Kitajska je osvojila zlato tudi na zadnji preizkušnji paraolimpijskih iger. Z zlatom v moškem maratonu se je okitil Šun Ši. Foto: EPA
Paraolimpijci doma s tremi medaljami

Kitajska, ki je največ odličij osvojila že pred štirimi leti v Atenah, je na danes končanih paraolimpijskih igrah v Pekingu osvojila 89 zlatih, skupno pa 211 kolajn, kar je v obeh kategorijah za enkrat več od drugouvrščene Velike Britanije (42 zlatih; skupaj 102).

Že nastop v Pekingu pravi podvig
Na Kitajskem je kar 83 milijonov registriranih invalidov, vendar ni samo ogromna baza tista, ki je pripomogla k rekordni žetvi medalj. Kitajci so vzpostavili piramidni sistem, po katerem so za paraolimpijske igre izbrali najboljših 322 športnikov. Tekmovanja so najprej organizirali na ravni mest, nato v pokrajinah, športniki invalidi pa so se za mesto v Pekingu pomerili še na državnem prvenstvu.

Objekt za invalide vreden kar 100 milijonov dolarjev
Tako kot so se Kitajci pripravljali na olimpijske igre, so denarna sredstva vlagali tudi v paraolimpijske igre. Od leta 2001, ko so dobili tekmovanje, so v športni sistem za invalide vsako leto vložili 15 milijonov dolarjev.

Lani so v predmestju Pekinga zgradili največji športni objekt za invalide, v katerega so vložili kar 100 milijonov dolarjev. To pa še zdaleč ni vse. Po vsej državi so namreč za invalide odprli še 18 kampov za treninge. O tem lahko v drugih državah samo sanjajo ...

Slovenci iz Pekinga s tremi odličji
Slovenija se iz Pekinga vrača s tremi odličji. Srebro je v metu diska osvojil Jože Flere, z bronastim odličjem pa sta se okitila strelec Franc Pinter in namiznoteniška igralka Mateja Pintar.