Nogomet je dobil nov dokaz, da je najpomembnejša postranska stvar na svetu, no vsaj v Evropski uniji. Foto: Reuters
Nogomet je dobil nov dokaz, da je najpomembnejša postranska stvar na svetu, no vsaj v Evropski uniji. Foto: Reuters

Ali so prav vse tekme mundiala in EP-jev velikega družbenega pomena za države Evropske unije in se morajo obvezno prenašati na brezplačnih televizijah?

3D kamere na finalu Eura 2012
Odločitev sodišča pomeni, da so lahko prav vse tekme predvajane na brezplačnih po zraku oddajanih televizijskih kanalih, razen če država meni, da to ni posebnega družbenega pomena. Foto: Reuters

Tako je odločilo sodišče Evropske unije, ki je s tem v celoti zavrnilo pritožbe Mednarodne (Fifa) in Evropske nogometne zveze (Uefa), ki sta se zavzemali za ekskluzivno prodajo TV-pravic tudi plačljivim televizijam, ki so na voljo izključno na kabelskih in IPTV-sistemih.

Sodba temelji na primerih iz Velike Britanije in Belgije, potem ko sta se Fifa in Uefa pritožili na odločitev teh dveh držav, da so nekatere tekme mundiala in eura enostavno preveč pomembne, da bi jih omejevali zgolj na določene televizijske postaje, nosilke pravic.

Vse tekme prvenstev "velikega družbenega pomena"
Belgija je glede na pomembnost za splošno javnost pripravila seznam dogodkov, ki jih bo prenašala tudi javna televizija oziroma brezplačni televizijski kanali, na katerem je tudi svetovno prvenstvo v nogometu. Podobno je storila tudi Velika Britanija, le da je na seznam poleg mundiala dodala tudi evropsko prvenstvo v nogometu.

Fifa in Uefa, katerih pomemben del prihodkov je prav prodaja televizijskih pravic za oba športna spektakla, sta se na odločitev pritožili, saj menita, "da vse tekme sklepne faze mundiala in Eura že ne morejo biti velikega družbenega pomena za prebivalce omenjenih držav".

Direktiva dopušča celo prepoved prenosov
Razsodba sodišča EU-ja dovoljuje, da bodo sklepni boji SP-jev in EP-jev na voljo brezplačno na televizijskih kanalih dostopni veliki večini državljanov. Direktiva o opravljanju dejavnosti razširjanja televizijskih programov državam članicam dovoljuje, da prepovejo izključni prenos dogodkov, za katere presodijo, da so velikega družbenega pomena, če bi takšen prenos večji delež javnosti prikrajšal za možnost spremljanja teh dogodkov prek prosto dostopnih televizijskih programov.

Omejitve upravičene s ciljem - nogometom
Sodišče je v obrazložitvi odločitve najprej opozorilo, da to, da države članice nekatere dogodke opredelijo za dogodke velikega družbenega pomena in prepovejo njihovo ekskluzivno predvajanje, omejuje svobodo opravljanja storitev, svobodo ustanavljanja, svobodno konkurenco in lastninsko pravico. Vendar so takšne omejitve upravičene s ciljem, da se zaščiti pravica do obveščenosti in širši javnosti zagotovi dostop do televizijskega spremljanja teh dogodkov.

Ali so prav vse tekme mundiala in EP-jev velikega družbenega pomena za države Evropske unije in se morajo obvezno prenašati na brezplačnih televizijah?