Slovenski blok v Vilo dos Atletas je med najbolj prepoznavnimi in očitno po besedah predstavnika OKS-a tudi med najbolj dokončanimi, saj je nared za vselitev polovica razpoložljivih sob. Foto: Reuters
Slovenski blok v Vilo dos Atletas je med najbolj prepoznavnimi in očitno po besedah predstavnika OKS-a tudi med najbolj dokončanimi, saj je nared za vselitev polovica razpoložljivih sob. Foto: Reuters

Od zunaj je na videz vse lepo. V resnici so zgradbe nedokončane, a tudi od zgradbe do zgradbe in od stolpnice do stolpnice se zadeve zelo razlikujejo. V posameznih stolpnicah ni vode, notranjost nekako ponekod spominja na morda četrto fazo gradnje.

Predstavnik OKS-a Blaž Perko.
Soba s posteljama v olimpijski vasi
Ob nedeljskem odprtju olimpijske vasi so brazilski prireditelji predstavili vzorčne primere, kako bi morale biti urejene sobe za več kot 10.500 športnikov v Riu de Janeiru. A po pregledu stanovanjskih blokov in sob se je izkazalo, da gre pretežno za kuliso, saj večina objektov še ni dokončanih. Foto: Reuters
Soba za športnike v olimpijski vasi - umivalnica in dnevni prostor
Razmere od bloka do bloka so različne. Iz krogov olimpijskih delegacij prihajajo informacije, da so nekatere sobe tudi uničene, ker izvajalci gradbenih del niso dobili plačano. Foto: Reuters
Avstralci se ne bodo vselili v nedokončano vas

V Riu se je obenem že razširila govorica, da je del vasi ostal nedokončan, del pa naj bi bil celo razbit, ker organizatorji niso plačali opravljenih del. Perko pravi, da razlogov za paniko še ni, saj glavnina slovenske ekipe prihaja v olimpijsko vas oziroma Vilo dos Atletas 2. avgusta, opozarja pa, da je veliko zadev še nedokončanih, nekaj celo razbitih.
Prej četrta faze gradnje kot dokončano
"Od zunaj je na videz vse lepo. V resnici so zgradbe nedokončane, a tudi od zgradbe do zgradbe in od stolpnice do stolpnice se zadeve zelo razlikujejo. V posameznih stolpnicah ni vode, notranjost nekako ponekod spominja na morda četrto fazo gradnje,"
za STA pripoveduje Perko, ki je že Braziliji in je pregledal slovenske sobe v olimpijski vasi.
Premalo delavcev, obupne delovne razmere
Delavci se sicer trudijo, a po Perkovem mnenju, ki je že na prizorišču iger, jih je premalo. "Dodatni delavci so sicer prišli, a cela organizacija ni zahodna, zato zadeva ne poteka popolnoma gladko. Seveda imamo vsakodnevne sestanke, saj se bojimo, kam nastaniti predstavnike reprezentanc, ki do Ria potujejo 12 in več ur, potem pa tukaj nimajo ne tuša, ne stranišča, ker ni vode in v sobah jim ne delujejo luči."


Jadralci že v Riu, a še živijo na svojem ob obali

Slovenska ekipa ima to srečo, da je uporabna vsaj polovica nastanitev. "Naša zgradba je po dokončanosti nekje vmes in za prve športnike je vse pripravljeno, kljub temu pa nas čaka veliko dela do 2. avgusta, ko bo v vas prišla prva večja slovenska skupina. Moram povedati tudi, da so vse sobe opremljene s klimatskimi napravami, čeprav je bilo sprva rečeno, da zaradi varčevanja ne bo tako," še pravi Perko.
Predstavnik OKS-a dodaja, da je v Riu tudi že jadralec Vasilij Žbogar, ki bo na odprtju XXI. poletnih olimpijskih iger nosil slovensko zastavo. Danes, v ponedeljek, se mu bosta pridružili jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol, a vsi slovenski jadralci vsaj v teh dneh še prebivajo na obali, kjer trenirajo.

Težave vidne tudi v prometnem sistemu
"Rio je sicer pripravljen na igre, nekaj težav je še s prevozom, a to se bo uredilo, ko bo začel veljati olimpijski režim, navdušenja pa tukaj nad igrami trenutno ni prav veliko. To je nekako povezano z gospodarsko in politično krizo v državi, in ljudje so prepričani, da malemu človeku od iger ne bo ostalo veliko. A vsi, s katerimi imamo vsakodnevni stik, so izredno prijazni, je pa precej težav pri komunikaciji, kjer včasih uporabljamo tudi roke in mimiko,"
še meni Perko. Kot pravi, je zadovoljen tudi z varnostjo in ukrepi proti virusu Ziki, saj so ob prihodu dobili ustrezne repelente in odganjalce komarjev za vtičnice.

Avstralci bojkotirajo olimpijsko vas
Več težav imajo v nekaterih drugih vrstah. Avstralci, ki so prišli danes, so olimpijsko vas bojkotirali in se naselili po hotelih ter pri tem dvignili največ prahu. Olimpijski komite je namreč prepovedal svojim športnikom vselitev v nedokončano olimpijsko vas, saj v njihovih blokih povečini ni ne vode ne elektrike niti sobe niso opremljene.

"V soboto smo se v več nadstropjih odločili za stresni test, da bi videli, ali napeljave prenesejo obremenitve, ko bi bili v hiši vsi športniki. Sistem je odpovedal, voda je začela teči po stenah, močno je smrdelo po plinu, v nekaterih stanovanjih je prasketalo po električni napeljavi," je bila besna vodja avstralske olimpijske odprave Kitty Chiller.

Ob tem je šefica Avstralije, ki spada med športne velesile, potrdila, da so marsikje v stanovanjih našli zamašena stranišča, puščajoče pipe, marsikje je bila električna napeljava odkrita in nezaščitena.

Preostali veliki najeli kar svoje gradbince
Avstrijci so za dokončanje svojih sob najeli gradbenike, ki so urejali avstrijsko hišo. Nizozemci, Američani in Italijani so dokončanje del plačali iz lastnega žepa, poročajo tuji mediji.

Od zunaj je na videz vse lepo. V resnici so zgradbe nedokončane, a tudi od zgradbe do zgradbe in od stolpnice do stolpnice se zadeve zelo razlikujejo. V posameznih stolpnicah ni vode, notranjost nekako ponekod spominja na morda četrto fazo gradnje.

Predstavnik OKS-a Blaž Perko.
Avstralci se ne bodo vselili v nedokončano vas