Liverpool je pred dvema letoma v domačem mestu doživel veličasten sprejem. Foto: EPA

Tega finala ne jemljemo kot priložnost za maščevanje. Kar se je zgodilo pred dvema letoma, nas sploh ne obremenjuje. To je povsem nova tekma.

Carlo Ancelotti
Paolo Maldini
Paolo Maldini je v Carigradu žalostno zapuščal oder za zmagovalce, čeprav je že v 1. minuti popeljal Milan v vodstvo. Foto: EPA

Pred dvema letoma smo prejeli zadetek že v prvi minuti, ki je zlomil naš načrt. Storili bomo vse, da se to ne ponovi in poskušali izpeljati načrt, kot smo si ga zastavili. Ni pogosto, da vidiš tak finale. Po zaostanku s tremi goli ob polčasu je bilo neverjetno, da smo jih tako hitro ujeli.

Xabi Alonso

Mislim, da bo to veliko bolj previdna tekma. Obrambi bosta veliko bolj pozorni. Mogoče bo že en gol dovolj. Po tem, kar je prikazal proti Manchestru, si Milan zasluži spoštovanje, vendar se ga ne bojimo.

Steven Gerrard

Pokazali smo, da smo še vedno zelo lačni zmag. Če bi igrali finale iz leta 2005 še 20-krat, bi vedno zmagali. In tokrat, bodite prepričani, ne bo 11-metrovk!

Clarence Seedorf
Filippo Inzaghi in Ronaldo
Filippo Inzaghi bi znal biti skriti adut Milana, medtem ko Ronaldo ne more igrati, saj je sredi sezone prišel iz Reala. Foto: EPA
Navijaška mrzlica v Atenah

Na drugi del smo čakali le dve leti, kar se še nikoli ni zgodilo tako hitro. Mojstrovina v slogu Alfreda Hitchcocka, ki se je odvila 25. maja 2005 na stadionu Atatürk v Carigradu, ko je Liverpool v šestih minutah drugega polčasa nadomestil zaostanek z 0:3 in slavil po 11-metrovkah, je navdušila ves svet, za razliko od filmskih nadaljevanj, ko ponavadi vemo, kaj nas čaka, pa tokrat ne ve nihče, s čim nam bo v sredo postregel atenski finale.

Za ene komedija, za druge tragedija
Bo to nov triler z nenadejanim preobratom? Ali morda le drama z udarnim začetkom in razvodenelim koncem? Lahko da bomo videli tudi "film", po katerem bi gledalci v kinodvoranah po uri predvajanja že zapuščali sedeže, nato pa jim bi bilo žal zaradi nenadnega zasuka in nepričakovanega konca. Kdo ve? Dejstvo je le, da se bodo naposled na eni strani veselili, kot da je za njimi največja komedija, drugi pa jokali, kot da so pravkar videli najhujšo tragedijo.

Na obeh straneh stari znanci

Real Madrid - Stade Reims (1956, 1959), Milan - Benfica (1963, 1990), Milan - Ajax (1969, 1995) in Ajax - Juventus (1973, 1996) so dvoboji, ki jih je Evropa že videla dvakrat, vendar so se z izjemo prvega v njih vedno udarili drugi igralci. Tako kot v ponovitvi finala leta 1959 med Realom in Reimsom pa bomo tudi tokrat videli na delu kar nekaj nogometašev, ki so "orali" zelenico že pred dvema letoma. Dida, Cafu, Alessandro Nesta, Paolo Maldini, Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo, Clarence Seedorf, Kaka, Steve Finnan, Jamie Carragher, Steven Gerrard, Xabi Alonso in John Arne Riise so ključni možje, ki še vedno nosijo dres, s katerim so se potili leta 2005.

Strelcev z bele točke v Atenah ni
"Tega finala ne jemljemo kot priložnost za maščevanje. Kar se je zgodilo pred dvema letoma, nas sploh ne obremenjuje. To je povsem nova tekma," je odločen trener Milana Carlo Ancelotti. Da mu misli ne uhajajo v Carigrad, pa mu verjetno verjame le malokdo. V tolažbo mu je lahko vsaj to, da mu grenkih spominov ne bo obujal nihče od treh Liverpoolovih strelcev z 11-metrovke (Dietmar Hamann, Djibril Cisse in Vladimir Šmicer), saj so vsi že zapustili Anfield.

Hamann ustavil Kakaja
Bo pa blizu njega v Atenah znova stal Rafael Benitez. Špancu je na Atatürku na začetku drugega polčasa uspela poteza, ki je preobrnila potek srečanja. V igro je poslal Hamanna, ta pa je dotedaj odličnega Kakaja povsem odrezal in pripravil teren za izvedbo čudeža.

Zlomljen načrt
"Pred dvema letoma smo prejeli zadetek že v prvi minuti, ki je zlomil naš načrt. To je pomenilo, da je imel Milan več prostora in Kaka je v prvem polčasu igral res dobro," se carigrajskega obračuna spominja Xabi Alonso in dodaja: "Storili bomo vse, da se to ne ponovi in poskušali izpeljati načrt, kot smo si ga zastavili. Ni pogosto, da vidiš tak finale. Po zaostanku s tremi goli ob polčasu je bilo neverjetno, da smo jih tako hitro ujeli."
Gerrard: Mogoče bo že en gol dovolj
Tudi kapetan Liverpoola Steven Gerrard ne pričakuje takega spektakla kot leta 2005: "Veliko sem letos gledal Milan. Drugačen je kot leta 2005. Mislim, da bo to veliko bolj previdna tekma. Obrambi bosta veliko bolj pozorni. Takrat smo se veliko naučili. V prvem polčasu smo bili povsem nekompaktni v obrambi. Tokrat želimo biti agresivni od začetka in poskušati prvi zadeti. Mogoče bo že en gol dovolj. Po tem, kar je prikazal proti Manchestru, si Milan zasluži spoštovanje, vendar se ga ne bojimo. Smo dobra ekipa in prepričani, da lahko zmagamo."

Seedorf: Naša dolžnost je, da osvojimo pokal
Za rdeče-črnimi je sezona, ki bi jo lahko primerjali z Liverpoolovim vstajenjem v finalu pred dvema letoma. Zaradi afere Moggiopoli bi kmalu ostali brez nastopanja v Ligi prvakov, nato so se prek Crvene zvezde vanjo le uvrstili, pozimi precej padli v formi, a jo v pravem trenutku spet našli. Clarence Seedorf je eden najzaslužnejših za že enajsti Milanov finale, osmega pod vladavino Silvia Berlusconija: "To ni bilo lahko leto, toda vedeli smo, da lahko naredimo veliko. Zdaj je naša dolžnost, da osvojimo pokal in končamo sezono v velikem stilu. Pokazali smo, da smo še vedno zelo lačni zmag. Če bi igrali finale iz leta 2005 še 20-krat, bi vedno zmagali. In tokrat, bodite prepričani, ne bo 11-metrovk!"

Sreda ob 20.45:
MILAN LIVERPOOL ---------- verjetni postavi ----------- Dida Reina Oddo Finnan Nesta Agger Maldini Carragher Jankulovski Riise Gattuso Gerrard Pirlo Mascherano Ambrosini Alonso Seedorf Zenden/Kewell Kaka Crouch Gilardino/Inzaghi Kuyt --------------------------------------- Sodnik: Herbert FANDEL (NEM)