27-letni napadalec Fulhama Aleksandar Mitrović je bil junak na stadionu Luz. Foto: EPA

To je bil njegov 44. gol v dresu izbrane vrste na 69. tekmi. Pomembnejšega ni dosegel še nikoli. 5000 navijačev Srbije na stadionu Luz je bilo evforičnih. Cristiano Ronaldo je obležal na zelenici in s soigralci bo moral še pošteno garati za preboj na mundial v Katarju, ki se bo začel 21. novembra 2022. Portugalsko čakajo dodatne kvalifikacije.

Dušan Tadić je izenačil na 1:1 po pol ure igre. Foto: Reuters

Sanches zadel po veliki napaki Gudelja
Srečanje se ni začelo po načrtih Srbov, ki so nujno potrebovali zmago. Že v 2. minuti je Nemanja Gudelj naredil veliko napako pred svojim kazenskim prostorom, Bernardo Silva mu je odvzel žogo in takoj zaposlil Renata Sanchesa, ki je prišel sam pred vratarja Predraga Rajkovića in ga zlahka matiral z desnico. Selektor Dragan Stojković je zahteval prekršek nad Gudeljem in razveljavitev zadetka, a mu je sodnik Daniele Orsato pokazal rumeni karton.

Tadić izenačil po slabem posredovanju Ruija Patricia
Srbija se je hitro pobrala. Saša Lukić je v 33. minuti na robu kazenskega prostora našel Dušana Tadića. Napadalec Ajaxa je streljal s 17 metrov, vratar Rui Patricio pa je zelo slabo posredoval in žoga mu je ušla prek golove črte.

Veliko veselje Srbov, ki so na zadnjem mundialu v Rusiji izpadli že v predtekmovanju. Foto: Reuters

Mitrović odločil z glavo
Portugalci so se v drugem polčasu disciplinirano branili. Kazalo je že, da bodo z remijem prišli do vozovnice za Katar. V zadnji minuti rednega dela je Tadić z desne strani podal pred vrata, Mitrović pa je z glavo poslal žogo ob bližnji vratnici v mrežo.

Tudi pet minut sodnikovega dodatka ni prineslo spremembe izida. Portugalci so skušali izenačiti, a niso prišli do prave priložnosti. Ko je Daniele Orsato zadnjič zapisal, se je veliko slavje Srbov začelo.

Stojković: Ta generacija ima potencial še za veliko večje stvari
"Mislim, da smo si popolnoma zaslužili to veliko zmago. Fantje so bili od prve minute naprej prepričani, da lahko zmagajo, čeprav smo igrali proti eni izmed najboljših reprezentanc na svetu. To je velik uspeh za Srbijo. Od prve tekme kvalifikakcij sem govoril, da bo zadnji krog v Lizboni odločal. Vsi smo se zavedali, da potrebujemo vse tri točke. Prav ničesar ne bi spreminjal, tudi z remijem bi lahko bil zadovoljen, saj je bil pritop izjemen. Srbija lahko danes zvečer slavi," je bil navdušen 56-letni Stojković, ki je blestel na mundialu v Italiji leta 1990. V osmini finala je z dvema zadetkoma na nepozabni tekmi v Veroni zrežiral zmago Jugoslavije nad Španijo z 2:1 po podaljšku.

Mitrovića je pustil na klopi v prvem polčasu, vstopil je v 46. minuti. "Najpomembneje je bilo, da sem fantom uspel pojasniti, da pri Portugalcih nihče nima kril in ne bo letel po zelenici. Imeli smo veliko srce, motivacija je bila neverjetna. Stvari se ti potem vrnejo. Mislim, da ima ta generacija potencial še za veliko večje stvari," je še dodal "Piksi" Stojković.

Morata potrdil prvo mesto Španije
Tudi Švedi so v Sevilli za neposredno uvrstitev v Katar potrebovali tri točke, potem ko so si privoščili velik spodrsljaj v četrtek v Gruziji. Španci doma še nikoli niso izgubili kvalifikacijske tekme za svetovno prvenstvo. V prvem polčasu je dve priložnosti za vodstvo Švedov zapravil Emil Forsberg.

Cristiano Ronaldo je bil zelo razočaran. Žreb dodatnih kvalifikacij bo 26. novembra, polfinale in finale pa bo konec marca. Foto: Reuters

V drugem polčasu so imeli Španci terensko premoč, Švedi pa niso bili nevarni, čeprav je zadnjih 20 minut odigral Zlatan Ibrahimović. Štiri minute pred koncem je Dani Olmo s strelom od daleč zadel prečko, odbita žoga je prišla do Alvara Morate, ki jo je prek vratarja poslal v mrežo.

V drugi tekmi skupine sta Grčija in Kosovo remizirala (1:1). Selektor Primož Gliha se je veselil točke v Atenah. Kosovo je v skupini B zasedlo zadnje mesto s petimi točkami.

Elmas zagotovil Makedoncem dodatne kvalifikacije
Nogometaši Severne Makedonije so obdržali možnost, da se uvrstijo še na drugo zaporedno veliko tekmovanje. Z zmago 3:1 v Skopju proti Islandiji so v skupini J zasedli drugo mesto in se uvrstili v dodatne kvalifikacije. Zaostali so le za Nemčijo, ki so ji konec marca tudi povzročili edini poraz v kvalifikacijah.

Makedonci so povedli že v 7. minuti, ko je zadel Ezgjan Alioski, v 54. minuti je izenačil Jon Thorsteinsson, nato pa je v 65. in 86. minuti dva gola prispeval Eljif Elmas, drugega, ko je Islandija imela igralca manj na igrišču.

Pred zadnjim krogom je imela možnost za dodatne kvalifikacije tudi Romunija, svojo nalogo je z zmago v Lihtenštajnu z 2:0 opravila, a ni dočakala spodrsljaja Makedoncev.

Nemčija je prvo mesto v skupini potrdila z zmago s 4:1 na gostovanju v Armeniji, dvakrat je mrežo domačih zadel Ilkay Gündogan.