Brez protikandidata za najprestižnejšo funkcijo v svetovnem nogometu je kongres v Parizu lahko samo potrdil, da bo Gianni Infantino vodil Fifo vse do leta 2023, ko se bo lahko potegoval še za zadnji, tretji, predsedniški mandat.
"Organizacija se je v zadnjih letih iz svojega zastrupljenega, skorajda kriminalnega okolja, spremenila v takšno stanje, kot mora biti. Fifa zdaj spet skrbi za nogomet," je v svojem govoru poudaril Infantino.
"Danes nihče ne govori o krizi in škandalih"
Tudi Infantino, nekoč sekretar Evropske nogometne zveze, je odkrito priznal nekatere napake Fife v zadnjem obdobju. "Vem, da sem tudi sam delal napake, a skušal sem popravljati smer Fife in sebe. Pomembno je, da danes nihče več ne govori o krizi, škandalih in korupciji."
Predsednik prav tako ni pozabil na pozitiven razvoj poslovanja, za katerega poudarja, da je končno postalo tudi transparentno. "Številk ni več možno skrivati in početi nekorektnih stvari. Za vsak dolar vemo od kod prihaja in kam gre. Prostora za nečedne posle ni več."
Huda kriza odprla vrata za vzpon na tron
Pred tremi leti je italijanski Švicar nasledil neslavno "padlega" predhodnika in rojaka Seppa Blatterja. Sočasno je bil iz nogometnega sveta izključen tudi takratni predsednik Uefe Michel Platini in nenadoma se je odprla pot, da se vodja žrebov za evropska tekmovanja povzpne prav na vrh svetovnega nogometa. Sočasno je vrsta sankcij za tedanje vodilne nogometne funkcionarje in Infantinovo napredovanje na sam vrh odprlo prosto pot tudi Aleksandru Čeferinu do mesta predsednika Uefe. Mimogrede: Uefa razpolaga z veliko večjim letnim proračunom kot Fifa.
Kljub kritikam iz Evrope na delo Infantina lahko predsednik Fife računa na podporo preostalih članic. Ima zaveznike iz Afrike, Azije, Severne in Južne Amerike. Samo v Evropi, kjer se Infantinov slog vodenja obravnava kritično, lahko pride do nasprotovanja ali vzdržanja, kar bi imelo zelo simboličen pomen.
Pred tremi leti drugi krog, zdaj brez protikandidata
Fifa je pod Infantinovim vodstvom razširila število udeleženk svetovnega prvenstva z 32 na 48 (od 2026 dalje v ZDA, Kanadi in Mehiki ter ne že s Katarjem 2022), kar je bil tudi eden glavnih ciljev njegovega prvega mandata. Infantino je sicer leta 2016 za zmago potreboval dva kroga. V drugem je premagal predsednika azijske zveze, bahrajnskega šejka Salmana Bin Ibrahima Al Khalifo, s 115 glasovi proti 88.
Čeferinova Uefa zminirala posel s Softbankom
Infantino upa na mirnejši polni mandat, v katerem bi lahko uresničil svoje ambiciozne načrte. Enega izmed njih mu je zrušila Uefa Aleksandra Čeferina, ki se je odločno uprla skrivnemu paktu Fife z japonsko-savdskim konzorcijem pod vodstvom investicijske banke Softbank. Za okoli 20 milijard evrov bi investitorji za 12 let prevzeli nadzor nad svetovnim klubskim prvenstvom in pokalom konfederacij. Vseeno je Fifa marca letos sprejela razširitev svetovnega klubskega prvenstva na 24 klubov z letom 2021, čemur evropski klubi s podporo Uefe močno nasprotujejo.
Fifa z 2,5 milijarde evrov rezerve zagotavlja 211 članicam, da bodo prejele 4,5 milijona evrov namenskih sredstev v naslednjih štirih letih, še več bo na voljo za posamične projekte. V naslednjem štiriletnem obdobju bo Fifa vložila 400 milijonov evrov v razvoj ženskega nogometa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje