Nogometaši Barcelone so 26. v zgodovini postali prvaki Španije. Odlična popotnica za bližajoči se polfinalni obračun Lige prvakov z Liverpoolom. Foto: Reuters

Katalonci so tako osvojili osmi naslov španskega prvaka v zadnjih desetih letih, drugega zapored in 26. v zgodovini. Večkrat je naslov državnega prvaka osvojil le večni tekmec Real iz Madrida (33).

Za naslov v letošnji sezoni so na tekmi 35. kroga potrebovali domačo zmago nad Levantejem, ki si še vedno ni zagotovil obstanka med elito. Gostje iz Valencie so se dolgo upirali, v 61. minuti tekme pa vendarle prejeli zadetek.

Barcelona, španski prvak za sezono 2018/19. Foto: Reuters

Gostje vseskozi pod pritiskom
Levante se je večino tekme le branil, Katalonci so napadali predvsem z bočnih položajev, osrednja branilca Rober Pier in Ruben Vezo se nista smela niti za trenutek sprostiti. V prvem polčasu je vratar Aitor Fernandez s krasnimi obrambami katalonske napadalce spravljal ob živce, veselje je večkrat preprečil Philippeju Coutinhu, tudi Luis Suarez je ogrel dlani 27-letnega španskega vratarja. Še najbolj je po zadetku zadišalo v 41. minuti, ko je Coutinho s prostega strela zadel prečko.

Lionel Messi je v 62. minuti odločil tekmo s strelom iz bližine. Foto: Reuters

Messi prebil led v 62. minuti
V nadaljevanju se je pritisk katalonskega velikana nadaljeval, Ivan Rakitić je z diagonalnim strelom za las zgrešil levo vratarjevo vratnico, mrežo pa je vendarle po dobri uri igre uspelo zatresti Lionelu Messiju. Ta se je do žoge dokopal v kazenskem prostoru, prelisičil gostujoči branilski par in hladnokrvno žogo poslal v mrežo. Camp Nou je eksplodiral od navdušenja, a kaj kmalu bi lahko prišlo do izenačenja. Levante je že nekaj trenutkov pozneje zapretil iz bliskovitega protinapada, Borji Mayoralu je veselje preprečil Marc-Andre ter Stegen. Igra se je nato malce razživela na obeh straneh, tudi gostje so bolj hrabro stopili na žogo, v 68. minuti je izjemno priložnost zapravil še rezervist Jose Luis Morales, ki se je znašel iz oči v oči s ter Stegnom in streljal mimo gola.

Messi je osvojil že 34. klubsko lovoriko v karieri, vse z Barcelono. Desetkrat je bil prvak Španije, osemkrat superpokalni, šestkrat pokalni prvak. Ligo prvakov je osvojil štirikrat, po trikrat se je veselil evropskega superpokala in zmage v finalu svetovnega klubskega prvenstva. Foto: Reuters

Ekipa iz Valencie je do konca tekme sicer poskušala izenačiti izid, vroče je bilo v 89. minuti, ko je rezervist Enis Bardhi zadel vratnico, a je ostalo pri minimalni prednosti varovancev Ernesta Valverdeja, ki so se po dveh minutah dodatka glavnega sodnika Ricarda De Burgosa Bengoetxee lahko začeli veseliti novega naslova.

Rayo zbežal z zadnjega mesta z zmago nad Realom
Za senzacijo kroga je poskrbel Rayo Vallecano, ki je na nedeljski večerni tekmi premagal madridski Real z 1:0 in s tremi točkami zbežal z zadnjega mesta. Odločilni zadetek je dosegel Adrian Embarba v 23. minuti z bele točke. Jesus Vallejo je naredil prekršek v kazenskem prostoru, a se je igra nadaljevala, Gareth Bale je imel celo veliko priložnost v protinapadu. Oglasil se je videosdonik in glavni delivec pravice Pablo Gonzalez Fuertes si je ogledal posnetek ob stranski črti, nato pa se je odločil za najstrožjo kazen. Embraba je poslal Thibauta Courtoisa v napačno smer.

Zinedine Zidane je v drugem polčasu v igro poslal Brahima Diaza, Isca in Lucasa Vazqueza, a ni uspel priti do izenačenja. Novo razočaranje za kraljevi klub, ki je po treh naslovih evropskega prvaka doživel katastrofalno sezono. Rayo se je veselil prve zmage nad Madridčani po februarju 1997.

Adrian Embarba je podaljšal upanje na obstanek. Rayo za 17. mestom še vedno zaostaja šest točk, do konca pa so le še trije krogi. Foto: Reuters