Izvršni direktor A22 Bern Reichart s predsednikoma madridskega Reala in Barcelone Florentinom Perezom in Joanom Laporto. Foto: EPA
Izvršni direktor A22 Bern Reichart s predsednikoma madridskega Reala in Barcelone Florentinom Perezom in Joanom Laporto. Foto: EPA

Kot poroča nemška tiskovna agencija DPA, naj bi zdaj tekmovanje močno razširili in se izognili zaprtemu sistemu. Trženjska agencija A22, ki od oktobra lani zastopa interese Superlige, je predstavila predlog drugačne Superlige. Po novem naj bi tako ponujala možnost sodelovanja do 80 ekipam, sistem pa ne bi bil zaprt, ampak bi se ekipe vanjo uvrstile s tekmovalnimi dosežki v nacionalnih tekmovanjih.

"Klubi potisnjeni ob stran, ko gre za odločanje o pomembnih zadevah"

Prvotni projekt superlige je športno javnost pretresel aprila 2021 in hitro doživel polom. Močno se je načrtom uprla Uefa. Od 12 klubov, ki so jo ustanovili, jih je devet v nekaj dneh odstopilo od projekta, ostali so le Real Madrid, Barcelona in Juventus, ki še vedno zagovarjajo to tekmovanje.

"Klubi pogosto nosijo veliko tveganja, obenem pa so potisnjeni ob stran, ko gre za odločanje o pomembnih zadevah. To lahko privede do velikih finančnih tveganj. V pogovorih smo ugotovili, da se klubi pogosto ne morejo javno izpostavljati, ker delujejo v sistemu, ki zatira opozicijo," je pojasnil izvršni direktor A22 Bernd Reichart. "Naši pogovori so pošteni, neposredni in plodni. Strinjamo se, da potrebujemo spremembe in nove načine, da jih dosežemo."

Izrecno poudarjen odziv klubov

Kot še piše DPA, je v novem predlogu izrecno poudarjen odziv klubov, finančna vzdržnost celotne nogometne piramide in sodelujočih klubov pa sta med ključnimi elementi. Prvotni projekt Superlige je sicer trenutno na sodišču EU-ja, saj so snovalci te lige sprožili tožbo proti Uefi in mednarodni zvezi Fifi po neuspelem poskusu, da bi ustanovili zaprto tekmovanje najbogatejših evropskih klubov.

Sodbo bo sodišče po pričakovanjih izreklo v prvi polovici leta, že konec lanskega pa je generalni pravobranilec pri sodišču EU-ja pritrdil stališču obeh zvez, da lahko ukrepata proti ustanoviteljem novih tekmovanj. To je sicer neobvezujoče mnenje, ki pa mu sodišče EU-ja pogosto sledi.