V Premier ligi, La ligi in Serie A predstavljajo televizijske pravice v povprečju kar polovico proračuna klubov. V Bundesligi ta znesek znaša le malce manj kot 50-odstotkov proračuna in številni klubi se bodo kmalu znašli v velikih težavah, če ne bodo prejeli celotnega zneska. V času, ko zaradi epidemije novega koronavirusa že več kot dva tedna ni bila odigrana nobena tekma, imajo tudi televizijske postaje svojo računico.
V Serie A so igrali zadnjo tekmo 9. marca, čeprav je bilo jasno, da se je virus že močno razširil po Italiji. V Premier ligi in Bundesligi so se 13. marca odločili za zaustavitev tekmovanja, le nekaj ur kasneje bi moral biti na sporedu redni krog prvenstva.
Nemci želijo rešiti sezono pred praznimi tribunami
Predsednik nemške nogometne federacije (DFL) Christian Seifert se je zelo zavzel za igranje tekem pred praznimi tribunami. Seifert je že prejšnji dejal, da je izpeljava sezone do konca (zelo verjetno brez gledalcev na stadionih) ključna za preživetje številnih klubov.
Televizijske pravice in prihodek od prodanih vstopnic predstavljajo večino proračuna v prvi in drugi ligi. Opozoril je, da bi se veliko manjših klubov lahko znašlo na robu bankrota že v naslednjih mesecih. "Zdaj imamo 36 klubov na profesionalni ravni. Če ne bodo izpeljali sezone do konca, jih ne bo ostalo niti 18!"
V Angliji v igri skoraj milijarda evrov
Prava drama bi se lahko odvijala v Premier ligi, kjer bi morali klubi vrniti televizijskim postajam 853 milijonov evrov, če se prvenstvo ne bi nadaljevalo.
Canal+ noče plačati 110 milijonov evrov
Iz Francije tudi poročajo o velikih težavah. Televizija Canal+ je napovedala, da ne namerava plačati obroka 110 milijonov evrov do 5. aprila za televizijske pravice prve francoske lige.
Kot poroča časnik L'Equipe, so francoski klubi močno odvisni od sredstev za televizijske pravice. Ta znesek predstavlja od 36 do 47 odstotkov proračunov klubov.
Televizijske pravice za prvo in drugo nogometno ligo v Franciji imata Canal+ in beIn. Prvi je dolžan plačati 558 milijonov evrov, drugi pa 201. Večina tega denarja gre klubom prve lige. Drugoligašem skupno pripada le 22 milijonov evrov.
V Belorusiji se klubom obeta dodaten zaslužek
Vseeno obstaja liga, ki v zadnjih tednih poteka normalno. Belorusko prvenstvo, ki je v normalnih okoliščinah popolnoma postranskega pomena za vse ostale evropske države, se je prebilo v središče športnega doganja.
Vodstvo lige se je odločilo, da bo nadaljevalo prvenstvo z gledalci na stadionu. Ta konec tedna so odigrali tekme 2. kroga. Klubom se obeta dodaten zaslužek, saj je zveza že podpisala pogodbe s televizijskimi postajami iz desetih držav. Tudi v Rusiji, Izraelu in Indiji si lahko nogometni navdušenci ogledajo vse prenose tekem.
"Ves svet zdaj gleda belorusko prvenstvo. To je najboljša reklama za nas," je dejal nekdanji beloruski selektor Anatolij Bajdačnij.
V Belorusiji je sicer potrjenih 94 primerov okužbe z novim koronavirusom. Vseeno športna tekmovanja potekajo nemoteno, tudi rokometaši in hokejisti so lepo napolnili dvorane ta konec tedna. Na socilanih omrežjih so vsa beloruska prvenstva dosegla nove rekorde. Še nikoli se ni toliko ljudi v tujini zanimalo za njihova tekmovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje