Prestop Ria Ferdinanda (na sliki najvišji) iz Leedsa v Manchester United leta 2002 še vedno velja za drugega najvišjega v zgodovini angleškega prvenstva. Dražji je bil le prestop Andreja Ševčenka iz Milana v Chelsea. Foto: EPA
Prestop Ria Ferdinanda (na sliki najvišji) iz Leedsa v Manchester United leta 2002 še vedno velja za drugega najvišjega v zgodovini angleškega prvenstva. Dražji je bil le prestop Andreja Ševčenka iz Milana v Chelsea. Foto: EPA
Danny Mills in Patrick Kluivert
Še nekaj let nazaj se je Leeds v Ligi prvakov boril z Barcelono in Milanom, danes pa tava na obrobju. Foto: EPA

Klub, ustanovljen leta 1904, je začasna uprava prisiljena prodati, saj država zahteva takojšnje plačilo davkov 12 milijonov evrov. Skupni dolg Leedsa sicer znaša več kot 50 milijonov evrov. Dokončni propad kluba nekateri napovedujejo že prihodnji teden.

Kandidati za evropski prestol
Kaj se je vse dogajalo z Leedsom, ki bi moral novo sezono prvič v zgodovini začeti v angleškem tretjerazrednem tekmovanju, vendar, kot zdaj kaže, do tega sploh ne bo prišlo? Moštvo iz Yorkshirja je ob vstopu v novo tisočletje krojilo vrh angleškega in evropskega nogometa. Po uvrstitvi v polfinale Pokala Uefa 2000, se jim je leto pozneje uspelo uvrstiti v polfinale Lige prvakov in marsikdo je mlado in perspektivno ekipo v nekaj letih videl na evropskem prestolu.

Najeli kredite v napačnem času
Takrat so blesteli vratar Nigel Martyn, branilca Rio Ferdinand in Jonathan Woodgate, vezisti Lee Bowyer, Olivier Dacourt, David Batty, Harry Kewell, v napadu pa sta bila nezaustavljiva Mark Viduka in Alain Smith. Predsednik kluba Peter Ridsdale je hotel še okrepiti moštvo in je zato najel visoke kredite, kar pa se je izkazalo kot napačna poteza. Klubu se naslednjo sezono ni uspelo uvrstiti v Ligo prvakov, tako pa so se močno zmanjšali tudi prilivi, ki so bili predvideni za plačevanje kreditov.

Razprodaja igralcev in počasno hiranje
Začela se je razprodaja igralcev. Rio Ferdinand je za 45 milijonov evrov odšel v Manchester United, kar je tako raztogotilo trenerja Davida O'Learyja, da je po sporu z Ridsdaleom zapustil klub. Prišel je nekdanji angleški selektor Terry Venables, ki pa tudi ni imel vpliva na nakup in prodajo igralcev. Trenerji so se menjavali kot po tekočem traku, igralci so odhajali drug za drugim, klub pa je tonil vse globlje in globlje. Leta 2004, ko so morali zaradi pomanjkanja denarja prodati tudi stadion Elland Road, je moštvo izpadlo iz prve lige.

Trikrat angleški prvaki in finalisti Pokala prvakov
Po zelo slabi sezoni 2004/05 se je klub deloma postavil na noge v naslednjem letu, ko se je celo boril za vstop v elitno tekmovanje. Dokončen udarec je prišel v letošnji sezoni, ko je izpadel v tretjo ligo. Leeds je bil angleški prvak v letih 1969, 1974 in 1992. Leta 1975 so igrali v finalu Pokala prvakov, kjer jih je premagal Bayern.

R. K.