Danske rokometašice so upravičile vlogo favoritinj, ključno razliko so naredile ob koncu in na začetku drugega polčasa. Slovenke so se v prvem polčasu dobro zoperstavile trikratnim olimpijskim zmagovalkam, v nadaljevanju pa so storile odločno preveč napak, doživele so tudi nekaj strelskih mrkov, po katerih možnosti za kakršno koli presenečenje ni bilo več. Foto: Reuters
Sorodna novica Rokometašice želijo ponoviti zmago nad Dankami z domačega EP-ja

Danke so bile preprosto prevelik zalogaj za Slovenke. Ključno razliko so naredile z odlično in čvrsto obrambo, s katero so nasprotnice večkrat prisilile v napake, na drugi strani igrišča pa so kljub odlični dnevni formi vratarke Maje Vojnovič pridno polnile mrežo in brez večjih težav dobile svoj prvi obračun v Parizu.

Slovenska igra v prvem polčasu je bila z izjemo uvodnih minut dobra, rokometašice so nato popustile v zaključku, nezbranost pa se je nato nadaljevala tudi v drugem delu, v katerem so Danke povedle že s +10 in s tem razblinile kakršne koli upe na presenečenje.

Prvo slovensko ime tekme je bila vratarka Maja Vojnovič, brez katere bi bil poraz še veliko hujši. V oči bode predvsem sedem izgubljenih žog in kar deset tehničnih napak na tekmi. Ana Gros in Tjaša Stanko sta bili s petimi zadetki najuspešnejši strelki slovenske izbrane vrste, na drugi strani sta jih prav toliko dosegli Trine Østergaard in Emma Friis.

"Za nami je težka tekma. Preveč je bilo tehničnih napak, neizkoriščenih strelov. Prepoceni smo zapravljale žoge. Dale smo vse od sebe. Ta pritisk, ko vidiš, da ti res ne gre, ti da dodatno žalost," je po tekmi dejala Maja Svetik in dodala: "To je prva tekma, nič ni še zaključeno. Imamo še štiri tekme. Moramo dvigniti glave in iti naprej."

Ana Gros je dosegla prvi zadetek slovenske ženske rokometne reprezentance na olimpijskih igrah. Foto: Reuters

Slabši začetek Slovenk, boljše nadaljevanje
Obe reprezentanci sta na uvodu srečanja zapravili nekaj napadov, za prvo spremembo izida je po slabih dveh minutah poskrbela Emma Friis, ki je zadela v hitrem protinapadu. Slovenke so potrebovale nekaj časa, da so se uigrale, zgodovinski prvi gol na olimpijskih igrah je s kakšnih devetih metrov zadela Ana Gros. Slovenke so imele v uvodnih minutah sicer kar nekaj težav s prebijanjem dobro postavljene danske obrambe, na drugi strani so bile nasprotnice uspešnejše, z delnim izidom 3:0 so povedle s 4:1. Strelski post, ki je trajal skoraj pet minut in pol, je prekinila Alja Varagić za 4:2. Varovanke Dragana Adžića so nato strnile vrste v obrambi – v vratih je blestela Maja Vojnovič – in Danke prisilile v kar nekaj napak, ki so jih unovčile. Izid je na 5:5 z metom čez celo igrišče v prazno mrežo izenačila Tjaša Stanko.

Tjaša Stanko je bila skupaj z Ano Gros s petimi zadetki najučinkovitejša strelka reprezentance. Foto: Reuters

V zaključku prvega polčasa zmanjkalo zbranosti
Slovenkam se je ponudila priložnost za prvo vodstvo na tekmi, a je vratarka Kristina Jørgensen z zadnjimi močmi ubranila poskus loba Valentine Klemenčič. Če so Slovenke dvignile raven igre, s katero so izenačile in celo zapretile trikratnim olimpijskim zmagovalkam, so v zaključku prvega dela popustile. V napad so se prikradle napake, Danke so igrale agresivno, z delnim izidom 4:0 so si priigrale lepo prednost oziroma zalogaj za nadaljevanje. Zadnji slovenski zadetek je v prvem delu dosegla Gros, ki je zmanjšala zaostanek na –3 (11:14).

Danske rokometašice so ene izmed glavnih favoritinj olimpijskega turnirja. Ženska reprezentanca je trikrat osvojila naslov olimpijskih zmagovalk, celo trikrat zapored, ko je zlata generacija pokorila vse tekmice v Atlanti (1996), Sydneyju (2000) in Atenah (2004). Zlato odličje iz Aten je za dansko žensko izbrano vrsto tudi zadnje odličje najžlahtnejšega leska, od tedaj se namreč niso več zavihtele na sam vrh. Nazadnje so v finalu igrale na evropskem prvenstvu leta 2022, ko so bile s 27:25 boljše Norvežanke. Foto: Reuters

Danke v drugem delu pritisnile na plin
Drugi polčas se je začel tam, kjer se je prvi končal: s prevlado Dank oziroma z napakami Slovenk, kar sta izkoristili Kristina Jørgensen in Helena Elver, ki sta ekspresno poskrbeli za najvišjo prednost na tekmi (11:17). Adžić je zahteval minuto odmora, po kateri je po štirih minutah in pol strelski post prekinila Ana Gros. V napadu so se Slovenke še vedno mučile z nasprotnicami, veliko je bilo prekrškov v napadu, na srečo so imele v vratih razigrano Majo Vojnović, ki je skrbela, da zaostanek ni zrasel povsem brez nadzora. A tudi ona ni mogla vsega rešiti, Danke so jo premagovale predvsem z lobi, Friis je zadela za novo najvišje vodstvo (13:20).

+10 najvišja prednost Dank
Razmerje moči se na igrišču ni pretirano spremenilo, tudi ko so na polovici drugega polčasa Slovenke igrale z dvema igralkama več. Skoraj deset minut je minilo od zadnjega slovenskega zadetka, v 48. minuti je za 14:20 vendarle zadela Ana Abina. A Danke se niso dale, še naprej so dosegale pomembne zadetke, držale nasprotnice na varni razdalji in tekmo mirno pripeljale do konca. Za najvišjo prednost na tekmi je poskrbela Anne Mette Hansen, ki je zadela za +10 (16:26). V končnici so Slovenke poraz le še nekoliko ublažile.

"Mislim, da je bil prvi polčas kar v redu. Pravzaprav smo se dobro borile celo tekmo. Naš problem je, da nismo mogle dati gola, realizacija je bila precej slaba. Tudi iz 'stoodstotnih' priložnosti ga nismo zabile. Premalo golov smo dale, da bi lahko premagale Dansko," je poudarila Ana Gros.

Slovenija se bo v 2. krogu olimpijskega turnirja pomerila z Južno Korejo, Dansko medtem čaka derbi s Švedsko.

Adžić: Prišli bomo na svoj maksimum

"Moja prva ocena je, da je tudi ta tekma pokazala, da je vse odvisno od nas. Če igramo maksimalno, lahko igramo z Dansko. Te tekme Danska ni dobila s kakšno posebno kakovostjo, ampak smo jo mi izgubili, ker nismo bili pripravljeni, ker smo bili pod vtisom tekme in nismo imeli dovolj razpoloženih igralk," je po tekmi povedal selektor Adžić in sklenil: "To je popolnoma razumljivo glede na naše in danske olimpijske izkušnje. Prepričan sem, da bomo prišli na svoj maksimum in do olimpijskih zmag."

Olimpijske igre 2024, Pariz, rokomet (Ž)