Zgrešena enajsmetrovka v Moskvi. Trenutek, ki ga John Terry ne bo nikoli pozabil. Foto: Reuters
Zgrešena enajsmetrovka v Moskvi. Trenutek, ki ga John Terry ne bo nikoli pozabil. Foto: Reuters
John Terry
Navzven trdi John Terry ni mogel skriti žalosti. Foto: Reuters

Kapetan Chelseaja je v podaljšku ob strelu Ryana Giggsa z neverjetnim refleksom rešil svojo ekipo rezultatskega zaostanka. Nasploh je večino tekme odigral na izredno visoki ravni.

Če ne bi Didier Drogba dobil rdečega kartona, verjetno Terry ne bi ob enajstmetrovkah prišel na vrsto prav na koncu prve serije. Pritisk je bil velik, a tudi vpis med legende zelo blizu. Očitno je usoda hotela, da bo ruski denarni mogotec Roman Abramovič še naprej čakal na tako želeni naslov evropskega prvaka.

Zgodovina se ponavlja
Angleži so z enajstmetrovkami vselej imeli smolo. Tokrat je šlo do Terryja gladko, nato pa se mu je zgodilo podobno, kot se je Davidu Beckhamu v četrtfinalu EURA 2004 proti Portugalski. Spodrsnilo mu je in žoga ni zadela cilja (VIDEO). Anglija je takrat izpadla in tudi v sredo zvečer je nekaj minut pozneje izgubil Chelsea. To, da je na koncu Edwin Van der Sar ubranil strel Nicolasa Anelkaja, ni moglo utešiti globoke žalosti skrušenega kapetana. Dolgo časa ga je v naročju držal trener Avram Grant in ga tolažil, toda to so bile besede, ki jih Terry ni slišal.

Zahovič pozna občutke
Nihče ne razume Terryjeve žalosti bolj kot Zlatko Zahovič. Z Valencio je leta 2001 proti Bayernu igral v finalu Lige prvakov. Trener Hector Cuper mu je priložnost ponudil šele v nadaljevanju. Zahovič je povsem osvežil igro Valencie, a vseeno so na koncu odločale enajstmetrovke. Njegov strel je Oliver Kahn ubranil. Najboljši strelec slovenske reprezentance je večkrat govoril o občutkih tistega večera v Milanu. To je poraz, ki te spremlja vse življenje, in nobena srebrna medalja ne more pregnati občutka hudega poraza.

Abramovičev ljubljenec
Že res, da Roman Abramovič svoje nogometne zvezdnike bajno plačuje, a nikogar ne ceni tako kot prav Johna Terryja. Ko se je ta junija 2007 poročil, je smel medene tedne preživeti na Abramovičevi luksuzni jahti Pelarus. Lastnik Chelseaja ob odločilnem strelu ni držal pesti le za svojega kapetana, temveč tudi za svojega prijatelja. Gledati na igrišče ni mogel. Le strmel je predse in upal, da se mu bodo uresničile dolgoletne sanje. Toda v deževni moskovski noči je Terryju spodrsnilo.

Zvezdnik pod nesrečno zvezdo
Nogometno znanje 27-letnega Johna Georga Terryja nikdar ni bilo vprašljivo. Prva leta njegove nogometne kariere so sicer zaznamovali manjši škandali, povezani z obiskovanjem nočnih klubov, a ko je leta 2001 ob Marcelu Desaillyu postal steber Chelseajeve obrambe, se je tudi njegov odnos do poklicnega nogometa spremenil. Postal je vzor mladih na in ob igrišču. Njegova predanost igri je navdušila ves nogometni svet in mu prinesla stalno mesto tudi v angleški reprezentanci. Toda ne z njo ne s klubom še ni osvojil mednarodne lovorike. Letos bo manjkal tudi na Euru.

Upanje ostaja
Za Chelsea je bil to prvi finale v najelitnejšem klubskem tekmovanju na svetu. Pod vodstvom Joseja Mourinha so Londončani finale naskakovali trikrat, Avram Grant se je vanj uvrstil že v svoji prvi sezoni v vlogi trenerja modrih. Glede na to, da se Abramovičevo bogastvo ne manjša, bo verjetno Terry novo priložnost imel že v naslednji sezoni. Vprašanje pa je, če bo sploh kdaj še tako blizu uspeha, kot je bil v sredo zvečer.

Urban Laurenčič