, ki so storili nekaj zares izjemnega," je dejal 58-letni trener in zaključil: "Bili smo pri dnu lestvice, a smo se neverjetno pobrali in se za naslov bojevali vse do konca."

Italijansko prvenstvo, 38. krog:

SIENA - INTER 0:1 (0:0)
Milito 57.

Siena: Curci, Cribari (45./Brandao), Terzi, Del Grosso, Rosi, Ekdal, Vergassola, Codrea (81./Reginaldo), Ghezzal, Jajalo, Maccarone (54./Calaio).

Inter: Cesar, Samuel, Materazzi, Zanetti, Maicon, Motta (54./Pandev), Cambiasso, Milito, Sneijder (73./Chivu), Eto'o, Balotelli (59./Stanković).
CHIEVO - ROMA 0:2 (0:2)
Vučinić 39., De Rossi 45.

Chievo: Squizzi, Yepes, Scardina, Iori (78./Moro), Jokič, Sardo, Bentivoglio, Ariatti (58./De Paula), Luciano, Granoche (69./Bogdani), Pellissier.

Roma: Sergio, Juan, Burdisso, Cassetti (69./Tonetto), Motta (75./Mexes), Pizarro, De Rossi (70./Brighi), Totti, Perrotta, Vučunić, Taddei.

PARMA - LIVORNO 4:1 (1:0)
Lanzafame 45., 46., Morrone 49., Crespo 90.; Danilevicius 72.

ATALANTA - PALERMO 1:2 (0:1)
Ceravolo 48.; Cavani 12., 90./11-m

SAMPDORIA - NAPOLI 1:0 (0:0)
Pazzini 51.

MILAN - JUVENTUS 3:0 (2:0)
Antonini 14., Ronaldinho 29., 67.
Vratar Juventusa Gianluigi Buffon je bil ob polčasu zamenjan zaradi poškodbe gležnja, ki pa ni resnejše narave.

LAZIO - UDINESE 3:1 (2:1)
Hitzlsperger 16., Floccari 45., Brocchi 52.; Di Natale 30.
Handanoviča zaradi kartonov ni bilo v ekipi Udineseja.
RK: Isla 38./Udinese

INTER 38 24 10 4 75:34 82
ROMA 38 24 8 6 68:41 80
MILAN 38 20 10 8 60:39 70
SAMPDORIA 38 19 10 9 49:41 67
PALERMO 38 18 11 9 59:47 65
NAPOLI 38 15 14 9 50:43 59