Američan David Habat, ki ima slovenske korenine, je Sloveniji priboril prvo člansko medaljo na evropskih prvenstvih. Letos se mu je medalja na EP-ju v Rusiji za las izmaknila. Foto: AP

Lani je v Novem Sadu osvojil bron in s tem Sloveniji priboril prvo medaljo na evropskih prvenstvih v članski konkurenci. Letos mu je slavje na evropskem prvenstvu v Kaspijsku v Rusiji preprečil Turek Selahatin Kiličalajan, ki ga je v kategoriji do 65 kilogramov v ogorčenem boju za tretje mesto premagal tesno, z 8:7.

27-letni Habat, Američan s slovenskimi koreninami, se je v boj za kolajne uvrstil že v petek, ko je najprej z 9:2 premagal Ukrajinca Titala Džafariana, nato pa je bil v četrtfinalu z 10:0 boljši od Francoza Ilmana Muhtarova. V polfinalu ga je zaustavil trikratni svetovni prvak, Azerbajdžanec Haji Alijev.

Cilj: Uvrstitev na OI

Po mnenju predstavnikov slovenske rokoborske zveze in tudi trenerja, prav tako Američana slovenskega rodu Andyja Hrovata, ima Habat še možnosti za napredek, njegov glavni cilj je uvrstitev na olimpijske igre, na katerih bi se lahko prav tako uvrstil visoko.

Habat je sicer Američan, živi in trenira v Clevelandu, njegova mama pa je rojena v Sloveniji, zato se je Habat odločil, da bo vzel državljanstvo in na največjih tekmovanjih zastopal Slovenijo.