S črno knjigo pozivajo k ukrepanju tako mednarodne in nacionalne nogometne zveze kot vlade in institucije Evropske unije.
"Profesionalni nogomet v Vzhodni Evropi se spopada s strah vzbujajočim pomanjkanjem spoštovanja pravic profesionalnih igralcev," je ena glavnih ugotovitev avtorjev raziskave, pri pripravi katere je sodeloval tudi Sindikat profesionalnih igralcev nogometa Slovenije (SPINS).
V raziskavi je sodelovalo 3.357 profesionalnih nogometašev iz 12 držav, od tega 195 iz Slovenije. Poleg Slovenije so vanjo vključene še Bolgarija, Grčija, Češka, Madžarska, Kazahstan, Črna gora, Srbija, Rusija, Hrvaška, Poljska in Ukrajina.
Najbolj pereča težava je neplačevanje igralcev. Raziskava kaže, da dobrih 41 odstotkov anketirancev ne dobiva plač pravočasno, med slovenskimi profesionalnimi nogometaši je takih dobrih 32 odstotkov.
Kritično stanje v Kazahstanu in Grčiji
Vsak deveti anketirani nogometaš je bil žrtev nasilja, okoli deset odstotkov pa zastraševanja ali nadlegovanja ter rasizma. O zastraševanju ali nadlegovanju, večinoma od vodstva kluba ali trenerja, je poročalo tudi 11 odstotkov slovenskih anketirancev.
Črna knjiga izpostavlja tudi nameščanje tekem. Slabih 12 odstotkov vseh anketirancev je že dobilo ponudbo glede nameščanja tekem, še posebej kritično je stanje v Kazahstanu in Grčiji. V Sloveniji so o tem poročali slabi trije odstotki anketirancev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje