Brazilija je lani v Dubaju osvojila že 13. naslov svetovnih prvakov v nogometu na mivki. Foto: EPA
Brazilija - Argentina
Ta konec tedna močan turnir poteka v Portimau na Portugalskem, kjer je Brazilija v južnomariškem derbiju ugnala Argentino s 3:2. Foto: EPA
Odbojka na mivki
Na evropski jakostni lestvici je 29 evropskih držav, ki se ukvarjajo s tem športom. Za zdaj med njimi ni Slovenije, pri nas je med poletnimi športi veliko bolj priljubljena odbojka na mivki. Foto: EPA

Letos mineva 15 let od prvega svetovnega prvenstva v nogometu na mivki, leto 2010 pa je prvo v kratki zgodovini tega športa, ki ne prinaša svetovnega prvenstva. Igranje nogometa na mivki ima dolgo rekreativno tradicijo, a svoje temelje je dobil šele leta 1992, ko je bila ustanovljena mednarodna zveza. Takrat so natančno določili pravila, prve mednarodne tekme so bile odigrane leto kasneje.

Nekaj pravil iz uradnega Fifinega pravilnika:
- Igrišče v dolžino meri med 35 in 37 metri, v širino pa med 26 in 28 metri.
- Nogometaši igrajo bosi, zato mora biti pesek "fin" (ne sme vsebovati "grudic", školjk in podobnih ostrih predmetov). Pesek mora biti nasut v višini 40 centimetrov.
- Gol je dolg 5,5 metra, visok pa 2,2 metra.
- Žoga je narejena iz usnja ali podobnega materiala. Obseg meri med 68 in 70 centimetri. Na začetku tekme mora tehtati med 400 in 440 grami.
- Vsaka ekipa igra s petimi igralci (vključno z vratarjem). Ekipa med tekmo lahko opravi neomejeno število menjav. Na klopi je lahko največ pet rezervnih nogometašev.
- Tekma traja 36 minut in je razdeljena na tretjine po 12 minut. Odmor med tretjinama traja po tri minute.
- Če se tekma konča z neodločenim izidom, je na sporedu podaljšek v dolžini treh minut. Če v tem času ni dosežen zadetek, se tekma odloči po streljanju kazenskih strelov (9 metrov).

Copacabana gostila prvo svetovno prvenstvo
Prvo svetovno prvenstvo je bilo organizirano leta 1995 na sloviti plaži Copacabana v Riu de Janeiru. Turnirja se je udeležilo osem povabljenih reprezentanc, v finalu so gostitelji kar z 8:1 premagali ZDA. Najboljši strelec (12 golov) in igralec turnirja je bil Zico, slavni nogometaš "pravega" nogometa, ki se je upokojil leto prej.

13 od 15 naslovov v roke Braziliji
Brazilija je za zdaj sinonim za nogomet na mivki, saj je gostila kar 13 (od 15) svetovnih prvenstev, osvojila pa je prav tako 13 naslovov svetovnega prvaka. Po en naslov svetovnega prvaka imajo še Portugalci in Francozi. Prvi so se na vrh povzpeli leta 2001, ko se v polfinalu ugnali prav Brazilijo (6:5), nato pa v finalu še Francijo (9:3). Francozi so svoj trenutek dočakali leta 2005, ko so na Copacabani v finalu po streljanju 9-metrovk ugnali Portugalce (to je bil sploh edini finale, ki je bil odločen po kazenskih strelih). Takrat je selektorsko mesto galskih petelinov prevzel Eric Cantona.

Od 2009 naprej prvenstvo na dve leti
Copacabana je SP sicer gostila kar desetkrat - nazadnje leta 2007, ko je bil SP zadnjič odigran v Braziliji. Leto kasneje ga je gostil Marseille, lani pa Dubaj. Fifa (nogomet na mivki je pod njeno okrilje prišel leta 2005) se je takrat odločila, da bo tekmovanja organizirala na dve leti, da bi se vsaka konfederacija lahko bolje pripravila na SP, organizirala lastne kvalifikacije in nasploh čim bolj promovirala ta šport na svojih celinah. SP leta 2011 bo v Rimu, leta 2013 pa na Tahitiju.

Zico je bil junak prvega svetovnega prvenstva, nato se je vrnil v 'matični' nogomet. Med letoma 2002 in 2006 je vodil Japonsko, nazadnje pa je deloval pri Olympiacosu. Foto: EPA
SP 2004: Brazilija je v finalu premagala Španijo s 6:4. Najboljši igralec turnirja je bil Jorginho. Foto: EPA
Eric Cantona je leta 2004 na SP-ju še igral, leto kasneje pa Francijo popeljal do edinega naslova svetovnega prvaka. Foto: EPA
Leta 2006 so naslov spet osvojili Brazilci, ki so v finalu s 4:1 premagali Urugvaj (ta je edini, ki je poleg Brazilije nastopil na vseh 15 SP-jih). Najboljši strelec je bil z 21 goli Portugalec Madjer. To je sploh največje število doseženih zadetkov katerega koli nogometaša na enem samem SP-ju. Foto: EPA
Leta 2007 je Brazilija še zadnjič gostila SP. V finalu je premagala Mehiko z 8:2. Buru je bil z 10 goli prvi strelec in igralec turnirja. Foto: EPA
Samo leta 2008 je SP obiskal Evropo, v finalu pa so samo enkrat do zdaj zaigrali Italijani, ki so pred Brazilijo v finalu klonili s 5:3. Južnoameričani so sicer že vodili s 5:0. Foto: EPA
Lani je na SP-ju v Dubaju Brazilija v finalu premagala Švico z 10:5, s čimer je bilo doseženih največ zadetkov v zgodovini finalov SP-jev. Najboljši strelec (16 golov) in igralec turnirja je bil Švicar srbskih korenin Dejan Stankovic. Foto: EPA