To je bil peti naslov za Španijo (najboljša je bila tudi v letih 1986, 1998, 2011 in 2013), ki je prvenstvo v Italiji začela s porazom proti gostiteljem z 1:3. Sledili sta zmagi nad Belgijo (2:1) in Poljsko (5:0). V polfinalu so izbranci Luisa de la Fuenteja premagali Francijo s 4:1.
Ruiz kronal veliko premoč Špancev
Španci so začeli sijajno, Nemci so v uvodne četrt ure le redko prišli čez polovico igrišča. Premoč je že v 7. minuti kronal Fabian Ruiz, ki je po podaji Mikela Oyarzabala stekel proti vratom in se odločil za strel z 20 metrov z levo nogo. Žogo je mojstrsko zavrtinčil v malo mrežico in vratar Alexander Nübel je bil nemočen.
Šele po pol ure igre je Nemcem uspelo vzpostaviti ravnotežje. V 33. minuti je Jesus Vallejo pokosil Luco Waldschmidta in imel je veliko srečo, da je sodnik Srđan Jovanović pokazal le rumeni karton.
Olmo izkoristil veliko napako Nübla
Drugi polčas so Nemci začeli precej bolje. Napadalec Freiburga Gian-Luca Waldschimdt, ki je bil najboljši strelec evropskega prvenstva s sedmimi zadetki, je v 53. minuti streljal mimo vrat. Sredi največje premoči Nemcev so Španci povišali na 2:0. Fabian Ruiz je streljal z roba kazenskega prostora, Nübel je zelo slabo posredoval, žogo je odbil naravnost na nogo Danija Olma. Nogometaš zagrebškega Dinama je spretno lobal nemškega čuvaja mreže.
Soler stresel prečko
Nemci so nato malce popustili. Četrt ure pred koncem je imel Fabian Ruiz veliko priložnost za 3:0, vendar je z diagonalnim strelom malce zgrešil vrata. Devet minut pred koncem je Carlos Soler z močnim strelom stresel prečko.
Amiri znižal prepozno
V 83. minuti je rezervist Lucas Nmecha v kazenskem prostoru s peto zaposlil Waldschmidta, ki je streljal mimo vrat. Sijajni napadalec, ki ima številne ponudbe evropskih klubov, se v finalu ni znašel. Bil je preveč nervozen.
Dve minuti pred koncem se je Nadiem Amiri odločil za strel s 25 metrov z desne strani, žoga je v glavo zadela Jesusa Valleja, preletela vratarja Antonia Sivero in končala v mreži. Zaključni pritisk Nemcev ni obrodil sadov in Španci so se veselili petega naslova evropskih prvakov do 21 let.
Nemčija je prvič na teh tekmovanjih zmagala leta 2009 na Švedskem. Z dvema naslovoma si deli tretje mesto z Anglijo, Rusijo in Nizozemsko. Poleg že omenjenih reprezentanc imajo so naslove osvojile le še tri države: Srbija, Češka in Francija.
Naslednje prvenstvo v Sloveniji in na Madžarskem
Organizacijo prvenstva so si podrobno ogledali tudi predstavniki Nogometne zveze Slovenije. Leta 2021 bo Slovenija evropsko prvenstvo do 21 let pripravila skupaj z Madžarsko.
Finale, Videm:
ŠPANIJA – Nemčija 2:1 (1:0)
20.000; Ruiz 7., Olmo 69.; Amiri 88.
Španija: Sivera, Martin, Vallejo, Nunez, Junior, Fabian Ruiz (78./Merino), Marc Roca, Dani Olmo, Dani Ceballos, Pablo Fornals (72./Mayoral), Oyarzabal (55./Soler).
Nemčija: Nübel, Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs, M. Eggestein (78./Nmecha), Serdar (61./Neuhaus), Dahoud, Öztunali (72./Richter), Waldschmidt, Amiri.
Sodnik: Srđan Jovanović (Srbija)
Polfinale, Bologna:
NEMČIJA – Romunija 4:2 (1:2)
Amiri 21., 94., Waldschmidt 51-/11-m, 90.; Puscas 27./11-m, 44.
RK: Pascanu 92./Romunija
Reggio Emilia:
ŠPANIJA – Francija 4:1 (2:1)
Roca 28., Oyarzabal 45./11-m, Olmo 47., Mayoral 67.; Mateta 16./11-m
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje