Štiri tisoč nogometnih navdušencev je 7. novembra 2004 za Bežigradom videlo zadnji 50. medsebojni obračun v samostojni Sloveniji. Zmajčki so za svojo Plečnikovo podrtijo le nekaj dni po remiju z Liverpoolom z golom Nedima Jusufbegovića premagali Štajerce z 1:0. Olimpija se je v svoji zadnji sezoni obstoja ironično uvrstila v Ligo za prvaka, Maribor pa le v Ligo za obstanek, tako da se spomladi sploh nista srečala ...
Na pogorišču Olimpije se je rodil Bežigrad
Duhovi slabega vodenja ljubljanskega kluba v letih po osamosvojitvi so bili krivi, da je Olimpija s koncem takratne sezone propadla. Nekateri starši igralcev v mlajših selekcijah in trenerji so ob pomoči Športne zveze Ljubljana ustanovili NK Bežigrad, ki je skrbel za mladince nekdanje Olimpije. V članskem moštvu pa so se zbrali nekdanji igralci (Zoran Ubavič, Jani Pate, Nendad Podgajski ...), ki so v prestolnici želeli dvigniti zanimanje za nogomet, predvsem pa obuditi pomen Olimpije, ki ni bil pomemben le za Ljubljano, temveč za vso Slovenijo.
- Prvi derbi v samostojni Sloveniji (16. 10. 1991)
- Prvi obračun še za Bežigradom (6. 5. 1992)
- Olimpija prvič osvoji Ljudski vrt (5. 3. 1995)
- Vijolice prvič cvetijo za Bežigradom (29. 10. 1995)
- Med osmimi strelci tudi Kek (16. 5. 1998)
- Prašnikar z zmaji na kraju zločina (1. 10. 2000)
- Mariboru naslov za polnim Bežigradom (27. 5. 2001)
- Mojstrovina Prosinečkega v Mariboru (2. 11. 2002)
- Pestro na igrišču in tribunah (25. 3. 2003)
- Pod Pohorjem slalom Cimerotiča (20. 10. 2004)
- Jusufbegović zadnji strelec derbijev (7. 11. 2004)
Množica nekdanjih reprezentantov za Bežigradom
Bežigrad je svoj obstoj začel v 2. ljubljanski ligi (5. slovenski ligi) in se v dveh letih brez večjih težav sprehodil v 3. ligo (zahod), kjer po 11. krogih letošnje sezone tudi vodi. Klub je bil lani sprejet v Akademsko športno zvezo Olimpija in se preimenoval v Olimpija Bežigrad. Letos je ekipa po imenih izjemno močna, saj zanjo igra ogromno nekdanjih reprezentantov: Sebastjan Cimerotič, Aleš Čeh, Amir Karič, Miran Pavlin, Mladen Rudonja, Zoran Ubavič ...
Na drugi strani je Maribor svoja najboljša leta po osamosvojitvi preživljal po prvem večjem padcu Olimpije. Ljubljančani so svoje edine štiri naslove osvojili v prvih štirih sezonah. Eno leto so bili prvaki Novogoričani, naslov pa se je nato za sedem let preselil v Maribor, ki je sezono 1999/2000 celo igral v Ligi prvakov. Maribor je bil zadnjič prvak v sezoni 2002/2003, zadnja leta se je ukvarjal predvsem s sanacijo in z reorganizacijo moštva.
Žreb četrtfinala Pokala Hervis je bil kriv, da se bosta omenjena kluba v sredo ob 14.00 v Ljudskem vrtu srečala na prvi uradni tekmi. Čeprav pravno-formalno ne moremo govoriti kot o 51. derbiju v samostojni Sloveniji, pa si vseeno nekoliko natančneje oglejmo staro rivalstvo.
45 let od prvega derbija
Korenine večnih derbijev segajo na začetke 60-ih let, ko sta se ekipi v sezoni 1962/1963 prvič pomerili v 2. zvezni jugoslovanski ligi. V Ljubljani je bil izid 1:1, v Mariboru pa so slavili domačini s 3:2. Nasprotnika sta se med seboj pomerila 20-krat, med letoma 1967 in 1972 kar desetkrat v 1. zvezni jugoslovanski ligi. Uspešnejši so bili Ljubljančani, ki so dobili osem obračunov, petkrat je bil boljši Maribor, sedemkrat pa se je tekma končala brez zmagovalcev. Razlika v zadetkih je bila 38:25 v korist Olimpije. Ljubitelji nogometa najbrž ne bodo pozabili na zadnji derbi v 1. zvezni ligi, ko je Olimpija 12. 6. 1972 v Mariboru zmagala s 6:3, kar je največje število zadetkov med tema nasprotnikoma do zdaj.
V samostojni Sloveniji ima več uspeha Maribor, ki je dobil 20 tekem, 12-krat je bila boljša Olimpija, devet tekem pa se je končalo neodločeno, razlika v zadetkih je 70:55 v korist vijolic. Štajerci so najvišjo zmago dosegli dvakrat, saj so s 5:0 slavili maja 1999 in aprila 2002. Zmaji so najvišjo zmago (6:1) slavili julija 2003, ko so Mariborčane zaradi kazni gostili v Velenju.
Deseti obračun v pokalu
V pokalu sta se večna nasprotnika pomerila devetkrat, tudi tu imajo več uspeha igralci iz severovzhoda Slovenije, ki so dobili pet tekem, dvakrat so slavili Ljubljančani, dve tekmi pa sta se končali neodločeno. Če pa pogledamo le celotno serijo, je prednost Maribora nekoliko manjša (3:2), a so Štajerci dobili oba finalna dvoboja (1992 in 1999).
V obeh klubih po letu 1991 igralo 26 nogometašev
Kot v vsakem vročem rivalstvu je zanimiv pogled na seznam igralcev, ki so igrali za oba kluba. Ta vsebuje kar 26 igralcev. Število nogometašev, ki so neposredno okrepili nasprotnika, pa je 13.
Neposredni prestopi iz Maribora v Olimpijo
- Kliton Bozgo
- Nastja Čeh
- Edin Hadžialagić
- Marko Kmetec
- Sašo Lukič
Bozgo in Čeh sta se sicer po igranju v Ljubljani spet neposredno vrnila v Maribor.
Neposredni prestopi iz Olimpije v Maribor
- Damjan Gajser
- Enver Čirič
- Dejan Djuranovič
- Ismet Ekmečić
- Suad Filekovič
- Ivica Pešić
- Marko Simeunovič
- Muamer Vugdalič
Vsaj enkrat so za oba kluba po osamosvojitvi igrali
- Marko Barun
- Dejan Bauman
- Ingmar Bloudek
- Spasoje Bulajič
- Aleš Čeh
- Franc Fridl
- Goran Jolič
- Vladimir Kokol
- Željko Milinovič
- Ismet Muniši
- Damjan Ošlaj
- Ermin Rakovič
- Matej Šnofl
Za konec omenimo le še Amira Kariča in Grego Židana, ki sta v prvi slovenski nogometni ligi igrala za Maribor, pozneje pa del svoje kariere preživela tudi v Bežigrad Olimpiji. Židan je sicer za Olimpijo igral že v jugoslovanski ligi, v samostojni Sloveniji pa je nato okrepil Maribor.
Slavko Jerič in Matej Rijavec
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje