Veliko veselje v Helsinkih po zgodovinskem uspehu. Foto: EPA

Na Telia 5G-Areeni v Helsinkih so navijači po zadnjem pisku francoskega sodnika Benoita Bastiena preplavili zelenico. Začel se je "Pukki party" ...

Teemu Pukki je v izjemni formi. V Premier ligi je dosegel šest golov, v kvalifikacijah za Euro 2020 pa kar devet. Foto: EPA

Jasse Tuominen je v 21. minuti poskrbel za vodstvo Finske, Pukki je z bele točke v 64. minuti povišal na 2:0, potem ko je Livio Meier v kazenskem prostoru podrl Pyryja Soirija. Napadalec Norwicha je nato četrt ure pred koncem postavil končni izid, potem ko je njegov prvi strel na golovi črti branilcu Andreasu Malinu še uspelo blokirati, v drugo pa je zatresel mrežo.

Le Italijani pred Finci
Finska je v skupini J končala na drugem mestu, že pred predzadnjim krogom si je prvo zagotovila Italija, ki pa s tem ni izgubila motiva. Na stadionu Bilino polje v Zenici je odpravila BiH (0:3) in je še naprej stoodstotna. Zadeli so Francesco Acerbi, Lorenzo Insigne in Andrea Belotti.

Pukki še nikoli v karieri ni bil tako nervozen
"Težko najdem prave besede. Še nikoli v karieri nisem bil tako nervozen pred tekmo. Vsi smo iztisnili maksimum. Ponosen sem na vse soigralce. To je bilo res neverjetno potovanje, ki pa še ni končano. Razveselili smo številne Fince in to je najpomembneje," je bil zadovoljen 29-letni Pukki, ki je v teh kvalifikacijah dosegel kar devet golov.

Tudi v dresu Norwicha je v letošnji sezoni sijajen. Na 12 tekmah je dosegel šest golov. Deli sedmo mesto na lestvici strelcev Premier lige skupaj s tremi velemojstri. Šestkrat so zadeli tudi Harry Kane, Marcus Rashford in Mohamed Salah.

Uresničili so sanje številnih generacij
"Desetletja smo čakali na ta dan. Danes so se uresničile sanje številnih generacij. Skupaj nam je uspelo," so zapisali pri finski nogometni zvezi. Evforija po vseh finskih mestih je velika, takega slavja v državi zaradi športnega uspeha še ni bilo.

Finska je imela zlato generacijo na prelomu tisočletja, ko sta blestela Jari Litmanen in Sami Hyypiä, a nikoli se ni prebila na veliko tekmovanje.

Švedi se v Bukarešti veselijo uvrstitve na evropsko prvenstvo. Foto: Reuters

Selektor Kanerva stavi na trdno obrambo
Velike zasluge ima selektor Markku Kanerva, ki je stavil na trdno obrambo. Finci leta 2016 niso dobili niti ene tekme, v kvalifikacijah pa so presegli vsa pričakovanja. Nekdanji učitelj v osnovni šoli je preporodil Fince. 55-letni strokovnjak je med letoma 1986 in 1995 odigral 59 tekem za reprezentanco in dosegel en gol.

Švedi z zmago v Romuniji dvignili vozovnico za Euro
Na evropsko prvenstvo se je krog pred koncem že uvrstila tudi Švedska. V obračunu za drugo mesto v skupini F je v gosteh ugnala Romunijo. Oba gola je dosegla v prvem delu, strelca sta bila Marcus Berg in Robin Quaison.

Švedi imajo zdaj nedosegljive štiri točke prednosti pred Romunijo, s katero se je po točkah izenačila Norveška, ki je s 4:0 premagala Ferske otoke. Dva gola za Norvežane je dosegel Alexander Soerloth, oba je dosegel v drugem polčasu, pred njim sta bila natančna še Tore Reginiussen in Iver Fossum.

Cedric Itten je bil nepričakovani junak v St. Gallnu. Foto: Reuters

Odličen debi Olma
Prepričljivo vodilna Španija je po pričakovanju napolnila mrežo Malte (7:0), čeprav ni igrala z najboljšimi nogometaši. Vseh sedem strelcev je bilo različnih, svoj prvi gol za člansko reprezentanco je na debiju prispeval igralec zagrebškega Dinama Dani Olmo.

Danska je ugnala Gibraltar s 6:0 in se prebila na prvo mesto skupine D. Za izpolnitev cilja bo morala v zadnjem krogu na gostovanju na Irskem osvojiti vsaj točko.

Rezervist Itten rešil Švico
Švica se je tokrat mučila z Gruzijo, a z golom Cedrica Ittena v 77. minuti vendarle osvojila tri točke, s katerimi je na lestvici prehitela Irsko. Vezist St. Gallna je vstopil v 71. minuti in zadel z glavo po natančnem predložku Denisa Zakarie. V zadnjem krogu se bo Švica v ponedeljek srečala z Gibraltarjem, kar pomeni, da je v odličnem položaju.