Boleča angleška klofuta, ki so jo Chelsea, Manchester United in Arsenal v Ligi prvakov zadali Juventusu, Interju in Romi, je v četrtek še močno odmevala. Prvič po sezoni 2001/02 so naši zahodni sosedi ostali brez četrtfinalista v najprestižnejši ligi na svetu, lani so se med osem najboljših uvrstili le Rimljani.
Vialli kot Verdenik
Z vprašanjem, zakaj italijanski klubi ne morejo premagati angleških, se je že dan prej na prvi strani ukvarjal tudi sloviti The Wall Street Journal. Enega izmed odgovorov je ponudil nekdanji nogometaš Gianluca Vialli, ki je po blesteči karieri v Sampdorii in Juventusu športno pot konec prejšnjega desetletja uspešno sklenil na Stamford Bridgeu.
"Britanci živijo na otoku, svet so osvajali in kolonizirali skozi vso svojo zgodovino. Italijani pa smo bili po propadu rimskega imperija večkrat napadeni in smo se morali naučiti predvsem braniti," je različna pristopa k nogometu v obeh državah komentiral Vialli.
Podobno tezo je pred leti razvil tudi tedanji slovenski selektor dr. Zdenko Verdenik in s tem utemeljeval svojo taktiko v igri slovenske izbrane vrste - znameniti conski presing, pri katerem je bilo pomembno predvsem branjenje. O tem, kdo je koga napadal na slovenski zahodni meji, na tem mestu ne bi, dejstvo pa je, da so morali Italijani v četrtek zvečer prav v njeni bližini pokazati, da še znajo napadati. V nogometu, da ne bo pomote.
Zgodovinska priložnost
Stadion Friuli v Vidmu je bil prizorišče prve tekme osmine finala Pokala Uefa med Udinesejem in Zenitom iz St. Petersburga, Italija pa se je spraševala, ali se lahko "mali" klub s province odreže bolje kot velikani iz Torina, Milana in Rima. Gostitelji so bili pred velikim izzivom, enim največjih v 113-letni zgodovini kluba. Trener Pasquale Marino je dejal, da je to brez dvoma najpomembnejša tekma v njegovi karieri. Zgodovinske priložnosti se je zavedalo vse mesto, saj Udinese še nikoli ni igral v četrtfinalu kakšnega evropskega pokala.
Pred devetimi leti je Videmčane v osmini finala Pokala Uefa izločila Slavija iz Prage, pred tremi leti, ko so nastopili celo v Ligi prvakov, pa Levski iz Sofije. Lepe spomine imajo v Vidmu tudi na sezono 1997/98, čeprav so takrat obstali stopničko nižje. Pod taktirko Alberta Zaccheronija in z izjemnim Oliverjem Bierhoffom so na povratni tekmi 2. kroga na kolena spravili Ajax (2:1), a to ni bilo dovolj za napredovanje. Tako kot na srečanju 1. kroga proti Widzewu iz Lodža (3:0) je bil tedaj Friuli povsem poln, vsa Furlanija je resnično dihala s svojimi ljubljenci.
Rusov le peščica
O razprodanem stadionu in 30.000 gledalcih so tokrat lahko sanjali le največji optimisti. Tudi cenejše vstopnice v primerjavi s tistimi za tekme italijanskega prvenstva in nekateri popusti na tribune niso zvabili toliko ljudi, kot bi jih glede na pomembnost srečanja pričakovali. Do srede so v predprodaji prodali nekaj več kot 12.000 vstopnic in nekateri so menili, da na tribunah ne bo več kot 15.000 gledalcev.
Na koncu je domače nogometaše vendarle podpiralo približno 18.000 navijačev, na južni tribuni pa se je stiskalo še nekaj sto Rusov. Sprva so jih napovedovali 2.000, a očitno tudi tamkajšnji navijači občutijo finančno krizo in si po potovanju v Stuttgart pred dvema tednoma niso mogli privoščiti nove poti na Zahod.
Zenit še ni začel prvenstva
Nogometaši Zenita so v Videm s svojim boeingom 737 prileteli naravnost s priprav v španski Marbelli. Slovita britanska stavnica William Hill je pred prvim dvobojem z Udinesejem lanskim zmagovalcem Pokala Uefa in evropskega superpokala pripisovala več možnosti za uvrstitev v nadaljnje tekmovanje (1,53:2,37), čeprav so bili favoriti za zmago na prvi tekmi Italijani (2,40:3,00). A o formi ruskih prvakov iz leta 2007 je bilo težko soditi, saj se tamkajšnje prvenstvo začne šele ta konec tedna.
Slovenec branil, Italijana zabijala
V prvem polčasu je Zenit igral, kot da bi ga dolg zimski odmor zares preveč uspaval. Iz slačilnice se je vrnil odločnejši, Udinese je imel precej sreče, ko je Anatolij Timoščuk zadel prečko. V nadaljevanju se je z dvema lepima obrambama izkazal Samir Handanovič, vse bolj razburljivo pa je bilo tudi pred gostujočimi vrati. V zadnjih petih minutah je Friuli eksplodiral. Fabio Quagliarella in Antonio Di Natale sta poskrbela za to, da bodo Videmčani na povratni tekmi še drugič letos branili vodstvo z 2:0.
V 1. krogu so si po zmagi v Dortmundu pred domačimi gledalci kožo rešili šele po streljanju 11-metrovk, zato bo zanimivo videti, kako se bodo prihodnji teden znašli v St. Petersburgu. Lanski junaki tega tekmovanja gotovo še niso rekli zadnje besede. Na povratni tekmi ne bodo mogli računati na Romana Širokova, ki je bil izključen, pri "zebrah" bo manjkal steber obrambe Maurizio Domizzi (parni rumeni karton).
Po poti Atalante in Vicenze
Udinese bo v primeru uspeha stopil ob bok do zdaj najuspešnejših italijanskih ekip s province.
Atalanta je v polfinalu Pokala pokalnih zmagovalcev igrala leta 1988, Vicenza pa 10 let pozneje. Nogometaši iz Bergama se lahko ob tem pohvalijo še s četrtfinalom Pokala Uefa leta 1991. Evropsko tekmovanje je zdaj brez dvoma prioriteta Videmčanov, ki v Serie A zaostajajo že 10 točk za mesti, ki vodijo v Evropo.
Trimesečni niz brez zmage od konca oktobra do konca januarja (11 tekem) je bil bržkone predolg, da bi se Marinovi varovanci še lahko nadejali igranja v evropskih pokalih tudi v naslednji sezoni. S povprečno starostjo 25,3 leta so sicer najmlajša ekipa v Serie A. Zenit bo kot petouvrščeno moštvo lanskega ruskega prvenstva sezono začel v 3. krogu kvalifikacij novoustanovljene Evropske lige.
Mediji imajo še vedno raje velikane
"Chi non salta e' triestino," ("Kdor ne skače, je Tržačan,") je odmevalo s tribun ob koncu četrtkove tekme, ki se je za gostitelje sklenila sanjsko. Nekateri so v zanosu že začeli razmišljati celo o osvojitvi dragocene lovorike. Italija je z devetimi zmagami najuspešnejša država v Pokalu Uefa. Je napočil čas za deseto zvezdico? Kdo ve, a če do nje pride, bo težko oporekati, da ne pripada Italiji. V začetni enajsterici Udineseja je tekmo proti Zenitu začelo kar sedem Italijanov.
Še en koristen zgled za velikane. Tiste, s katerimi se italijanski mediji še vedno veliko več ukvarjajo kot s klubom, ki edini zastopa barve njihove države v Evropi. Današnja La Gazzetta dello Sport je poročilo o tekmi v Vidmu objavila šele na 14. strani … Neki navijač je na enem od spletnih forumov zapisal: "V glavnih medijih bo vedno pomembnejši trening Trezegueta kot tekma Udinese – Zenit."
Matej Rijavec
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje