Hakeem al Araibi je bil obetaven branilec, ki je igral za vse mlajše reprezentančne selekcije Bahrajna in bil tudi del članske reprezentance na neuradnih tekmah. Ob izbruhu arabske pomladi in protestih, ki so zajeli tudi Bahrajn, je al Araibi spregovoril v bran preganjanih in mučenih kolegov nogometašev. Novembra 2012 je bil sam aretiran in mučen, po izpustitvi mu je uspelo pobegniti iz države, kjer so ga nato v odsotnosti obsodili na 10 let zapora.
Dobil status begunca in si ustvaril družino
Leta 2014 je al Araibi prišel v Avstralijo, kjer mu je bil leta 2017 tudi odobren status begunca. V Avstraliji je z nogometom nadaljeval samo še polprofesionalno v nižjih ligah, sam pa si je ustvaril družino. Novembra lani je z ženo odšel na počitnice na Tajsko, pri čemer je v Avstraliji preveril, ali je zanj varno odleteti v to državo, in je dobil odgovor, da ni nevarnosti. A ob pristanku v Bangkoku 27. novembra 2018, so ga Tajci aretirali na podlagi mednarodne tiralice.
Fifa od Tajske pričakuje vrnitev v Avstralijo
V ponedeljek je Bahrajn formalno izpolnil pogoje za izročitev v domovini obsojenega nogometaša begunca. "Čas se izteka," je v pismih na vlade Kanade in Nove Zelandije zapisala nerazkrita al Araibijeva žena, saj je avstralska vlada Scotta Morrisona pri pritiskih na Tajsko pri vrnitvi njihovega prebivalca zelo zadržana.
Vse bolj mednarodno odmevno akcijo za razrešitev primera al Araibi vodi nekdanji kapetan Avstralije Craig Foster, ki je dosegel, da je Mednarodna nogometna zveza (Fifa) uradno posredovala na Tajskem, da se priprtega nogometaša ne izroči Bahrajnu, temveč vrne Avstraliji, kjer ima urejen status.
Celinsko zvezo vodi bahrajnski princ
Azijska nogometna zveza (CAF) je med azijskim prvenstvom, ki poteka v Združenih arabskih emiratih, zavračala vsa vprašanja o omenjenem primeru in je prekinjala novinarje ter preprečevala odgovore nogometašev in trenerjev. A v ponedeljek je prišlo do preobrata in CAF se je pridružil Fifinemu pozivu, naj Tajska ravna v skladu s smernicami o človekovih pravicah, ki so se jim zavezale krovne nogometne organizacije. Ignoriranje in preobrat sta pomembna, saj CAF vodi bahrajnski princ Šejkh Salman, ki je hkrati tudi podpredsednik Fife in član najožjega dela vladajoče družine v Bahrajnu.
S pomočjo sosed zatrta šiitska vstaja
Bahrajn ‒ z nafto in plinom bogati otok sredi Perzijskega (Arabskega) zaliva ‒ je dežela z večinskim šiitskim prebivalstvom, ki pa mu že od leta 1766 vlada sunitska kraljeva družina al Kalifa. Na vrhuncu arabske pomladi se je podrejena šiitska večina uprla, sledila je represija, proteste in upor je država zatrla šele z dejansko vojaško-policijsko intervencijo sosednjih držav, na čelu katerih sta bila Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje