Solze sreče so oblile 37-letnega teniškega veterana Novaka Đokovića, ko je po dveh urah in 52 minutah v dveh nizih vendarle strl Carlosa Alcaraza. To je bil njun sedmi dvoboj v zgodovini, Beograjčan je boljši s 4:3. Foto: Reuters

Kakšen zaključek olimpijskega teniškega turnirja v moški konkurenci! Đoković in Alcaraz sta odigrala tenis na najvišji ravni, piko na i pa je bogati karieri naposled vendarle dodal Beograjčan, ki je tako dosegel enega izmed glavnih ciljev sezone.

Ko sem dobil zadnjo točko, je bil to edini trenutek, ko sem v dvoboju pomislil, da lahko zmagam. Verjel sem sicer, da lahko zmagam, a potem mi je to dejansko uspelo.

Novak Đoković

Le padel je na tla, oblile so ga solze sreče. Ni kaj, 37-letni veteran je najboljši tenis prihranil za zaključek turnirja, kjer je moral povleči vse ase iz rokava, da je strl odpor 16 let mlajšega izzivalca Alcaraza. Ta je bil blizu uspeha, a na koncu je moral premoč priznati po mini-breakih v podaljšanih igrah.

"Dva niza sva igrala skoraj tri ure. To je bila neverjetna borba. Ko sem dobil zadnjo točko, je bil to edini trenutek, ko sem v dvoboju pomislil, da lahko zmagam. Verjel sem sicer, da lahko zmagam, a potem mi je to dejansko uspelo. Carlos se nenehno vrača, kar naprej me sili, da igram svoj najboljši tenis," je po dvoboju povedal presrečni Đoković.

Stisnjena pest Novaka Đokovića po težko izborjeni zmagi v prvem nizu, ki so ga odločile malenkosti. Foto: Reuters

Đoković v uvodnih igrah za odtenek boljši
Že v uvodnih igrah sta finalista nakazala, da bo sklepni obračun olimpijskega turnirja odličen. Boljši je bil Đoković, ki je brez večjih težav dobil prvi igri na svoj servis, medtem ko je Alcaraza dobro namučil, da je obdržal začetni udarec. Alcaraz si je nato v 5. igri priigral tri priložnosti za break, vse je Đoković rešil z izjemnim prvim servisom. Na koncu se je vendarle izvlekel s smashem na mreži in povedel s 3:2.

Deveta igra za teniške anale
V 9. igri sta finalista navduševala z dolgimi izmenjavami in neverjetnimi udarci, Alcaraz je med drugim zapravil pet priložnosti za break. Bolje rečeno, nezlomljivi Đoković se je vsakič rešil, naposled pa s silovitim prvim servisom le povedel s 5:4. Tri igre pozneje se mu je po napaki nasprotnika na mreži ponudila zaključna žogica za zmago v prvem nizu, a je ni izkoristil: Alcaraz se je ubranil z natančno odmerjenim forehandom in nekaj trenutkov pozneje izsilil podaljšano igro.

Tie-break Noletu
Izenačenost se je nadaljevala tudi v tie-breaku, ključno potezo pa je z mini-breakom, ko je s sijajnim returnom odgovoril na silovit servis nasprotnika, napravil Đoković, ki si je kmalu zatem priigral tri zaključne žogice. Na mreži je izkoristil prvo za zmago s 7:6 (3). To je bil sploh prvi izgubljeni niz za Alcaraza na letošnjih olimpijskih igrah.

Carlos Alcaraz je gledalce na stadionu Philippa Chatrierja večkrat spravil na noge, a na koncu je vseeno moral priznati premoč nasprotniku. Foto: Reuters
Stisk rok najboljših tenisačev Pariza 2024. Foto: Reuters

Vrhunski in izenačen tenis v 2. nizu
V drugem nizu je imel Alcaraz veliko več težav pri osvajanju iger na svoj servis kot Đoković. Slednji si je že v 3. igri priigral priložnost za break, a jo je zapravil. Nobeden od igralcev si ni privoščil večje napake.

Gledalci so bili sicer priča izjemnemu tenisu, dolgim in neizprosnim izmenjavam, krasnim potezam. Mrtvi tek se je nadaljeval do 12. igre, po kateri je sledil nov tie-break.

Štiri zaključne žogice, izkoriščena že prva
Podaljšano igro je z mini-breakom odprl Đoković. Beograjčan je točko osvojil s silovito forehand diagonalo, ki je presenetila Španca. Ta je nato v naslednji točki žogo po novi daljši izmenjavi poslal v mrežo za prednost Srba z 2:0. Po izenačenju je Đoković s silovito forehand diagonalo poskrbel še za drugi mini-break, potrdil ga je s smashem za 4:2. Po dveh naslednjh točkah si je Srb priigral štiri zaključne žogice, izkoristil je že prvo za zgodovinsko zmago: postal je najstarejši tenisač z olimpijskim naslovom.