Franci Petek je bil vedno prešerne volje. Le nekaj trenutkov po osvojitvi naslova svetovnega prvaka je zabaval slovensko ekipo v izteku skakalnice. Foto: MMC RTV SLO

Osmi februar je dan, ko je umrl France Prešeren. Največji slovenski pesnik je v svojem srcu in peresu nosil sanje, ki so vsebovale misel na samostojnost in enakost vseh narodov. Praznik je zato priložnost, da ime France ponesemo v druge kulture in ga preslikamo v svet športa.

Številni jeziki poznajo različico imena France

Ime France je latinskega izvora in se pojavlja v mnogih narodih. Če ime France stoji kot simbol kulture na naših tleh, se - zanimivo - pojavlja tudi na samem začetku slovenskega samostojnega športa.

Franci Petek popeljal prvo "olimpijsko postavo"
Pred natanko 20 leti so se namreč začele zimske olimpijske igre v Albertvillu, ki so bile prve igre, na katerih so slovenski športniki tekmovali pod zastavo samostojne države. In tega zgodovinskega 8. februarja 1992 je slovensko zastavo na odprtju iger nosil ravno športnik, ki si s slovitim pesnikom deli ime - Franci Petek.

V spodnji fotozgodbi si lahko ogledate izbor le nekaterih vrhunskih športnikov, ki si z največjim slovenskim pesnikom delijo ime. Koga bi dodali še sami? Ne pozabite, splet je vaš, obogatite ga s svojimi razmišljanji, fotografijami in videoposnetki!

Franci Petek je vrhunec svoje športne poti dočakal v Val di Fiemmeju leta 1991, ko je postal svetovni prvak na veliki napravi. Postal je sploh zadnji svetovni prvak v klasičnem slogu. Na olimpijskih igrah v Albertvillu je osvojil šesto mesto z ekipo in osmo mesto na večji napravi. V svetovnem pokalu ima eno zmago ter po dve drugi in tretji mesti. Foto: BoBo
Angleška različica imena je Frank ali Franklin. V angleškem nogometu je pod tem imenom danes najbolj znan Frank Lampard. Danes 33-letni vezist je kariero začel v West Hamu, največje uspehe pa je doživel na drugem delu Londona - v Chelseaju, s katerim je osvojil tri naslove državnega prvaka. Za modre je na 537 tekmah zabil 181 golov, za Anglijo pa na 90 tekmah 23 zadetkov. Foto: EPA
Uspešnih Frankov je bilo v svetu športa ogromno, na tem mestu omenimo le še Franka Robinsona, ki je legenda baseballa. V Ligi MLB je bil dvakrat prvak, kar 14-krat je igral na tekmi vseh zvezd, po koncu kariere pa je deloval tako v trenerskih kot menedžerskih vlogah. Foto: EPA
Ime Frank nosijo tudi športniki iz držav, v katerih se ne govori angleščina kot uradni jezik. Če se preselimo na Nizozemsko, bomo enega bolj prepoznavnih Frankov spet srečali v nogometu. Govor je o Franku Rijkaardu, ki je nase opozoril v Ajaxu (z njim je osvojil pet naslovov), nato pa svetovno javnost prepričal še v Milanu, s katerim je dvakrat postal evropski prvak. Po koncu kariere je uspešno zajadral tudi med trenerje, saj je na klopi Barcelone dvakrat postal španski prvak, leta 2006 pa je slavil še v Ligi prvakov. Foto: EPA
Selimo se v Francijo, kjer izpostavljamo Francka Riberyja. Vezist je v prvih sedmih letih profesionalne kariere zamenjal kar šest klubov, od leta 2007 pa se je ustalil v Münchnu, kjer svoje mojstrstvo kaže v dresu Bayerna. Z bavarskim velikanom je osvojil dva naslova nemškega prvaka. Foto: EPA
Francoska različica imena je sicer Francois. Pod tem imenom najdemo predvsem številne (kanadske) hokejiste, na tem mestu pa izpostavljamo igralca ragbija Francoisa Trinh-Duca, ki je pred meseci na svetovnem prvenstu z galskimi petelini osvojil srebro. Ko smo že pri ragbiju, omenimo le še Francoisa Steyna, ki je leta 2007 z Južnoariško republiko osvojil naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA
Vračamo se v Nemčijo (in Bayern). Nemška različica imena je Franz, pod katerim najdemo enega najboljših nogometašev vseh časov - Franza Beckenbauerja. Ta je z Bayernom osvojil 4 naslove nemškega prvaka, 3 naslove evropskega prvaka, z reprezentanco pa je bil tako evropski kot svetovni prvak. Na svetovnem prestolu je bil tudi v vlogi selektorja, ko je leta 1990 Nemčija osvojila (do zdaj) zadnji naslov svetovnega prvaka. Foto: EPA
Ženska oblika (nemškega) imena je Franziska. To ime nosi ena najbolj uspešnih plavalk vseh časov - Franziska van Almsick. Na olimpijskih igrah je osvojila kar 10 medalj, a nobene zlate. Je dvakratna svetovna in kar 18-kratna evropska prvakinja. Foto: EPA
Selimo se v Italijo, kjer je različica v podobi imena Francesco. Eden najbolj znanih nogometašev ta hip sliši na ime Francesco Totti, ki že 20 let uspešno igra za Romo, z reprezentanco pa je leta 2006 postal svetovni prvak. Foto: EPA
Španščina je izjemno bogata z različicami imen, saj ob Franciscu pozna (vsaj) še Paca, Frana in Pancha. Pod temi vzdevki obstaja tudi več nogometašev, a na tem mestu omenjamo alpskega smučarja Francisca Fernandeza Ochoo, ki je leta 1972 na olimpijskih igrah v Saporu osvojil zlato v slalomu. Foto: EPA
Najbolj znan alpski smučar s tem imenom je sicer Franz Klammer. Avstrijec je legenda smuka, saj je osvojil tako olimpijski kot svetovni naslov. V svetovnem pokalu je dobil 25 smukov in eno kombinacijo, s čimer si je zaslužil pet malih kristalnih globusov. Foto: EPA
Ko smo že pri zimskih športih, ne moremo mimo Češke in njihove oblike imena František. Hokejist František Kaberle je s Češko osvojil kar pet naslovov svetovnega prvaka, s Carolino pa je leta 2006 osvojil Stanleyjev pokal (na sedmi tekmi finala je dal celo odločilni gol). Dodajamo še češkega smučarskega skakalca Františka Ježa. Foto: EPA
Eden najbolj znanih afriških šprinterjev je Frankie Fredericks. Namibijec je na olimpijskih igrah osvojil štiri medalje, prav toliko pa tudi na svetovnih prvenstvih. Leta 1993 je v Stuttgartu osvojil edino zlato medaljo na velikih tekmovanjih - svetovni prvak je postal v teku na 200 metrov. Foto: EPA
V fotopregledu je največ nogometašev, zato z njimi tudi končajmo. Ferenc Puskas velja za najboljšega madžarskega nogometaša, ki je svoje kraljevske dni prebil v dresu madridskega Reala, s katerim je trikrat postal evropski prvak. Foto: EPA