Navijači Chapecoenseja žalujejo za umrlimi nogometaši, ki so se pred dnevi uvrstili v finale Cope Sudamericane. V Braziliji so že razglasili tridnevno žalovanje. Foto: Reuters
Navijači Chapecoenseja žalujejo za umrlimi nogometaši, ki so se pred dnevi uvrstili v finale Cope Sudamericane. V Braziliji so že razglasili tridnevno žalovanje. Foto: Reuters
Caio Junior, trener Chapecoenseaja, po uvrstitvi v finale Cope Sudamericana, 5 dni pred letalsko nesrečo
Alan Luciano Ruschel
Od preživelih so najprej razkrili identiteto Alana Luciana Ruschela, branilca, ki je klubu posojen iz Internacionala. Foto: Reuters
false
Nogometaši madridskega Reala so v Valdebebasu prekinili trening in z minuto molka počastili spomin na žrtve letalske nesreče, v kateri so umrli tudi nogometaši in funkcionarji Chapecoenseja. Foto: Reuters
false
Leta 2011 je (športni) svet šokirala vest o letalski nesreči hokejistov Lokomotive Jaroslavelj. Foto: Reuters
Manchester United 1958
Ekipa Manchester Uniteda, ki je bila leta 1958 udeležena v tragični letalski nesreči v Münchnu. Foto: Reuters

Zagotovo med najodmevnejši tovrstni nesreči spadata leta 1972 strmoglavljenje urugvajskega vojaškega letala, na katerem je bila ragbijska ekipa Old Christians in po katerem so posneli film Živi, ter nesreča na letališču v Münchnu, v kateri je leta 1958 umrlo osem nogometašev, trener in dva funkcionarja Manchester Uniteda.

Pred današnjo tragedijo so bili najbolj sveži spomini na letalsko nesrečo hokejistov Lokomotive Jaroslavelj leta 2011. Seznam letalskih tragedij s športniki na krovu je — na žalost — dolg.


9. maj 1949: Letalo Fiat G-212, ki je prevažalo člane nogometnega kluba Torino, tedaj imenovanega 'Il Grande Torino', je zadelo obzidje bazilike Superga na obronkih Torina. Umrlo je 42 ljudi, med njimi 18 članov ekipe, funkcionarji kluba, novinarji in člani posadke.

6. februar 1958: Osem igralcev Manchester Uniteda, trener in dva funkcionarja so umrli v nesreči na letališču v Münchnu. Letalo z nogometaši tedaj ene najboljših ekip v Evropi se je vračalo iz Beograda, kjer je bila na sporedu tekma evropskega pokala. Umrlo je 23 od 44 potnikov. Nesreča je končala obdobje mitske zasedbe 'Busby Babes', kot so tedaj imenovali izbrance trenerja Matta Busbyja, ki je preživel ognjene zublje in pozneje oblikoval novo zasedbo Uniteda, ki je 1968 postala evropski prvak. Nesrečo je kot 20-letni fant preživel tudi Bobby Charlton, ki je nato postal eden najboljših angleških nogometašev vseh časov.

16. julij 1960: Nogometna reprezentanca Danske je izgubila osem članov v nesreči na letališču v Koebenhavnu.

15. februar 1961: Na letalu Boeing 707, ki se je približevalo letališču v Bruslju, je bilo med 72 potniki 18 članov in članic ameriške reprezentance v umetnostnem drsanju. Letalo je pred pristankom naredilo nekaj krogov nad letališčem in čakalo na dovoljenje za pristanek. Ko ga je pilot dobil in začel postopek pristajanja, so komande letala zablokirale in umrlo je vseh 72 potnikov. Reprezentanca ZDA je bila na poti v Prago, kjer bi se moralo en teden pozneje začeti svetovno prvenstvo. Tekmovanje je bilo zaradi nesreče odpovedano.

29. januar 1966: Zaradi neuspelega pristanka v močnem vetru je letalo Lufthansa zadelo pristajalno stezo v Bremnu in v trenutku eksplodiralo. Na njem je bilo 42 potnikov, med njimi sedem članov italijanske olimpijske plavalne reprezentance.

15. februar 1970: V nesreči letala takoj po vzletu je umrla celotna ženska odbojkarska reprezentanca Portorika. Vračala se je z gostovanja v Dominikanski republiki. Nesreče ni preživel nihče, na letalu pa so bili 104 potniki.

16. oktober 1972: Urugvajsko vojaško letalo Fairchild F-227 se je zaletelo v goro v Andih. Na njem je bila ekipa ragbija Old Christians. Od 42 potnikov jih je nesrečo preživelo 16. Te so rešili več kot dva meseca pozneje, 21. decembra. Da so preživeli 72 dni v skrajnih razmerah, so jedli dele teles umrlih soigralcev. Kalvarija preživelih je nazorno opisana v knjigi Alive (Živi) izpod peresa Piersa Paula Reada, ki je izšla dve leti pozneje, dogodke pa so 1993 ovekovečili tudi na filmskem platnu.

8. december 1987: Letalo Fokker 27 v lasti perujske mornarice je za čarterski let najel nogometni klub Alianza Lima. Deset kilometrov pred letališčem je letalo padlo v morje, pri tem pa je umrlo 54 ljudi. Preživel je le pilot letala. Ekipa Alianza je bila v tistem času vodilna v domačem prvenstvu.

27. april 1993: Celotna nogometna reprezentanca Zambije je umrla v vojaškem letalu, ki je padlo v morje na poti z Mauritiusa v Senegal. Nesreča se je zgodila kmalu po vzletu iz Gabona, kjer se je letalo ustavilo, da je natočilo gorivo. Umrli so predsednik zveze, trije trenerji in 18 igralcev, ki so predtem premagali selekcijo Mauritiusa s 3:0.

7. september 2011: Šestintrideset od sedemintridesetih članov hokejske ekipe Lokomotiv je umrlo, potem ko je njihovo letalo, ki je bilo na poti v Minsk, v zraku zajel ogenj in je padlo v reko Volga. Reševalci so rešili enega igralca, Aleksandra Galimova, ki je umrl nekaj dni pozneje zaradi hudih opeklin, ter enega od osmih članov posadke. Letalo Yak-42 je imelo dolgo zgodovino nesreč in tehničnih okvar.

29. november 2016: Letalo, ki je zapustilo Bolivijo in je bilo namenjeno na mednarodno letališče v Medellinu v Kolumbiji, je padlo na gorato območje, v bližini drugega največjega kolumbijskega mesta. Na krovu je bilo 81 ljudi, pet naj bi jih nesrečo preživelo. Po poročanju Reutersa so potrdili 75 žrtev. V letalu so bili člani nogometnega kluba Chapecoense iz Brazilije, med njimi igralci in trenerji, spremljala pa jih je tudi delegacija novinarjev. Od preživelih so najprej razkrili identiteto Alana Ruschela, branilca, ki je klubu posojen iz Internacionala. Ruschel je bil pred vzletom dejaven na družbenih omrežjih, na fotografijah in posnetkih pa ob njem na letalu sedi vratar Danilo, ki je tudi preživel. Preživeli so še ena stevardesa, brazilski novinar Rafael Henze in vratar Jakson Follmann.

Caio Junior, trener Chapecoenseaja, po uvrstitvi v finale Cope Sudamericana, 5 dni pred letalsko nesrečo