"Upoštevajoč vse trenutne možnosti, smo morali sprejeti težko odločitev, da ne bom potoval z moštvom na finale Evropske lige," je v klubski izjavi za javnost navedena izjava Henrika Mhitarjana, prvega zvezdnika Armenije in enega nosilcev igre Arsenala.
"Gre za takšno tekmo, ki ne pride velikokrat, in priznam, da me boli, da jo bom izpustil," je še dodal Mhitarjan. Klub iz severnega Londona naj ne bi zaupal medlim zagotovilom azerbajdžanske vlade, da bo poskrbljeno za popolno varnost nogometaša.
Trener Unai Emery je dejal, da spoštuje odločitev Mhitarjana in da ga ne more prisiliti, naj odpotuje z ekipo, medtem ko v Azerbajdžanu menijo, da za to odločitev ni prave osnove in da so bili pripravljeni izpolniti vse zahteve Uefe. Evropska nogometna zveza je sporočila, da je imela za Mhitarjanovo varnost "obsežen varnostni načrt" in da je dobila zagotovila najvišjih oblasti v državi.
Brez stikov med sosedi po vojni za Gorski Karabah
Armenija in Azerbajdžan sta ujeta v dolg in zapleten spor, zaradi česar med sosednjima kavkaškima državama ni diplomatskih stikov, Armenci pa ne smejo vstopiti v državo. Med letoma 1918 in 1920 sta se takrat na kratko samostojni državi zapletli v prvo vojno, dokončno je počilo ob razpadanju Sovjetske zveze. Ravno v Gorskem Karabahu se je začel razpad komunistične supersile, saj so prvi spopadi izbruhnili že leta 1988, vojna se je zavlekla do leta 1994. Posledično je z Armenci naseljeni Gorski Karabah, ki je bil sicer del socialistične republike Azerbajdžan, de facto postal del Armenije, državi pa vzdržujeta stanje ne vojne ne miru s pogostimi incidenti.
Z nafto bogati Azerbajdžan pod vodstvom družine Alijev zadnja leta ogromno vlaga v mehko moč tudi v Evropi in pri tem pomembno vlogo igra nogomet. Tako kot pokrovitelj prek državnih podjetih kot gostitelj velikih nogometnih tekem.
Samo šest tisoč vstopnic za navijače
Baku bo tako v sredo, 29. maja, gostil finale Evropske lige med Arsenalom in Chelseajem. A Mhitarjanova odpoved pod oblakom političnih pritiskov in varnostnih vprašanj je le pika na i številnim zapletom okoli mesta finala, ki razburja zlasti navijače obeh londonskih klubov.
Uefa je tako navijačem obeh moštev namenila le po šest tisoč vstopnic, četudi ultramoderni olimpijski stadion Baku sprejme kar 68 tisoč navijačev. Za primerjavo: Atleticov stadion v Madridu, ki bo nato v soboto, 1. junija, gostil finale Lige prvakov med Tottenhamom in Liverpoolom, bo sprejel po 16 tisoč navijačev obeh angleških klubov.
En neposredni polet na teden, začetek tekme ob 23. uri
Ob tem se je ugotovilo, da v 4.000 kilometrov oddaljeni Baku iz Londona leti odločno premalo letal, pri čemer je neposredni polet med obema prestolnicama samo ob sobotah. Finalna tekma v drugem evropskem nogometnem tekmovanju se bo začela ob 23. uri po krajevnem času, če bi se londonski derbi zavlekel v podaljšek in nato še izvajanje kazenskih strelov, bi se tekma lahko končala ob 2. uri zjutraj.
Sogostitelj Eura 2020
Baku in Madrid kot prizorišči finalov Evroske lige in Lige prvakov za sezono 2018/19 sta bili prvi odločitvi v času predsednikovanja Aleksandra Čeferina. Uefa je pod njegovim vodstvom sicer postopek izbora gostiteljev finalov preoblikovala v javni poziv in naj bi bil tako bolj transparenten. V konkurenci Seville in Carigrada je na koncu izvršni odbor Uefe 20. septembra 2017 sklenil, da se finale Evropske lige izvede v Bakuju.
Glavno mesto Azerbajdžana je tudi eno izmed mest sogostiteljic evropskega prvenstva v nogometu 2020. V Bakuju bodo tekme skupinskega dela Eura 2020 in tudi ena izmed tekem četrtfinala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje