"Če Uefa ne bo videla napredka v obdobju naslednijh 4 do 6 mesecev, obstaja možnost, da se Poljski in Ukrajini odvzame organizacija EP-ja v nogometu 2012," je brez dlake na jeziku Michel Platini spregovoril o črnem scenariju za vzhodnoevropsko navezo, ki so ji lani tako presenetljivo zaupali enega največjih športnih spektaklov na svetu.
"Vodilni v obeh državah se morajo zavedati, da je njihova podpora najpomembnejša, če želijo projekt uspešno izpeljati. Uefa bo naredila vse, kar je mogoče, da bo pomagala prirediteljem v obeh državah, tako na svetovalni, administrativni kot politični ravni, s čimer bomo skupaj zagotovili uspešno izvedbo prvenstva," je še dejal Platini.
Španci v nizkem štartu
Po neuradnih informacijah naj bi bili prireditelji prvenstva stare celine čez štiri leta negativno ocenjeni kar v sedmih kategorijah od osmih. Odgovorni pri krovni zvezi so zatrdili, da bodo v najslabšem primeru ponovili celoten postopek od začetka. Vseeno pa naj bi Španci že predstavili Uefi osnutek njihovega prvenstva.
Gradijo povsem novo hišo
Rumeni karton je že spodbudil vodilne v poljski in ukrajinski zvezi k novim obljubam. "Zdaj se je politični položaj zbistril. Z novima vladama računamo na hitrejši napredek. Za nas je kot bi gradil povsem novo hišo, medtem ko sta Švica in Avstrija le malce nadgradili svoje okolje," je skušal umiriti črnoglede napovedi Michal Listkiewicz, predsednik poljske zveze.
Bosman spremenil nogometni zemljevid
Na zasedanju izvršnega odbora Uefe so razpravljali tudi o velikem številu tujcev v prvenstvih evropskih držav in njihovem vplivu na razvoj najpomembnejše postranske stvari na svetu. Po Uefini analizi evropskih prvenstev naj bi od uveljavitve Bosmanovega pravila (leta 1995) v ligaških tekmovanjih zdaj sodelovalo kar 30 odstotkov manj domačih igralcev kot pred 13 leti.
Bo EU upošteval poseben položaj športa?
"Leta 2000 je bilo v Italiji kar pet tisoč mladih afriških nogometašev, od katerih je samo 0,1 odstotka dobilo profesionalne pogodbe. To predstavlja tudi socialno težavo," je ponazoril večplastnost težave Per Omdal, član izvršnega odbora, ki je še dodal: "Velik delež tujcev je opazen tudi v manjših evropskih ligah, ne samo v najboljših. To onemogoča razvoj mladih talentov, s tem pa se slabi tudi reprezentanca." Uefa se z Evropsko unijo že nekaj časa pogaja o izvzetju športa iz običajne delovne zakonodaje, kar bi omogočilo uveljavitev določenih omejitev o številu tujcev v klubih.
T. G.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje