30. novembra 2010 je imel Hoeness govor na letni skupščini Bayerna, ki je bil takrat 14 točk za dortmundsko Borussio v težkem položaju v Bundesligi. "Na vsak način se moramo prebiti v kvalifikacije za Ligo prvakov. Ne smemo pozabiti, maja 2012 je finale na Allianz Areni in tam moramo biti nujno zraven," je dejal karizmatični predsednik, ki je tudi v letošnji sezoni vseskozi poudarjal, da je ta finale glavni cilj kluba.
Če ne bi bilo evrogola Reusa v Hannovru ...
Vsi zbrani so vstali, priljubljeni Hoeness pa je dobil stoječe ovacije. Bayern je bil v lanski sezoni dolgo časa v izgubljenem položaju, trener Louis van Gaal je izgubil kompas in vse je kazalo na četrto mesto in igranje v tako zelo nepriljubljeni Evropski ligi. Po 31. krogih je imel Hannover točko prednosti, potem pa je Marco Reus z izjemnim strelom pod prečko zagotovil Borussii iz Mönchengladbacha zmago v Hannovru (0:1). Bavarci so nepričakovano darilo izkoristili, začasni trener Andries Jonker je končal sezono na tretjem mestu. V kvalifikacijah za Ligo prvakov Zürich ni imel možnosti (2:0 in 1:0), v skupinskem delu pa je Bayern opravil še z Manchester Cityjem, Napolijem in Villarreralom, sledili pa sta zmagi nad Baslom v osmini finala in Marseillom v četrtfinalu.
Mnogi velikani so ostali brez finalne tekme doma
Le kdo bi si pred letom in pol mislil, da se bodo želje Hoenessa uresničile. Barcelona je gostila finale leta 1999, Milano leta 2001, Manchester leta 2003, Madrid pa leta 2010. Nikoli se velikanom ni uresničila velika želja, izpadli so že precej pred finalom. 19. maja ima Bayern zgodovinsko priložnost, eden izmed najlepših stadionov sveta v Fröttmaningu bo gostil veliki finale. Chelsea še nikoli ni osvojil Lige prvakov, po prihodu Roberta Di Mattea, ki je položil veliki izpit na obeh tekmah z Barcelono, pa so modri prerojeni.
Tudi na Old Traffordu so se Bavarci izvlekli
Bayern je na stadionu Santiago Bernabeu prikazal odlično igro, po zelo slabem začetku in hitrem zaostanku z 0:2 so mnogi že videli Real v finalu, a samo tisti, ki so pozabili, da je na nasprotni strani nemška ekipa, ki grize do zadnje sekunde in ne pozna predaje. Pred dvema letoma je Manchester United v četrtfinalu Lige prvakov prav tako izgubil v Münchnu z 1:2, potem pa doma po pol ure vodil že s 3:0. Rdeči vragi so nato prejeli poceni gol pred polčasom (Ivica Olić), sledil pa je še znameniti volej Arjena Robbna in popoln šok na Old Traffordu.
El Clasico utrudil zvezdnike Reala
Real je povratno tekmo začel sanjsko, a po 20 minutah prenehal igrati. Tudi vsi statistični kazalci to dokazujejo. Na domačem stadionu je imel manj strelov na gol (15:20) in le 45 odstotkov igralnega časa žogo v svoji posesti. V podaljšku je bilo lepo vidno, da so igralci kraljevega kluba precej bolj utrujeni, saj so igrali El Clasico v soboto na Camp Nouu in ga z odlično igro tudi dobili (1:2). Na drugi strani je Jupp Heynckes v Bremnu spočil vse nosilce igre, to pa se je v drugem polčasu in tudi v podaljšku tekme v Madridu poznalo.
"Don Jupp" jo je tokrat zagodel Realu
"To je bila magična noč v Madridu. Na sestanku sem opozoril, da ta tekma lahko traja tudi 120 minut. Že pred tekmo sem vedel, da bo Real v uvodnih minutah napadel z vsemi silami, v prve četrt ure smo imeli ogromno težav. V nadaljevanju smo igrali sijajen nogomet. Zelo sem vesel za vse moje varovance in tudi za vodstvo kluba, ki je živelo za finale na našem stadionu. Še nikoli se v Ligi prvakov ni zgodilo, da bi v finalu igrala ekipa, ki tudi sicer igra na tem stadionu. To je zgodovinsko," je bil vesel "Don Jupp", kot Heynckesa kličejo v Španiji. 20. maja 1998 je popeljal Real do naslova evropskega prvaka, takrat so Madridčani na to prestižno lovoriko čakali kar 32 let. Juventus je bil favorit v finalu v Amsterdamu, odločil pa ga je Predrag Mijatović (1:0).
Kratka pot od "Koan Neuer" do "Titan Neuer"
Pred streljanjem enajstmetrovk so gledalci glasno spodbujali Ikerja Casillasa, na drugi strani pa je bil Neuer, ki je pravi specialist za branjenje strelov z bele točke. 21. marca je bil že junak v polfinalu nemškega pokala v Mönchengladbachu, večkrat pa se je izkazal pri najstrožjih kaznih že v dresu Schalkeja.
"To je fantastično. Uspelo nam je popolnoma zasluženo, saj smo bili malce boljši tekmec na obeh tekmah. Prav neverjetno smolo smo imeli na začetku tekme. Strel di Marie bi zletel daleč mimo gola, a je žoga zadela Alabo v roko. To prav gotovo ni bila enajstmetrovka. Hitro smo zaostali z 0:2, nekateri igralci so spustili glave, takrat pa sem jim moral reči, da je še dovolj časa. Na srečo smo hitro znižali in nato zaigrali precej bolje. Ronaldo me je najprej poslal v napačno smer, nato pa sem vedel, da bo streljal v levo stran. Večino njegovih strelov gre tja. Srečo je seveda treba imeti, tudi pri strelu Kakaja sem jo imel," je bil zgovoren Neuer, ki je 2. marca lani doživel pravi pekel na Allianz Areni.
Navijači so izvedli posebno akcijo s plakati "Koan Neuer". S tem so želeli v bavarskem narečju poudariti, da nočejo videti vratarja Schalkeja v dresu Bayerna. Takrat je bila pogodba že podpisana, prav na tisti tekmi je Neuer blestel in imel največ zaslug, da se je Schalke prebil v finale nemškega pokala, ki ga je nato tudi osvojil.
Pravi naslednik Kahna
Po sanjski predstavi v Madridu je "Manu" zdaj ljubljenec navijačev, nemški mediji pa ga imajo za novega "Titana", za naslednika legendarnega Oliverja Kahna. "Oli" je bil junak finala Lige prvakov 23. maja 2001 na San Siru, ko je Bayern ugnal Valencio po streljanju enajstmetrovk (v tretji seriji je Kahn obranil strel Zlatka Zahovića) in se veselil četrtega (za zdaj zadnjega) naslova evropskih prvakov.
"Zelo lepo je, da smo zdaj v dveh finalih. Najprej nas čaka obračun z dortmundsko Borussio v nemškem pokalu, teden dni pozneje pa še veliki finale Lige prvakov. Žal smo nemško prvenstvo zapravili, a vseeno imamo lahko odlično sezono. Proti Chelseaju bo težko, v finalih ni favoritov," je še dodal Neuer.
Hoeness: Ko je Lahm zastreljal, sem mislil, da bom umrl
Hoeness nima lepih spominov na streljanje enajstmetrovk. Leta 1976 je v finalu evropskega prvenstva v Beogradu streljal pod oblake (v slogu Sergia Ramosa) in omogočil naslov Čehoslovakom. "Neverjetno, koliko priložnosti smo si pripravili v Madridu. Tega res nisem pričakoval, na tako težkem gostovanju smo igrali odlično. Vsi dobro vedo, da sem v svoji karieri zapravil ključno enajstmetrovko. Ko je Lahm zastreljal, sem mislil, da bom umrl. Vodili smo že z 2:0, pa nato zapravili dve enajstmetrovki, pa saj to je noro," je bil nasmejan Honeness, ki je januarja praznoval 60. rojstni dan. Zmaga v finalu na stadionu, za katerega se je dolga leta tako zelo boril (olimpijski stadion v Münchnu ni bil primeren za velike tekme zaradi atletske steze), bi bila vsekakor najlepše darilo. Predsednik se zaveda, da bodo po izpadu Barcelone vsi mediji vlogo favoritov v finalu pripisali Bayernu.
"Schweini" bi se skoraj podelal v hlače
Najtežjo nalogo je imel Bastian Schweinsteiger, ki je v peti seriji streljanja enajstmetrovk hladnokrvno poslal Casillasa v napačno smer. "Vsi smo imeli velik cilj - finale na domačem stadionu. Predsednik nas je večkrat opozoril na to, zanj je to res posebna tekma. Seveda vsi vemo, da je treba finalne tekme dobiti. Nikoli ne bom pozabil tega večera v Madridu. Najtežje mi je bilo, ko sem hodil proti beli točki pred odločilnim strelom. Vmes sem mislil, da sem bom kar podelal v hlače. Popolnoma sem se osredotočil samo na žogo, sploh nisem gledal Casillasa," je kar vriskal od sreče "Schweini". V letošnji sezoni je bil dvakrat poškodovan. 2. novembra si je proti Napoliju zlomil ključnico, takoj po vrnitvi pa si je v Stuttgartu 8. februarja še zvil gleženj.
Khedira: Pri 2:0 smo nehali igrati nogomet
Na drugi strani so bili igralci Reala popolnoma na tleh. Nič ne bo z desetim naslovom evropskih prvakov, od zmage leta 2002 se beli balet ni več uvrstil v finale. "Bili smo zelo blizu, pri enajstmetrovkah smo imeli veliko smolo. Vsi smo na tleh po taki tekmi, v garderobi je popolna tišina. Začeli smo sanjsko, potem pa smo nehali igrati nogomet. Morali bi doseči še tretji zadetek in potem bi bili v finalu. Nekaj časa bomo potrebovali, da prebolimo ta grenak poraz," je bil zelo razočaran Sami Khedira.
Mourinho športno priznal poraz
"Počutim se kar v redu, tak je pač nogomet. Treba je imeti hladno glavo ob velikih zmagah in tudi ob grenkih porazih. Fantje so igrali fantastično proti odlični ekipi. To je bila velika taktična bitka. Pri izidu 2:1 je bilo vidno, da se obe ekipi zavedata, kaj lahko pomeni ena sama napaka. Po dveh urah igranja na tako visokem nivoju je zelo težko zadeti z bele točke. Vsi igralci, ki so streljali z enajstih metrov, so bili brez strahu. Tudi najboljši zgrešijo, tako Lionel Messi kot Cristiano Ronaldo. To se dogaja v nogometu, tudi v življenju je podobno. Najbolj mi je žal igralcev, ki pa se morajo pobrati. Moramo biti močni. Lani smo dobili španski pokal, letos pa bi z zmago v španskem prvenstvu naredili korak naprej," je razlagal Jose Mourinho, ki mu ni uspelo osvojiti Lige prvakov še s tretjim različnim klubom. Pred dvema letoma je z Interjem v finalu v Madridu ugnal Bayern z 2:0.
V finalu bo navijal za Chelsea
"Na takih tekmah so vsi igralci na meji svojih zmožnosti. Bayern in Chelsea sta odpočila vse ključne igralce prejšnji konec tedna, tega si pač Real in Barcelona nista mogla privoščiti. Treba je čestitati Bayernu, imeli so več sreče. Pred dvema letoma sem skakal v zrak po zmagi v finalu na tem stadionu, zdaj so bili oni na vrsti. Chelsea bo vedno moja ekipa, zato si želim, da bi dobil finale. Nihče ne more vedeti, kaj se bo zgodilo v finalu, kjer je Bayern že drugič v treh letih, to je res izjemen dosežek," je Bavarce pohvalil eden izmed najbolj iskanih trenerjev na svetu.
V Madridu še ni izpolnil vseh načrtov
"Vsi smo si želeli dvigniti to lovoriko. Igrati dvakrat zapored v polfinalu ni slabo, a mi si želimo več. Klub raste iz leta v leto, če bodo igralci želeli, da nadaljujem delo, jim bom sledil," je Mourinho nakazal, da še ni končal svoje misije v Madridu. V primeru dvojne krone v letošnji sezoni bi bile možnosti za vrnitev v Premier ligo precej večje, zdaj pa je verjetno že jasno, da bo portugalski strateg v naslednji sezoni znova lovil evropski naslov z Realom.
Bayern brez treh, Chelsea brez štirih
V finalu bosta obe ekipi zelo oslabljeni. Pri Bayernu bodo manjkali David Alaba, Luiz Gustavo in Holger Badstuber, pri Chelseaju pa John Terry, Bransilav Ivanović, Raul Meireles in Ramires. Priložnost bodo dobili številni igralci, ki so polfinalna obračuna morda spremljali celo na tribuni. Bayern ima prednost domačega igrišča, nazadnje Roma (1984/85) tega proti Liverpoolu ni izkoristila. Le Real Madrid (1957) in Inter (1965) sta osvojila evropski naslov na domačem stadionu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje