James Rodriguez v zadnjem letu igra za Kolumbijo kot pred desetimi leti, ko je zablestel na SP-ju 2014. 33-letni napadalni vezist Raya Vallecana je kot kapetan gonilna sila Kolumbijcev, ki so v zadnjem letu premagali Nemčijo, Španijo, Brazilijo, Urugvaj in zdaj še Argentino. Foto: Reuters

Nogometni vladarji sveta in Južne Amerike so doživeli drugi poraz v razvlečenih južnoameriških kvalifikacijah. Izbrana vrsta Lionela Scalonija je od domačega poraza z Urugvajem novembra lani nato dosegla 12 zmag, vmes poleti ubranila naslov prvakov Cope Americe, a tokrat je bila Argentina na gostovanju v Kolumbiji brez zmagovite ideje.

James Rodriguez pričaral zmago

V Barranquilli so kolumbijski navijači videli novo izvrstno predstavo svojih kofetarjev, pri katerih drugo nogometno pomlad doživlja James Rodriguez. V 25. minuti je iz uigrane akcije po kotu s predložkom na drugi vratnici zaposlil branilca Yersona Mosquero. Na začetku drugega polčasa je hitronogi Nicolas Gonzales izkoristil ponujeni prostor in izenačil s strelom med nogami vratarja Camila Vargasa.

Argentina je pod Lionelom Scalonijem na zadnjih 64 tekmah oziroma v zadnjih petih letih doživela šele tretji poraz. Foto: Reuters

V 56. minuti je VAR prisodil Kolumbiji najstrožjo kazen. Z 11-metrovko je suvereno udaril kapetan James Rodriguez, argentinski vratar Dibu Martinez je sicer prebral smer, a je bil strel premočan in previsok. Ob koncu so Argentinci pritiskali, a ostali brez izenačenje.

Kolumbija je s štirimi zmagami in štirimi remiji še naprej neporažena ter zaseda drugo mesto za Argentino.

Četrti poraz Brazilcev v zadnjih petih krogih

Večje težave torkov poraz prinaša Braziliji v Paragvaju, kjer se veselijo prve medsebojne zmage po letu 2008. V Asuncionu so gostje sicer prevladovali pri posesti in strelih, a je Diego Gomez z mojstrovino v 20. minuti poskrbel za vodstvo Paragvaja.

Nenatančni streli Brazilcev so bili voda na mlin Paragvajcev, ki so na koncu prišli šele do druge zmage v kvalifikacijah, s čimer so se povzpeli na 7. mesto, ki vodi v dodatne kvalifikacije za nastop na SP-ju 2026. Brazilija je medtem doživela že četrti poraz v zadnjih petih krogih kvalifikacijah, kjer zasedajo zanje skromno peto mesto.

Po domači zmagi nad Ekvadorjem so Brazilci zdaj izgubili pri Paragvaju, kar pa je sicer šele prvi poraz v letu 2024 znotraj rednih 90 minut. Foto: Reuters

Po 31 letih do zmage v gosteh

Za presenečenje je poskrbela Bolivija, ki je v obračunu z dna deseterice, v gosteh ugnala Čile z 2:1. Odločil je gol Miguela Tercerosa v sodnikovem dodatku prvega polčasa, nato pa se je gostom kljub silovitemu pritisku (streli 19:5!) uspelo ubraniti. Bolivijci so v Santiagu prišli do prve gostujoče kvalifikacijske zmage po daljnem letu 1993!

Tretjeuvrščeni Urugvaj je v Venezueli odnesel točko, potem ko je bil podrejen večino tekme (poskusi strelov 20:8 za Venezuelce). Doma je kljub izraziti pobudi imel težave Ekvador, ki je z 1:0 odpravil Peru, gostitelje je v 54. minuti osrečil zimzeleni napadalec Enner Valencia.

Zaradi razširitve svetovnega prvenstva v nogometu na kar 48 reprezentanc se iz Južne Amerike na svetovno prvenstvo uvrsti prvih šest ekip, sedmo pa čakajo dodatne kvalifikacije.