Kevin Durant je bil najboljši strelec tekme z 28 točkami, zadel je osem trojk iz desetih poskusov. Foto: Reuters
LeBron James
LeBron James je dosegel 18 točk v 21 minutah. Foto: Reuters
Manu Ginobili
Manu Ginobili je v zadnji četrtini s klopi le nemočno opazoval šov zvezdnikov Lige NBA. Foto: Reuters
Patrick Mills
Patrick Mills, eden izmed redkih potomcev avstralskih staroselcev, ki se mu je uspelo prebiti v košarkarsko reprezentanco, je zadel ključno trojko ob sireni. Foto: Reuters
Šarunas Jasikevičius, Rimantas Kaukenas
Izkušena branilca Šarunas Jasikevičius in Rimantas Kaukenas dobro igrata tudi na teh igrah. Skupaj sta proti Tuniziji dosegla 23 točk. Foto: Reuters

Argentinci so vse do odmora držali priključek, nato pa je najboljši strelec tekme Kevin Durant s serijo trojk prelomil tekmo. Tretjo četrtino so Američani dobili kar z 42:17.

V srednem četrtfinalu se bodo pomerili še Brazilija in Argentina, Francija in Španija ter Rusija in Litva.

Ginobili držal priključek do odmora
Američani so bili v uvodnih minutah odlični pri metih z razdalje. Durant, Chris Paul in Kobe Bryant so s trojkami poskrbeli za vodstvo s 14:8, vendar je Argentina odgovorila s serijo 7:0. Razigral se je Manu Ginobili, ki je v prvi četrtini dosegel 11 točk. Durant je s trojko končal prvih deset minut, ZDA pa so vodile s 34:32.

Tudi v drugi četrtini se Američanom ni uspelo odlepiti, Leonardo Gutierrez je zadel dvakrat zapored izza črte za izenačenje (45:45). Ob odmoru so veliki favoriti košarkarskega turnirja vodili le za točko (60:59).

Neustavljivi Durant razbil Argentince
Drugi polčas so Američani začeli sijajno, s hitro igro so popolnoma nadigrali Argentince, tudi Ginobili ni prišel do izraza. LeBron James in Durant sta zadela za tri točke (70:62). V zadnjih treh minutah so zvezdniki Lige NBA navduševali z učikovitimi akcijami, Durant je zadeval iz vseh položajev (zadel je osem trojk iz desetih poskusov), z delnim izidom 17:4 je bila tekma po 30 minutah odločena (102:76).
Na začetku zadnje četrtine je Russell Westbrook silovito zabil za 107:79 in gledalci so bili nogah. Zadnjih deset minut je bila le še zabava za gledalce, vstopili so rezervisti. Priložnost so dobili igralci z manjšo minutažo Andre Iguodala, James Harden in Anthony Davis.

Popoln mrk Špancev v zadnji četrtini
Derbi v skupini B je pripadel Braziliji, ki je z 88:82 ugnala Španijo. Zadnjo četrtino so aktualni evropski prvaki izgubili s kar 31:16. Španija je tako v skupini zasedla tretje mesto in se tako pred finalom ne more pomeriti z zmagovalcem skupine A. Vrsta Sergia Scariola je odigrala tekmo s kar nekaj rezerve, saj sta Rudy Fernandez in Jose Calderon, ki tvorita ob Juanu Carlosu Navarru udarno trojico v zunanji liniji, na parketu prebila le dobrih 14 minut in se jima sploh ni uspelo vpisati med strelce.

Najboljši je bil pri aktualnih olimpijskih podprvakih Pau Gasol, ki je dal 25 točk, 20 jih je pristavil njegov mlajši brat Marc, s 14 pa jih je dodal Serge Ibaka, ki s katalonsko bratsko navezo tvori močno centrsko linijo Španije. Pri Braziliji, ki je skupinski del končala na drugem mestu, je bil s 23 točkami najuspešnejši Leandro Barbosa, 13 jih je vpisal Marquinhos Vieira Sousa, 11 pa center z dolgoletnimi izkušnjami s španskega prvenstva Tiago Splitter.
Avstralija s trojko ob sireni do zmage
Za presenečenje so dopoldne poskrbeli Avstralci. Z 82:80 so ugnali Ruse, ki v Londonu igrajo zelo dobro, in jim prizadejali prvi poraz. Dobrih pet minut pred koncem je David Andersen, ki je nekoč blestel v dresu najboljšega ruskega kluba CSKA-ja, zadel za sedem točk naskoka Avstralije, a se je "zbornaja komanda" vrnila v igro in manj kot dve minuti pred koncem po zaslugi Andreja Kirilenka prišla na 79:78. Vitalij Fridzon je tretje s preteklega evropskega prvenstva z natančnima prostima metoma štiri sekunde pred iztekom igralnega časa celo povedel v vodstvo, a je organizator igre Spursov Patrick Mills s trojko "boomersom" prinesel tretjo zmago na igrah.
Najboljši strelec tekme je bil z 20 točkami krilni košarkar Barcelone Joe Ingles, po 13 sta jih pri Avstraliji dodala Andersen in Mills. Novopečeni košarkar Olimpije Aron Baynes je v dobrih 11 minutah dal pet točk. V vrsti Davida Blatta je bil z 18 najuspešnejši Saša Kaun, po 13 pa sta jih prispevala Kirilenko in Aleksej Šved.
Litovci v zadnji četrtini razblinili dvome
Litva je pričakovano premagala Tunizijo, a se je dobro namučila. Zadnjo četrtino so varovanci Kestutisa Kemzure dobili s kar 26:9 in na koncu slavili s 76:63. Najboljša strelca sta bila Darius Songaila in zimzeleni Šarunas Jasikevičius. Deset točk je dodal še en izjemno izkušen branilec Rimantas Kaukenas. Ostrostrelec bo v novi sezoni igral pri Žalgirisu. Pri Tuniziji je bil s 17 točkami najuspešnejši Amine Rzig.

Francozi so z 79:73 ugnali Nigerijo in so tako predtekmovanje končali le s porazom proti ZDA. Najzaslužnejši za uspeh je bil Nicolas Batum, ki je v statistiko vpisal 23 točk, pri Nigeriji, ki je dobro ustavila Tonyja Parkerja (3 točke), je blestel Chamberlain Oguchi s 35 točkami.