Rossijevo smrt je potrdila njegova žena Federica Cappelletti v objavi na Instagramu. Sliki sebe z Rossijem je dodala pripis "Za vedno".
Vzrok Rossijeve smrti ni bil razkrit, italijanski mediji pa poročajo, da je umrl po boju z neozdravljivo boleznijo.
Rossi se je za vedno zapisal v nogometno zgodovino s predstavami na svetovnem prvenstvu v Španiji leta 1982. S šestimi goli, vključno s hat-trickom pri zmagi s 3:2 v četrtfinalu proti Braziliji, je azzurre popeljal do naslova. Tistega leta je dobil tudi zlato žogo za najboljšega nogometaša na svetu.
A na prvenstvu ga skoraj ne bi bilo. Leta 1980 so ga nogometne oblasti obtožile vpletenosti v nameščanja izidov v italijanskem prvenstvu, zaradi česar je prejel triletno prepoved igranja. Vseskozi je vztrajal pri svoji nedolžnosti, zeleno luč za vrnitev na zelenice pa je naposled dobil po dveh letih suspenza, tako da je lahko nastopil na SP-ju.
Črna pika kazen zaradi prirejanja izidov
Rossi je večino klubske kariere prebil pri Juventusu, kjer je tudi začel poklicno pot. Po podpisu prve pogodbe s torinskim velikanom leta 1973 sicer v dveh letih ni niti enkrat stopil na zelenico, kar je bila posledica treh operacij na kolenih.
V serie A je tako debitiral leta 1975 s Comom kot posojen igralec. Leto kasneje se je za tri leta preselil k Vicenzi, kjer je klub najprej pripeljal v prvo ligo, kasneje pa postal prvi strelec lige. S tem si je priigral tudi vpoklic v reprezentanco in na SP leta 1978 prvič zablestel s tremi goli.
Leta 1980 je sledil prestop k Perugii, tam pa se je njegovo ime pojavilo v zloglasni aferi prirejanja izidov Totonero, zaradi česar ga je doletela dolga prepoved igranja. Po odločnem boju, da bi opral svoje ime, so mu nogometne oblasti leta 1982 dovolile vrnitev na zelenice. Znova je podpisal z Juventusom, ki je tisto sezono osvojil naslov.
1982: Od četrtfinala naprej zabil šest golov
Na mundialu tistega leta mu je uspelo zablesteti, čeprav zaradi dolge odsotnosti z zelenic ni bil najbolje pripravljen. Italija se je v skupinskem delu s tremi neodločenimi izidi komaj prebila v drugi del tekmovanja. V četrtfinalu pa je sledila Rossijeva eksplozija proti izjemni Braziliji. V polfinalu je Poljakom dvakrat zabil za zmago z 2:0, v finalu pa je bil prvi strelec pri zmagi azzurrov nad Zahodnimi Nemci s 3:1.
Pri Juventusu je ostal do leta 1985, zatem eno sezono igral za AC Milan in se nato preselil v Verono k Hellasu. "Pablito", kot je bil tudi znan v Italiji, je po zaključku igralne kariere leta 1987 kasneje delal kot strokovni komentator.
V Italiji je bil izjemno priljubljen
Čeprav se je novica o njegovi smrti razširila v Italiji v nočnih urah, je na družbenih omrežjih povzročila številne izraze sožalja, njegovo ime pa je bilo najbolj iskana beseda v spletnih iskalnikih v Italiji.
"Nogomet in cela Italija žalujeta za Paolom Rossijem," je zapisal športni časopis Gazzetta dello Sport. La Stampa ga je označila kot "junaka Španije leta 1982".
Novica o smrti Rossija je odjeknila dva tedna po smrti argentinske nogometne legende Diega Maradone, zvezde svetovnega prvenstva leta 1986.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje