V tokratni oddaji Športni izziv se je novinar TV Slovenija Ervin Čurlič dotaknil navijaških izgredov. V studiu je gostil Alojza Senčarja, vodjo sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na GPU-ju, in Mihaela Burilova, upokojenega višjega policijskega inšpektorja. Svoji izjavi sta v videoprispevku podala še Peter Vilfan, nekdaj odlični košarkar, danes pa poslanec v državnem zboru, ter generalni sekretar NZS-ja Aleš Zavrl.
Če ste zamudili Športni izziv, ki je bil na sporedu v sredo ob 20.30 na TVS 2, si ga lahko v celoti ogledate pod člankom.
"Predin se je pokesal in vse obžaluje"
Vilfan je v oddaji spregovoril o incidentu, ki se je zgodil na košarkarski tekmi med Unionom Olimpijo in Budivelnikom. Spomnimo, na tej tekmi, ki je bila prežeta s spornimi sodniškimi odločitvami, predvsem v škodo gostitelja Uniona Olimpije, je po zadnji sireni slovenski glasbenik Zoran Predin izgubil živce in je fizično napadel enega izmed sodnikov. "Kar se tiče incidenta v Stožicah, je bil to posamičen izpad, ki je, tako kot vsi drugi podobni dogodki na športnih prireditvah, absolutno vreden obsojanja. Zoran Predin, ki je to naredil, je eden redkih, ki bo plačal pravo ceno za to svoje dejanje. To ga bo stalo po finančni in človeški, karierni plati. Po tem dejanju se je pokesal, vse skupaj obžaloval, se opravičil in prepričan sem, da bo v svojem nadaljnjem življenju in v karieri vedno znova znal najti način, da bo opozarjal in govoril o tem, da to ni prav, kar je naredil. Po tej plati je to nekoliko drugačna zadeva," je o incidentu dejal Vilfan in poudaril, da ne more komentirati, zakaj je slovenska policija izdala zgolj plačilni nalog. "Je pa res, da se po zakonu o navijačih oziroma po policijskih pooblastilih prepoved udeležbe na tekmah izvrši, če nekdo ponavlja tovrstne dogodke na športnih prireditvah. Mislim, da bi policija lahko ukrepala drugače, a to je že njena stvar," je še dodal Vilfan.
Senčar je razložil: "Gospod Predin ima prepoved Mednarodne košarkarske zveze Uleb. Z naše strani ni bilo pogojev za izrek tega ukrepa po zakonu o nalogah in pooblastilih policije, zaradi tega, ker manjka tisti ključen element predkaznovanosti. To je tisto, kar je temeljni pogoj za izrek ukrepa. Seveda pa mora potem tudi obstajati nevarnost, da bo na naslednjih tekmah ponavljal te kršitve."
Na derbi so se dobro pripravili
"Kar se tiče tekme, na kateri je prišlo do neljubih izgredov, je bilo preventivno narejeno kar veliko. Tu so bili standardni varnostni sestanki, razgovori z navijaškimi skupinami, saj NZS prek vodje varnosti redno komunicira z navijaškimi skupinami in s klubi pred organizacijami tekem. Takšna tekma ima veliko čustvenega naboja in žal je prišlo do neljubih dogodkov, ki so popolnoma nesprejemljivi," je izgrede na večnem derbiju pokomentiral Zavrl, Vilfan je še dodal: "Ta dogodek je bil nadzorovan zelo dobro, Policistov je bilo ogromno, znotraj in okoli stadiona, v zraku je bil helikopter. Policija se je za to zelo dobro pripravljala, zagotovo kak teden, če ne več. Prepričan sem, da so vsi vedeli, kaj se v tistem trenutku tistega popoldneva oziroma zvečer dogaja v Stožicah."
Govorice so se uresničile
"Ko sem prišel na stadion, sem se pogovarjal z nekaterimi gledalci in tudi člani varnostne službe. Dejansko so vsi vedeli in napovedovali, da se bo na tej tekmi zgodil incident in da se bo najverjetneje zgodil okoli 22. minute. V 22. minuti je res prišlo do začetka tega incidenta, ki je trajal praktično vso tekmo. Takrat se je začel kaos na tribuni, kjer so bili navijači. Najprej se je začelo z zažiganjem lutke, s poskusi vdorov na igrišče in z metanji pirotehničnih sredstev na igrišče. Sodniku takrat ni preostalo drugega, kot da prekine tekmo," je povedal Vilfan in dodal: "Moje mnenje je - in to sem tudi povedal na tiskovni konferenci -, da je policija zatajila. To je bila tekma t. i. ničelne tolerance. To je načelo, ki ga je uvedla Mednarodna nogometna zveza, povzela pa ga je tudi Nogometna zveza Slovenije. Po mojem mnenju to pomeni, da že najmanjša deviacija v neko smer, ki ni v normalnem obsegu navijanja, pomeni reakcijo. Tu je bilo divjanje na tribuni, tu je bilo ogrožanje javnega reda in miru, ogrožanje zdravja in morda tudi življenj športnikov, ki so bili tam na terenu /.../ Policija je zamudila izjemno priložnost, saj bi dobila odobravanje, če bi nekaj naredila. Odobravanje vseh tistih nekaj tisoč gledalcev na stadionu, ki so prišli gledat tekmo, in tistih številnih, ki so morali prek nacionalne televizije več kot dve uri spremljati to divjanje."
Na vidiku še kakšna novela zakona?
"Še nekaj bi dodal: sporočilo policije, ki je sledilo po moji tiskovni konferenci, da lahko ukrepa šele po navodilih organizatorja, nas mora zelo skrbeti. Namreč, policija je dolžna skrbeti za javni red in mir, ščititi mora materialne dobrine, zdravje in življenja državljank in državljanov. Če to pomeni, da mora na vsakem javnem dogodku, pa naj gre za športni ali koncertni dogodek v dvorani, na stadionu, na trgu, ulici v mestu, kjer koli, čakati na prošnjo ali ukaz organizatorja te prireditve, potem smo lahko zaskrbljeni. Pravzaprav bomo začeli zelo razmišljati o tem, da bomo v parlamentu vložili še kakšno novelo zakona o policijskih pooblastilih," je še povedal Vilfan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje