Mohorič ima v mislih številčnost posameznih reprezentanc: "Ekipe štejejo največ pet kolesarjev, zato je dirko težje kontrolirati in je bolj nepredvidljiva." Slovenija bo nastopila s četverico, v kateri bodo poleg Mohoriča še Simon Špilak, Primož Roglič in Jan Polanc. Treba bo spremljati prvokategorni in se hitro odzvati. Na takšnih dirkah je potrebne tudi nekaj sreče, saj moraš biti pravi čas na pravem mestu. Cilji so visoki, glavni adut pa bo kapetan Simon Špilak, ki mu težke preizkušnje, ki čakajo kolesarje v Riu (klanci bodo imeli tudi do 13-odstotni naklon), ustrezajo. Vsekakor bolj kot napovedano zelo toplo vreme, saj 30-letni Špilak blesti predvsem v hladnem vremenu.
Pravila v kolesarstvu
Najuspešnejše države na igrah v Londonu 2012:
Velika Britanija 8 - 2 - 2
Nemčija 1 - 4 - 1
Francija 1 - 3 - 0
Avstralija 1 - 2 - 3
ZDA 1 - 2 - 1
Slovenci so se umaknili iz kaosa velemesta
Selektor Gorazd Štangelj se spogleduje z dosežkom Andreja Hauptmana iz Aten leta 2004, ko je osvojil peto mesto: "Vsekakor bomo startali z mislijo, da lahko tak dosežek ponovimo, čeprav se zavedamo, da bo to vse prej kot lahka naloga." Reprezentanca je zadnji teden trenirala 90 kilometrov stran od Ria, kjer je imela odlične razmere: "Šlo je bolj za prilagoditev na tukajšnje razmere, v Riu tega zagotovo ne bi tako uspešno opravili, saj vlada prometni kaos. Že to, da so bili v istem kraju na pripravah tudi Španci in Portugalci, ki ciljajo na kolajno, pove, da smo se pravilno odločili."
Povsem druga pesem kot v Londonu
Štart in cilj 237 km dolge cestne dirke, na kateri bo nastopilo 144 kolesarjev iz 60 držav, bo v Riu. Kolesarji bodo iz olimpijske vasi najprej odšli na en konec mesta, tam opravili štiri kroge, nato se bodo vrnili do olimpijske vasi in nadaljevali na drugi konec mesta, kjer jih do vrnitve v center tudi čakajo trije krogi. "Progi v Londonu pred štirimi leti in tukajšnja sta neprimerljivi, nimata niti ene skupne točke. Tista v Angliji je bila sprinterska, progo v Riu pa bi lahko bolj primerjali s tistimi v odločilnih etapah največjih dirk, kolesarji bodo morali premagati okoli 4.000 metrov višinske razlike, namenjena bo hribolazcem tipa Alejandro Valverde, Joaquim Rodriguez ..." meni Štangelj.
Zadovoljni z razmerami v Riu
Slovenski adut bo Špilak: "Za Simona računamo, da bo do konca zraven, drugi bodo na preži, če bi se odločilen trenutek zgodil prej," je osnovno taktiko obrazložil Štangelj, ki je zelo zadovoljen s tem, kar vidi pri svojih izbrancih: "Fantje so mirni, so dobra druščina, vzdušje je odlično. Tudi v vasi imamo vse, kar potrebujemo. Luksuza tako ali tako ne potrebujemo." Glavni akterji cestne dirke bodo Španci z Valverdejem, Italijani z Nibalijem in Britanci s Froomom, pa tudi Kolumbijci, Nizozemci in Francozi. V karavani ne bo Petra Sagana, ki je na Touru petič zapored osvojil zeleno majico, saj se je odločil, da bo (21. avgusta) nastopil na olimpijski preizkušnji gorskih kolesarjev. Marc Cavendish bo dirkal na velodromu, prav tako njegov rojak Bradley Wiggins.
Roglič v krogu favoritov za medaljo v kronometru
Moška cestna dirka se bo v soboto začela ob 14.30, ženske (s Polono Batagelj) pa bodo tekmovale v nedeljo. Za slovenske ljubitelje kolesarstva bo izjemno zanimiv dan sreda, 10. avgust. Na kronometru bo namreč Primož Roglič, ki je letos na Giru dobil kronometer (9. etapa), med favoriti za medalje. Za zlato naj bi bila najresnejša kandidata Tom Dumoulin in Chris Froome. "Mislim, da mi trasa ustreza, saj je v 60 kilometrih skoraj 1.000 metrov vzponov. Preizkušnja bo izjemno zahtevna, a že pred pol leta sem se odločil, da bom nastopil v kronometru in veliko sem ga treniral prav z mislijo na to," je povedal Froome. Najuspešnejšima kronometristoma zadnjega desetletja Fabianu Cancellari in Tonyju Martinu hribovita trasa ne ustreza najbolj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje