LeBron James je v sami končnici dosegel devet od svojih 20 točk. Foto: EPA
Rusija - Španija
Pauju Gasolu bo najbrž še zelo žal za zgrešeni prosti met ob koncu tekme. Foto: Reuters
Tony Parker
Tony Parker je popeljal Francoze do tretje zmage v Londonu. Foto: Reuters

Košarkarji Litve so držali ameriške zvezdnike v šahu vse do zadnjih minut, ko je žogo v svoje roke vzel LeBron James in tako rekoč sam poskrbel za zmago z 99:94.
Litovci so ves čas grozili Američanom. Sedem minut pred koncem so s trojko Linasa Kleize (25 točk) povedli z 82:80, kar je v ameriških vrstah sprožilo pravi preplah. Dobre tri minute pred koncem je pri izidu 87:86 za ZDA pet zaporednih točk dosegel James, izza črte pa je zadel še Deron Williams. Vse upe Litve je pokopal James, ki je v samem zaključku z novimi štirimi točkami prednost povišal na 97:88.
Pri Američanih sta bila s po 20 točkami najučinkovitejša James in Carmelo Anthony. Kevin Durant jih je prispeval 16. Pri Litovcih je s 25 točkami izstopal Kleiza.
Vzrok za litovski poraz tiči predvsem v 23 izgubljenih žogah (ZDA 9), saj so bili sicer boljši v vseh statističnih prvinah. Za dve so metali 63-odstotno, Američani 54-odstotno. Izza črte je bil litovski izkupiček 7/16, ameriški 10/33, v prostih metih 11/15 proti ameriškim 19/31. Tudi skok so v svojo korist z 42:36 dobili Litovci, ki so se vsaj v polfinale uvrstili na vseh olimpijskih igrah od leta 1992.

Po obupnem začetku Rusi premagali Špance
Rusi so v derbiju skupine B Špancem presenetljivo prizadejali prvi poraz (77:74). Varovanci Davida Blatta so v prvi četrtini zaostajali že za 18 točk, potem ko so evropski prvaki odlično začeli in po košu Rudyja Fernandeza v šesti minuti tekme povedli z neverjetnih 20:2. Nato je začela delovati tudi ruska obramba, ki je Špance v drugi in tretji četrtini pustila pri vsega 25 točkah.

Rusi so izenačili in prvič na tekmi povedli prek Viktorja Fridzona v 28. minuti (49:47) ter nato vodili za pet točk (56:51). Furia se je v zadnji četrtini vrnila in z delnim nizom 18:4 povedla s 60:69.

A varovanci Davida Blatta so imeli pripravljen odgovor, prek Viktorja Hrijape izenačili na 73, nato pa po sijajni podaji Antona Ponkrašova (11 asistenc) in zabijanju Timofeja Mozgova povedli za dve točki (75:73). Pau Gasol je zgrešil prosti met za izenačenje na 75 in morda celo prikrajšal svojo ekipo za prvo mesto v skupini. To najverjetneje pomeni, da se bodo v izločilnih bojih še pred finalom morali udariti z Američani in od ponovitve finala iz Pekinga ne bo nič.

Francozi so v skupini A na krilih dvojice Parker-Batum opravili s Tunizijci (69:73).