S tekmama Milan – Newcastle in Young Boys – RB Leipzig se bo začel zadnji tradicionalni skupinski del Lige prvakov, v katerem je 32 klubov razdeljenih v osem skupin s po štirimi klubi.
Angležem in Italijanom dodatno mesto
Zlata kokoš evropskega nogometa se bo prihodnje leto razširila in prinesla spremenjen tekmovalni sistem. Dve od štirih novih mest bosta pripadli najboljšim državam v preteklih sezonah, s čimer se bodo zadovoljili apetiti najmočnejših lig in klubov. Če bi že zdaj veljala reforma, bi se v Ligo prvakov tako neposredno uvrstila Liverpool in Atalanta, medtem ko bi se Marseille izognil kvalifikacijam. Sodeč po osvojenih točkah, se dodatnega mesta v Ligi prvakov nadejata angleška Premier liga in italijanska Serie A.
Osem tekem z osmimi različnimi nasprotniki
Predvsem bosta drugačna tekmovalni sistem in spored, ki se bo zgledoval po švicarskem sistemu za določanje nasprotnikov v šahu. Zaradi urnikov in logistike je to prilagojeni sistem, v katerem vse nasprotnike določijo na začetku sezone. 36 klubov bodo glede na Uefine točke razdelili v štiri bobne. Vsak klub bo nato odigral po osem tekem, po dve z nasprotnikoma iz vsakega bobna, torej osem srečanj z osmimi različnimi nasprotniki.
V izločilnih bojih sledi teniški sistem
Po osmih krogih bo vseh 36 klubov razvrščenih na skupni lestvici od 1. do 36. mesta, nakar bodo sledili izločilni boji po teniškem zgledu. Prvih osem klubov bo prostih v šestnajstini finala in bodo neposredno uvrščeni v osmino finala. V slednji se bo na primer prvi nosilec pomeril z zmagovalcem para med 16. in 17. klubom.
Ker se prvi in drugi nosilec ne bosta mogla srečati pred finalom, bo odločala prav vsak tekma, kar je bil ključni namen reforme, poudarja predsednik Uefe Aleksander Čeferin. Ali bo novi format elitnega evropskega klubskega tekmovanja dovolj razumljiv in ali bo prinesel poživitev skupinskega dela, se bo vedelo naslednjega decembra, ko se bo končal prvi švicarski sistem v Ligi prvakov.
Wembley letošnji končni cilj
Letošnja Liga prvakov je 32. pod tem imenom in hkrati 69. sezona elitnega evropskega klubskega tekmovanja pod okriljem Uefe.
- Prvi krog: 19. in 20. septembra,
- drugi krog: 3. in 4. oktobra,
- tretji krog: 24. in 25. oktobra,
- četrti krog: 7. in 8. novembra,
- peti krog: 28. in 29. novembra,
- šesti krog: 12. in 13. decembra,
- osmina finala: 13., 14., 20. in 21. februarja ter 5., 6., 12. in 13. marca 2024,
- čerttfinale: 9. in 10. ter 16. in 17. aprila,
- polfinale: 30. aprila in 1. maja ter 7. in 8. maja,
- finale v Londonu na stadionu Wembley: v soboto, 1. junija 2024.
Prvaku vstopnica za novi klubski SP 2025
Zmagovalec Lige prvakov, zadnje v zdajšnji obliki, bo dobil pravico do igranja v skupinskem delu Lige prvakov v sezoni 2024/25, igranje v evropskem superpokalu in nastopanje na 32-članskem klubskem svetovnem prvenstvu 2025 v Združenih državah Amerike.
Slovenski delež je v novi sezoni precej skromen. Kapetan Slovenije Jan Oblak bo branil vrata Atletica Madrida v skupini E. Medtem ima RB Leipzig dva slovenska nogometaša, a le enega reprezentanta: Kevin Kampl in prvi napadalec Benjamin Šeško igrata v skupini G, v kateri je tudi branilec naslova Manchester City.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje