Nemci se veselijo uvrstitve na svetovno prvenstvo. Foto: Reuters
Ruski predsednik, premier in namestnik premierja niso bili zadovoljni z razpletom. Foto: Reuters
Damir Skomina je zelo dobro opravil svojo nalogo v Kijevu. Foto: Reuters
Artem Milevski in Robert Green
Robert Green si je po tem posredovanju prislužil rdeči karton, a najstrožje kazni Andrej Ševčenko ni izkoristil. Foto: EPA
Alberto Gilardino
Alberto Gilardino je z zadetkom v zadnji minuti poskrbel za veliko slavje Italijanov v Dublinu. Foto: EPA
Nogometaši Danske
Nogometaši Danske se veselijo zmage nad večnimi tekmeci Švedi in uvrstitve na SP. Foto: EPA
Marko Pantelić in Cristian Chivu
Pantelić je dosegel drugi gol za Srbe, Chivu pa je bil izključen. Foto: Reuters

Nemci so na stadionu Lužniki v Moskvi na umetni travi na ključni tekmi skupine 4 premagali Ruse z 1:0. Odločil je Miroslav Klose v 34. minuti.

Nemški selektor Joachim Löw je pripravil odlično taktiko, ki je temeljila na čvrsti obrambi, izjemen večer pa je imel vratar Rene Adler. Gostitelji so imeli v prve pol ure terensko premoč, Aleksander Kežakov pa je dvakrat streljal preslabo.

Šolski napad "elfa"
V 34. minuti so Nemci z lepim napadom povedli. Lukas Podolski si je izmenjal dvojno podajo z Michaelom Ballackom, ki je na levi strani našel Mesuta Özila. Najboljši igralec letošnjega prvenstva do 21 let je v sredini našel Kloseja, ki je z osmih metrov poslal žogo v mrežo. Sergej Ignaševič je slabo oviral Kloseja.

Jalova premoč Rusov
Na začetku nadaljevanju so varovanci Guusa Hiddinka silovito pritisnili. Andrej Aršavin je bil nerešljiva uganka za nemške branilce. Napadalec Arsenala je z roba kazenskega prostotra v 53. minuti pošteno ogrel dlani Adlerja. Vladimir Bistrov je s škarijcami za las ustrelil prek vrat. Na drugi strani je razigrani Özil s 25 metrov stresel prečko.

V 69. minuti je prepočasni branilec Jerome Boateng grobo pokosil Vladimirja Bistrova in si prislužil drugi rumeni karton. Rusi so bili vseskozi okoli kazenskega prostora, vstopila sta tudi napadalca Roman Pavljučenko in Pavel Pogrebnjak. Dve minuti pred koncem je Arne Friedrich podrl Bistrova, a sodnik Massimo Busacca ni pokazal na belo točko.

"Imeli so veliko premoč, a smo zdržali. Izkoristili smo svojo priložnost. Na tem igrišču je zelo težko igrati," je bil zadovoljen Klose, ki pri Bayernu ne blesti.

Nazarenko popravil napako Ševčenka
Ukrajina je v Dnjepropetrovsku naredila velik korak k dodatnim kvalifikacijam, Angleže je premagala z 1:0. V 14. minuti je vratar gostov Robert Green v kazenskem prostoru podrl Artema Milevsekega in slovenski sodnik Damir Skomina ga je takoj izključil. V vrata je stopil David James, a mu pri strelu Andreja Ševčenka z bele točke ni bilo potrebno posredovati, saj je napadalec zadel vratnico. Po pol ure igre je Sergej Nazarenko močno streljal z 20 metrov in zadel Ashleyja Cola, žoga pa je končala za hrbtom nemočnega Jamesa. Štiri minute kasneje je Milevskij zadel vratnico.

Najlepšo priložnost za izenačenje je imel Wayne Rooney, ki je v predzadnji minuti streljal mimo vrat. Angleži so se že pred tem sračanjem uvrstili na SP, Ukrajino pa mora za vstop v dodatne kvalifikacije premagati Andoro, ki nima niti točke.

Srbi prepričljivo, Italijani v zadnji minuti
Srbija se je na SP uvrstila v velikem slogu. V Beogradu je kar s 5:0 odpravila Romunijo, pri kateri je v 84. minuti rdeč karton dobil Christian Chivu. Zadetke pa so dosegli Nikola Žigić (37.), Marko Pantelić (50.), Zdravko Kuzmanović (78.) in Milan Jovanović (87., 93.).

Italijanom je bila dovolj točka v Dublinu. V svojem slogu so jo osvojili v zadnji minuti, ko je Alberto Gilardino izenačil na 2:2. Irci so dvakrat povedli z zadetkoma Glenna Whelana (9.) in Seana St. Ledgerja (87.), vmes je izenačil Mauro Camoranesi (26.).

Danska reprezentanca si je z zmago na skandinavskem derbiju proti Švedski v Köbenhavnu (1:0) priigrala vozovnico za Južnoafriško republiko. Edini strelec je bil Jakob Poulsen v 79. minuti.

BiH v dodatnih kvalifikacijah
Reprezentanca Bosne in Hercegovine si je z zmago z 2:0 v Talinu proti Estoniji zagotovila nastop v dodatnih kvalifikacijah. Gola sta v Estoniji dosegla Edin Džeko v 30. in Vedad Ibišević v 64. minuti. BiH bo zadnjo tekmo kvalifikacij igrala v sredo proti Španiji, ki se je že pred tem uvrstila na SP 2010.

V dodatne kvalifikacije so se že uvrstile Rusija, BiH, Francija in Irska.