Najboljše športnike v letu 2024 je izbralo Društvo športnih novinarjev Slovenije. Priznanja DŠNS-a za najboljše športnike je izdelala Skupina SIJ, Slovenska industrija jekla, oblikoval jih je Luka Tratnik.
Športnica leta petič Janja Garnbret
Športnica leta je petič postala športna plezalka Janja Garnbret, ki je v Parizu osvojila olimpijsko zlato.
"Ko si je Janja Garnbret pred tremi leti kot prva športna plezalka v zgodovini okoli vratu nadela zlato olimpijsko medaljo, so se njene misli za trenutek že usmerile proti Parizu in osvojitvi novega vrha. Veljala je za prvo favoritinjo in tudi sama si je naložila veliko breme – zanima me samo zlato, je ponavljala v številnih intervjujih. Na balvanih se je začelo odlično, potem pa je prišel na vrsto četrti balvan, z njim pa težave in predvsem trenutek, ko nam je vsem, Janji Garnbret pa najbolj, zastal dih. Poškodba prsta – kako hudo je, bo lahko nadaljevala, bo zdržal še eno obremenitev? V odmoru pred težavnostno nalogo je bila potočena tudi kakšna solza. A vse se je dobro izteklo. Spet je dokazala, da je ta trenutek daleč najboljša plezalka na svetu. In lahko si je dovolila solze veselja. Potrdila je, da je pri njej meja samo nebo. In zagotovo so njene misli že v Los Angelesu," so zapisali prireditelji o športnici leta.
Drugo mesto je osvojila judoistka Andreja Leški, olimpijska prvakinja v kategoriji do 63 kg. Tretja je bila smučarska skakalka Nika Prevc, zmagovalka svetovnega pokala v smučarskih skokih.
Pogačar pred Dončićem in Vodiškom
Športnik leta je tretjič postal kolesar Tadej Pogačar, ki je v tem letu osvojil vse – je svetovni prvak v cestni dirki, zmagovalec prestižnih Dirk po Franciji in Italiji ...
"Ko je Tadej Pogačar prikolesaril v leto 2024, je imel pred seboj jasno zarisane tri glavne cilje sezone. Iz Monaka prek Rima in Nice priti do Züricha in se tam odeti v mavrično. Za svojo prvo rožnato majico, ki si jo je priboril v drugi etapi dirke po Italiji in jo nosil do konca, je potreboval dobrih 79 ur, deset minut manj kot najbližji zasledovalec. Nekaj več kot 3300 kilometrov za dvig pokala neskončnosti. Dober mesec pozneje je začel loviti tretjo zmago na dirki po Franciji v zadnjih petih letih. Nabralo se je 52 višinskih kilometrov, dobil je šest etap, ne Vingegaard ne Evenepoel mu nista prišla blizu. Rumeno zmagoslavje – tokrat prvič v zgodovini na Azurni obali v Nici. In potem Zürich. Posebna dirka – en dan, drugi "soigralci" in svečano oblačilo za vso naslednjo sezono. Še ena briljantna solopredstava. Po napadu 100 kilometrov pred ciljem je zadnjih 51 km odpeljal sam. Tudi v hrbet ga ni gledal nihče – preveč je bil spredaj. Svetovni prvak Tadej Pogačar," so prireditelji zapisali o športniku leta 2024.
Drugo mesto v kategoriji športnik leta je osvojil košarkar Luka Dončić. Sezona 2023/24, njegova šesta v Ligi NBA, je bila zanj najuspešnejša doslej. Ob koncu rednega dela je moštvo Dallasa popeljal do prvega mesta jugozahodne skupine. Njegova statistika v rednem delu, v katerem je Dallas dosegel 50 zmag, je bila navdušujoča. Bil je prvi strelec lige s 33,9 točke na srečanje. Še petič je nastopil na tekmi zvezd in še petič je bil uvrščen v najboljšo peterko.
Tretji je bil jadralec Toni Vodišek, olimpijski podprvak v formuli kajt.
Nogometaši točko pred rokometaši
Najbolj izenačeno je bilo glasovanje za ekipo leta, najboljši je ločil en sam glas. Nogometna reprezentanca jih je za uspešen nastop na evropskem prvenstvu, kjer se je prebila v zgodovinske izločilne boje, dobila 45, moška rokometna reprezentanca pa za četrto mesto na OI 44.
Po 24 letih se je slovenska moška nogometna reprezentanca znova udeležila velikega tekmovanja in tudi tokrat pod vodstvom selektorja Matjaža Keka. Nastop na evropskem prvenstvu v Nemčiji je minil v znamenju remijev. Najprej proti Danski, ko je za izenačenje poskrbel Erik Janža. Sledil je nesrečni remi s Srbi v Münchnu – Slovenija je povedla z golom Žana Karničnika, potem pa v zadnjih sekundah sodnikovega dodatka prejela zadetek za 1:1. Zadnja tekma skupinskega dela proti Angležem se je končala brez golov, a je Slovenija vseeno dosegla zgodovinski uspeh – prvo uvrstitev v izločilne boje in tekmo proti Portugalski, ki jo bomo pomnili še dolgo. Redni del brez zadetkov, potem pa izjemno razburljiv podaljšek. Najprej je Jan Oblak z ubranjeno enajstmetrovko v jok spravil Cristiana Ronalda, malo pred koncem pa je bil v dvoboju iz oči v oči med vratarjem Diegom Costo in Benjaminom Šeškom uspešnejši prvi. Odločitev je padla v treh serijah izvajanja enajstmetrovk – Slovenija trikrat neuspešno, Portugalska trikrat v polno. Kljub porazu in žalosti je Slovenija z nekaj grenkega priokusa prvenstvo zapustila z dvignjeno glavo.
Najobetavnejši športnik je Žiga Lin Hočevar
Pri nagradi za najobetavnejšo mlado športno osebnost je nogometaša Benjamina Šeška nasledil slalomist na divjih vodah Žiga Lin Hočevar.
"Odločitev o najobetavnejši športni osebnosti tokrat ni bila težka. Vožnja po brzicah mu je bila položena v zibko, kakovost in hitrost je dodal sam z zavzetim delom. Polna torba letošnjih odličij govori sama zase. Blestel je na domačem evropskem prvenstvu v Tacnu. Maja je takrat še šestnajstletnik priveslal do naslova evropskega prvaka v kanuju. Tudi tako izkušeni, kot so Savšek, Božič, Prskavec, Benuš, mu niso bili kos. Dan kasneje je z Božičem in Savškom še enkrat odlično opravil s progo in stal na najvišji stopnički tudi na ekipni tekmi. Štirinajst dni kasneje je dočakal tudi prvo zmago v svetovnem pokalu. Prizorišče krstnega uspeha v tem tekmovanju pa Augsburg. Popolno sezono je končal v Krakovu, kjer je na mladinskem evropskem prvenstvu postal prvak v kanuju tako posamično kot ekipno, temu pa je dodal še srebro v kajaku in bron v krosu," so prireditelji zapisali v obrazložitvi.
Priljubljeni Nani je športnik invalid leta
Nagrado za najboljšega med športniki invalidi je prejel strelec Franček Gorazd Tiršek.
"Priljubljeni Nani je na prejšnjih treh paraolimpijskih igrah vsakič osvojil odličje, a zlato se mu je vztrajno izmikalo. Tokrat je v Francijo odpotoval prepričan o svojih sposobnostih in odločen, da se povzpne še na najvišjo stopničko. Na prizorišču, ki je bilo slabih 300 kilometrov oddaljeno od Pariza, je bil v predtekmovanju šesti in se zanesljivo uvrstil med osem najboljših v streljanju z zračno puško stoje. Odločilni nastop je začel zelo zanesljivo in se hitro vzpenjal po razpredelnici. Na koncu sta na strelišču ostala zgolj dva – Franček Gorazd Tiršek in domači strelec Tanguy de la Forest. Pred zadnjima dvema streloma je bila razlika med njima zgolj 0,2 točke. Tiršek je najprej zadel odličnih 10,7 in prednost še nekoliko povišal. Francoz je z zadnjim strelom pohitel, slovenski junak pa si je vzel več časa in kljub nekoliko slabšemu strelu obdržal minimalno prednost ter zmagal z novim olimpijskim rekordom."
Tradicionalno prireditev Športnik leta v Cankarjevem domu v Ljubljani sta vodila Flora Ema Lotrič in Saša Jerković. Glasbeni dogodek je dopolnila primorska skupina Pantaloons. Režiser prireditve je Juš Hrastnik, scenograf Ivo Koritnik, za videovsebine je poskrbel Miha Mramor. Portrete nagrajencev v wpap tehniki je pripravila nekdanja košarkarica Nana Guberinič.
Olimpijska plamenica Leški, Garnbret in Vodišku
V sklopu prireditve Športnika leta je tudi Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez tradicionalno podelil svoja priznanja. Olimpijsko plamenico, najvišje priznanje Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez so prejeli Janja Garnbret, Andreja Leški ter Toni Vodišek.
Njihovi trenerji – Luka Kuralt (judo), Roman Krajnik (plezanje) in Rajko Vodišek (formula kajt) so med dosežke kariere dodali zlato plaketo.
Velike statue so prejeli Tadej Pogačar, na olimpijskih igrah v Parizu četrtouvrščeni metalec diska Kristjan Čeh, telovadka v ritmični gimnastiki Ekaterina Vedenejeva in plavalka Neža Klančar, ki sta olimpijska nastopa okronali s 6. mestom, paralimpijski prvak v parastrelstvu Franček Gorazd Tiršek ter tretjeuvrščena na paralimpijskih igrah v paralokostrelstvu z ukrivljenim lokom v mešanih ekipah, Živa Lavrinc in Dejan Fabčič. Priznanje je prejel tudi Primož Roglič za zmago v etapni dirki.
Med prejemniki zlate statue sta se letos podpisali dve ekipi, ki sta z izjemnimi predstavami navduševali na olimpijskih igrah v Parizu. Priznanje so iz rok predsednika OKS-ZŠZ-ja tako prejeli četrtouvrščeni rokometaši in petouvrščeni novinec na olimpijskem odru, slovenska odbojkarska ekipa.
Za svoj prispevek k slovenskemu športu in izjemnim rezultatom na velikih tekmovanjih so zlate plakete prejeli tudi trenerji prejemnikov velike statue: Uroš Murn (kolesarstvo), Mart Olman (atletika), Uroš Zorman (rokomet), Gheorghe Cretu (odbojka), Elena Drozhanova (ritmična gimnastika), Tomaž Torkar (plavanje), Andreja Gorjup (parastrelstvo) in Brina Božič (paralokostrelstvo).
Sprejem v predsedniški palači
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je pred prireditvijo Športnik leta v predsedniški palači sprejela najboljše slovenske športnike in parašportnike v letu 2024.
Predsednica je v svojem nagovoru poudarila, da so slovenski športniki pravi ambasadorji Slovenije. "Leto 2024 je bilo za Slovenijo izjemno športno leto. Navijali smo za naše športnike in parašportnike na olimpijskih ter paralimpijskih igrah v Parizu. Pozimi smo se veselili izjemnih uspehov naših zimskih športnic in športnikov ter se ponovno prepričali, da je Slovenija pojem za odlično organizirana tekmovanja tako v članski kot mladinski konkurenci. V trdnjavi Stožice smo bodrili naše hrabre odbojkarje, romali pa smo tudi v Nemčijo. Najprej na moško evropsko rokometno prvenstvo, nato še na nogometni Euro. In bili smo priča uspešnim nastopom fantov. Zdaj pa navijamo še za naše, moram priznati, tudi malo moje, rokometašice. Seveda pa si je Slovenija v letu 2024 pokorila svetovno kolesarsko konkurenco. Zmaga na treh največjih cestnih kolesarskih dirkah in na svetovnem prvenstvu v enem letu je dosežek za anale športa. Slovenec pa ni manjkal niti v finalni seriji najtežje košarkarske lige na svetu. A kar je najpomembnejše, vsi športniki ste nam s svojimi nastopi vlivali ponos in čustva, ki jih lahko pričara le šport."
V imenu športnikov je zbrane nagovoril Toni Vodišek: "Rad bi se zahvalil vsem, ki nas spodbujate na naši poti. Potujemo po celem svetu in vedno se je lepo vrniti v našo Slovenijo, katere barve z veseljem zastopamo."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje