V zanimivi debati se je dotaknil svojega prestopa iz Šmartnega v Hamburg, spregovoril o tem, kaj je dandanes pomembno za razvoj mladih nogometašev, in se spomnil tekme svetovnega prvenstva v Južni Afriki, ko je Slovenija za las ostala brez napredovanja v izločilne boje. Voditelj je Luka Petrič, zraven so še nogometni reporterji Boštjan Janežič, Marko Cirman in Jože Pepevnik.
Iz majhnega kraja v velemesto
39-letni Trboveljčan je kariero začel v mlajših selekcijah tamkajšnjega Rudarja, se nato preselil na Ježico k tamkajšnjemu Factorju, nato pa kariero nadaljeval v Šmartnem ob Paki. Od tam ga je pot vodila v tujino. Mišo Brečko se je spomnil neverjetnega prestopa, ko je Slovenijo zamenjal za skoraj dvomilijonski Hamburg.
"Res noro. Takrat je bil Hamburg med najboljšimi petimi klubi v Nemčiji, še zdaj po veličini spada med največje tam. Po končanem mladinskem stažu, kjer sem igral na Ježici, za zdajšnji Interblock, sem šel za eno leto v Šmartno. Že novembra tistega leta sem med reprezentančnim premorom odšel na preizkušnjo v Hamburg, kjer sem preživel pet dni. Takrat je Hamburg vodil Klaus Toppmöller. Očitno sem dobro treniral, saj sem že naslednji teden podpisal predpogodbo in tako je bilo že takrat jasno, da po sezoni zapuščam Slovenijo."
Miren, zanesljiv, a tudi impulziven
Desni bočni branilec je bil na igrišču vedno marljiv in predan nogometni igri. V Nemčiji ga zelo cenijo, lani je obiskal "svoj" Köln, kjer ima še vedno veliko prijateljev. V kraju, kjer bo Slovenija na letošnjem evropskem prvenstvu odigrala svojo zadnjo tekmo skupinskega dela proti Angliji, je Mišo Brečko preživel sedem let. Po večini ga na klub vežejo lepi spomini, a bilo je tudi nekaj grenko-kislih epizod. Spomnil se je, kaj se je dogajalo po tem, ko je Slovenija premagala Rusijo in se uvrstila na svetovno prvenstvo v Južni Afriki. Takratno vodstvo kluba je bilo mnenja, da Brečko in Milivoje Novaković nista spoštovala pravil glede pravočasne vrnitve v klub.
"Bil je nesporazum, kdaj naj bi se z Milivojem Novakovićem vrnila v klub. Takrat je bil trener Zvonimir Soldo, če zdaj gledam nazaj, takrat trener ni reagiral pravilno. Glede nato, da sva bila Novaković in jaz standardna člana prvega moštva in z nama nikoli ni bilo težav, bi lahko ostala še kakšen dan v Sloveniji. Želeli so, da se vrneva v sredo, midva sva se pa želela vrniti v četrtek in v petek priti na trening. V torek smo izločili Rusijo, v sredo je bil v Ljubljani sprejem, ampak so vztrajali, da morava v sredo na letalo in v Köln. Z Milivojem nisva bila preveč odzivna, nisva se strinjala z načrti kluba, nato pa na proslavi ob uvrstitvi kar naenkrat zagledava takratnega ekonoma iz Kölna, Hrvata Krešimirja. Srečala sva ga v hotelu, kjer je rekel, da je predsednik kluba poslal zasebno letalo, ki je prišlo po naju, in da gremo takoj vsi skupaj v Köln. Po vrnitvi v klub je v petek sledila karantena. Na klubski večerji je takratni športni direktor Michael Mayer močno povzdignil glas in naju spraševal, kdo naju plačuje in podobno. Najino slavje se je tako hitro končalo. V soboto smo igrali s Hoffenheimom in po zaostanku z 2:0 me je po dobrih 20 minutah trener zamenjal, Novakovića pa ob polčasu. Tekmo smo izgubili s 4:0. Na tribuni je bila moja žena, pa tudi nekaj sorodnikov. Že med polčasom smo vsi skupaj jezni odšli domov."
Umetna trava bolj škodi kot koristi mladim nogometašem
Tokratni gost je kot selektor slovenske izbrane vrste do 17 let poskrbel za odmevno zmago na Evropskem prvenstvu na Madžarskem, ko so slovenski upi s 4:2 premagali vrstnike iz Srbije. Mišo Brečko ni skoparil z besedami, ko se je omizje dotaknilo razvoja mladih nogometašev v Sloveniji: "Najpomembnejša je žoga. Tudi koordinacija in čas, preživet na igrišču. Velika je razlika med fanti, ki trenirajo eno uro na dan, in tistimi, ki so na igrišču po cele dneve. Mišice imajo spomin, kar pomeni, da so v prednosti tisti, ki so v mladosti več časa preživeli na igrišču, saj so fizično močnejši in boljši. Treba je vlagati v trenerje in infrastrukturo. Velika težava je umetna trava. Ko sem bil selektor reprezentance, so igralci, ki so bili vajeni trenirati na umetni travi, potrebovali dva, tri dni za privajanje na naravno površino. Pa tudi igranja celotne tekme nato ne zdržijo, ker je to drugačna obremenitev za mišice in sklepe. Vsi fantje so imeli v 60. in 70. minuti krče. Razumem, da je v Sloveniji v velikih primerih umetna trava edina rešitev, a tudi umetna trava je lahko kakovostnejša. Nekateri klubi imajo infrastrukturo, ki bi omogočala več igrišč, a enostavno nihče ne vlaga, nihče ne razmišlja o izboljšavah."
V drugem polčasu smo bili slabi
Mišo Brečko je bil del slovenske reprezentance, ki je igrala na svetovnem prvenstvu v Južni Afriki. Kot člana prve Kekove zlate generacije smo ga seveda povprašali po spominih na prvenstvo in tudi o tisti drugi tekmi skupinskega dela v Johannesburgu, ko je Slovenija proti ZDA že vodila z 2:0, a se na koncu morala zadovoljiti s točko.
"Drugi polčas smo enostavno odigrali preslabo. Prehitro smo dobili gol in potem odigrali preskromno. Remi je bil pravičen, seveda smo bili žalostni, a tako kot v življenju, tudi v nogometu dobiš tisto, kar si zaslužiš. Mi si napredovanja enostavno nismo zaslužili."
V nadaljevanju nove epizode podkasta Žoga je okrogla tudi o porazu vodilnega Celja v Domžalah in o tem, ali se lahko Olimpija še bolj približa trenutno vodilni zasedbi prvenstva. Na koncu pa, kot vedno, še kviz, kjer je tokrat svoje razkošno znanje pokazal prav Mišo Brečko.
Podkast najdete na spletni strani Vala 202, portalu RTV 365 in pri vašem priljubljenem ponudniku podkastov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje