Raphinha, Lewandowski in Yamal so v drugem polčasu poskrbeli za katalonsko rapsodijo sredi Madrida. Foto: Reuters

Če so navijači belih obupavali in se zgražali nad razpadom obrambe v drugem polčasu ter so se valile ostre bodice na spletu, v nogometnih studiih pa so analitiki poudarjali grobe napake v postavitvi in igri evropskih klubskih prvakov, pa je šef Reala Madrida znal poiskati tolažbo.

"Izid ne odraža, kaj se je zgodilo. Zaslužili so si zmago, a je bila to izenačena tekma do prvega gola. Iz tega se moramo učiti. Osnova za to je samokritika. Vendar ne bomo vsega vrgli v smeti, prvi polčas je bil dober," je Carlo Ancelotti poudarjal, da je bil Real Madrid do 54. minute podjetnejši in nevarnejši na zelenici. A sledilo je popoln mrk, pri čemer je bil na koncu poraz z 0:4 skorajda že znosen glede na številne priložnosti, ki so si jih priigrali napadalci Barcelone.

Isti izid, a precej drugačen položaj na lestvici

Ob golu za 4:0 je bilo nekaj vroče krvi ob robu zelenice, kjer naj bi gostujoči pomočnik trenerja provociral potolčene gostitelje. Ancelotti je dejal, da ni bilo spora s Flickom in da ga je trener Barcelone podprl pri tem, da je bila poteza nešportna. Nemec zapleta med obema klopema ni komentiral. Foto: Reuters

"Nazadnje, ko smo doma izgubili proti Barceloni z 0:4, smo osvojili La Ligo in Ligo prvakov. Ne bomo se kar prenehali boriti," je Ancelotti na novinarski konferenci medije opomnil, da ni minilo ravno veliko časa od zadnjega podobnega poloma Madrida na velikem španskem derbiju z Barcelono.

20. marca 2022 se je 29. krog španskega prvenstva prav tako razpletel z zmago Barce s 4:0. Dvakrat je zadel Pierre-EMerick Aubameyang, po enkrat pa Ferran Torres in Ronald Araujo, goli pa so padali med 29. in 51. minuto. Vendar razlika med takratnim in tokratnim domačim polomom je velika: Real Madrid je takrat kljub bolečemu porazu imel na prvem mestu La Lige še vedno 12 točk prednosti, zaradi česar se je spomladi tudi lahko popolnoma osredinil na osvajanje Lige prvakov.

Velika tekmeca nadigrali s skupnih 8:1

Zdaj je Barcelona s sladko zmago v 11. krogu letošnjega španskega prvenstva prišla do prednosti šestih točk pred Realom Madridom. V tednu dni je Blaugrana razbila dva velika tekmeca: najprej s 4:1 Bayern v Ligi prvakov, zdaj še Madrid s 4:0. Ob tem so Madridčanom hitro vzeli veter iz jader, potem ko so med tednom doma zaostanek z 0:2 proti Dortmundu spremenili v veliko zmago s 5:2.

Sorodna novica Barcelona razbila Real sredi Madrida; prvi poraz Oblakovega Atletica

"Ko sem začel tu, sem želel ustvariti okolje, v katerem lahko igralci prispevajo svoje najboljše stvari. Njihova miselnost je briljantna. Ni bilo lahko, a branili smo se zelo dobro. Tako moramo samo nadaljevati. Zdaj lahko gremo domov in proslavimo to zmago. Igralcem sem že dal dva dodatna prosta dneva," je Hansi Flick sporočil, s čim je nagradil svoje varovance za dve osupljivi predstavi v štirih dneh.

"Prišli smo po tekmi z Bayernom. Vedeli smo, da bo ta teden ključen v La Ligi. Dosegli smo dva brutalna izida. Zdaj imamo šest točk prednosti, a pred nami je še veliko tekem. Vendar za nami sta dve pomembni tekmi proti najboljšima ekipama na svetu, in pokazali smo, da smo sposobni premagati prav vsakogar," je ob odhodu s stadiona povedal eden izmed junakov zmage vratar Inaki Pena. Po poškodbi Marc-Andréja ter Stegna je 25-letnik prevzel breme čuvaja mreže in ga za zdaj opravlja brezhibno.

Katalonski napad zasenčil madridske zvezdnike

Mbappe je dosegel dva gola, a oba iz prepovedanega položaja. Visoko postavljena obrambna vrsta Barce je kar 12-krat ujela napadalce Madrida v prepovedanem položaju. Na drugi strani pa so gostujoči napadalci znali izigrati zanko ofsajda belih. Foto: Reuters

Namesto zlate žoge Viniciusa Juniorja in Kyliana Mbappeja ter Juda Bellinghama so na Santiagu Bernabeu plesali gostujoči zvezdniki. Vroči strelec Robert Lewandowski je z goloma v 54. in 56. minuti razbil domačo obrambo, v La Ligi je Poljak zabil že neverjetnih 14 golov, v boju za strelsko krono ima že sedem golov prednosti pred najbližjim zasledovalcem Ayozom Perezom iz Villarreala.

Mladi biser Lamine Yamal je v 77. minuti s svojo slabšo desno nogo silovito zabil žogo pod prečko, da je postal najmlajši strelec v zgodovini el clasicov pri starosti 17 let in 106 dni. Sobotni derbi Barca – Madrid je bil že 258. v zgodovini. Seveda ni šlo brez novega šova kapetana gostov, Raphinha je najprej podal Yamalu, nato pa v 84. minuti postavil piko na i.

Mladci končali izjemne nize Madrida

Po 42 prvenstvenih tekmah in dobrem letu brez poraza se je končal niz Reala Madrida, ravno ko bi lahko izenačili zgodovinski rekord Barcelone. Madridčani so na domačih tleh izgubili prvič po aprilu 2023 oziroma 40 tekmah v vseh tekmovanjih.

Ob tem je bilo v začetni postavi Barcelone kar šest igralcev, ki so stari 22 let oziroma manj, pri čemer sta levji delež prispevala dva mladoletnika. Prihodnost in očitno že sedanjost je vsaj v Španiji na strani Kataloncev.

Po peti zaporedni zmagi in 12 na 14 tekmah v novi sezoni čakajo Pedrija, Iñakija Peño in Yamala dodatni prosti dnevi. Preostali dve tekmi je Barcelona izgubila: pri Monacu z 1:2 v Ligi prvakov in pri Osasuni z 2:4 v 8. krogu španskega prvenstva. Foto: Reuters