Do prvega svetovnegaa prvenstva v Afriki nas loči le še leto dni, slabih 800 tisoč navijačev, od tega je slaba polovica domačinov, pa že ima vstopnice za najprestižnejše športno tekmovanje na svetu. Foto: Reuters
Do prvega svetovnegaa prvenstva v Afriki nas loči le še leto dni, slabih 800 tisoč navijačev, od tega je slaba polovica domačinov, pa že ima vstopnice za najprestižnejše športno tekmovanje na svetu. Foto: Reuters
Nelson Mandela
14. maja pred petimi leti je Fifa zaupala Južni Afriki prireditev, za katero sta se potegovala še Maroko in Egipt. Na stran JAR-a je tehtnico nagnil tudi legendarni Nelson Mandela, borec proti apartheidu in veliki ljubitelj nogometa. Foto: EPA
SoccerCity
Čudovit pogled na stadion Soccer City, prizorišče prve in finalne tekme SP-ja 2010. Največji stadion tekmovanja bo sprejel 94,100 navijačev. Foto: Reuters
Zakumi
Maskota prvenstva je Zakumi, leopard z zeleno grivo. ZA je mednarodna okrajšava za Južno Afriko, KUMI pa v številnih afriških jezikih pomeni deset. Zelena in rumena barva Zakumija sta barvi južnoafriške reprezentance. Foto: Reuters
Logo 2010 - Logotip SP-ja 2010, ki nas bo vsak dan bolj opozarjal na prihajajoče prvenstvo. Za igralcem, ki s 'škarjicami' skuša udariti žogo, se skriva obris Afrike, ki jo preplavljajo barve južnoafriške zastave. Foto: EPA
Steven Pienaar
Pienaar - Vremenske razmere, mila afriška 'zima' in domači teren naj bi bila voda na mlin južnoafriške reprezentance, v kateri bo veliko odvisno od iger Stevena Pienaarja, igralca Evertona, vzgojenega v Ajaxu. Foto: EPA
Capetown
Med Pokalom konfederacij bodo tekmovalno preizkusili 4 stadione, preostali bodo dokončani in predani namenu najpozneje do decembra, izjema pa je objekt v Capetownu, ki mora biti zgrajen do februarja 2010. Foto: Reuters

V petek, 11. junija 2010, ob 16.00 se bo na stadionu Soccer City v Johannesburgu pred več kot 90 tisoč navijači začelo 19. svetovno prvenstvo v nogometu. Največji športni spektakel na svetu, ki zasenči celo poletne olimpijske igre, bo pred televizorje, računalnike in radie prikoval na milijarde ljudi. Celotno dogajanje na prvem mundialu, ki ga bo gostila Afrika, boste lahko ekskluzivno spremljali na Radioteleviziji Sloveniji in MMC-ju.

Pokal konfederacij "ogrevanje" za SP
Festival najboljših moštev in mojstrov okroglega usnja, ki vsake štiri leta obnori svet, bo trajal vse do velikega finala 11. julija 2010. Tisto poletno nedeljo bomo po 64 tekmah prvenstva okoli enajstih zvečer že slavili novega svetovnega prvaka v najpomembnejši postranski stvari na svetu. Pokal konfederacij, ki se bo v JAR-u začel to nedeljo in bo trajal dva tedna, bo tako za prireditelje v Južno Afriki, Mednarodno nogometno zvezo, nogometaše osmih reprezentanc in RTV SLO generalka in najboljša priprava za mundial 2010.

Lahko Slovenija ponovi podvig izpred 8 let?
32 najboljših nogometnih držav se bo mesec dni potegovalo za naslov najboljšega. Poleg gostiteljice se z zagotovljenim nastopom že ponašajo Japonska, Avstralija, Južna Koreja in Nizozemska, boj za preostalih 27 vozovnic je še odprt. Nekaj možnosti ima tudi še Slovenija, ki v evropskem delu kvalifikacij v skupini 3 zaseda sicer šele 5. mesto, a bi se ob uspešnem koncu predtekmovanja in ugodnem razpletu drugih tekem lahko prebila do končnega 2. mesta in s tem dodatnih kvalifikacij.

64 tekem na 10 različnih stadionih
Reprezentance bodo v prvem delu prvenstva nastopile v osmih skupinah, tekme bo gostilo 10 različnih stadionov. Najboljši dve moštvi iz posamezne skupine bosta napredovali v osmino finala, kjer se začenjajo izločilni boji vse do finala, ki ga bo tako kot prvo tekmo gostil največji stadion prvenstva Soccer City v finančni in gospodarski prestolnici najbolj razvite afriške države.

Gostiteljica je celotna Afrika
Južnoafriška republika je bila maja 2004 izbrana kot pričakovana gostiteljica prvega SP-ja na črni celini. Takrat je v Fifi še veljalo načelo rotiranja prirejanja mundiala po celinah, kar pa so medtem že opustili. Zato je turnir ključnega pomena ne le za Južno Afriko, tevmeč za celotno celino kot tudi za nogometno krovno zvezo, ki je veliko tvegala s podelitvijo prvenstva najrevnejšemu predelu sveta. JAR je po koncu apartheida sicer že uspešno gostil svetovno prvenstvo v kriketu in rugbyju.

Se bo tveganje Fife obrestovalo?
JAR se je dolgo ukvarjal z zamudami pri gradnji stadionov in spremljajoče infrastrukture, zaradi česar so občasno izbruhnila celo namigovanja o preselitvi velespektakla v kakšno zahodnemu okusu bolj sprejemljivo državo. A nekoliko svojeglavi in hkrati zelo uspešni predsednik Sepp Blatter je trdno stal za odločitvijo Fife. Širokogrudna mednarodna pomoč in izredna predanost največjemu državnemu projektu po zrušitvi apartheida ter vzpostavitvi demokracije sta obrodila sadove in prebrodile zaplete, kot so stavke gradbincev, birokratske ovire in politični spori.

Nogomet za konec recesije
"Južna Afrika bo priredila dogodek svetovnih razsežnosti, ki bo za vedno spremenil pogled mednarodne skupnosti in bo Afričanom zapustil trajno dediščino," je o uspehu prepričan sporni novi predsednik JAR-a Jacob Zuma. Država, ki še močno čuti posledice 46-letnega obdobja rasnega razlikovanja, vsiljenega od belcev, je prejšnji mesec mirno izvedela, da se je po 17 letih znašla v recesiji. Ravno svetovno prvenstvo naj bi ponovno zagnalo največje afriško gospodarstvo.

Največja težava = kriminal
Prometna infrastruktura in nastanitvene zmogljivosti so se v letih priprav močno izboljšale, a največja grožnja uspehu ostaja zastrašujoča raven kriminala. 50-milijonski JAR je ena najnevarnejših držav, saj v njej vsak dan ubijejo okoli 50 ljudi, lani je bilo prijavljenih 36 tisoč posilstev in 14 tisoč ukradenih avtomobilov, ob tem, da številna kazniva dejanja niso prijavljena policiji, ki ji ljudje ne zaupajo najbolj. 40 tisoč na novo usposobljenih policistov je krivuljo kriminalitete počasi obrnilo navzdol, za nameček so nekatere kriminalne skupine celo napovedale, da bodo med prvenstvom omejile svoje dejavnosti.

Prvenstvo v afriških ritmih
Spodbudni znaki so opogumili prireditelje, ki pod vodstvom Dannyja Jordaana napovedujejo prvenstvo presežkov, ki bo navdušilo svet, in vsaj pol milijona napovedanih tujih navijačev. Zaradi varnostnih ukrepov pa se Južnoafričani ne nameravajo odpovedati svoji nogometni folklori, kot so prepevanje in plesanje na tekmah. "Želimo si, da bi svetovno prvenstvo potekalo v afriških ritmih, z evropskim, južnoameriškim in azijskim pridihom," domači navijači pričakujejo in napovedujejo sproščeno in prešerno ozračje, ki zaznamuje afriški nogomet.

Z znižanimi cenami vstopnic (15 evrov) so tamkajšnjemu prebivalstvu omogočili spremljanje tekem v živo. Trenutno je 28 tekem od 64 že razprodanih, čeprav bo razpored skupin in parov določen šele na decemberskem žrebu, poleg domačinov so največ kart pokupili zagreti navdušenci iz ZDA, Anglije, Nemčije in Avstralije.

Nemčija 2006 merilo uspeha
Medtem je svetovno prvenstvo kljub svetovni gospodarski krizi po finančni plati že uspelo, saj si je Fifa že zagotovila 3,4 milijarde prihodkov iz oglaševanja, pokroviteljskih pogodb in prodaje medijskih pravic, kar je 50-odstotni porast glede na SP 2006. Ravno izjemno organizirano prvenstvo v Nemčiji bo vseskozi v mislih, ko se bo ocenjevalo in primerjalo svetovno prvenstvo v JAR-u.

Afriške zmage za zmago prireditve
Pomemben delež k uspehu bodo dodale zmage afriških moštev, posebej domače "Bafane, Bafane", ki je v zadnjih letih sicer izgubila status afriške velesile iz 90. let. Uspeh gostiteljev ni nikoli ni izostal in zato se ni bati, da se JAR prvič ne bi prebil v izločilne boje. Po predvidevanjih strokovnjakov ima Slonokoščena obala največ možnosti za prvi afriški polfinale na SP-jih, sledi ji Gana, medtem ko si morajo Egipt, Nigerija in Kamerun še utreti pot v Južno Afriko.

Uradno geslo prvenstva je "Ke Nako" (Čas je) in res je čas, da se začenja odštevanje za največji športni dogodek leta 2010 na svetu in MMC-ju.

Toni Gruden