Padraig Harrington je letos za OP Britanije zmagal lažje kot lani, ko je za zmago moral igrati podaljšek na štirih luknjah, na katerih je ugnal Španca Sergia Garcio. Foto: EPA
Padraig Harrington je letos za OP Britanije zmagal lažje kot lani, ko je za zmago moral igrati podaljšek na štirih luknjah, na katerih je ugnal Španca Sergia Garcio. Foto: EPA
Greg Norman
Greg Norman je že na prvi luknji zadnjega dne zašel v težave, iz katerih se ni znal več izkopati. Foto: EPA
Chris Evert
Chris Evert (desno, sama zmagovalka 18 turnirjev za grand slam) je bila nad 3. mestom moža navdušena. Foto: EPA
Tiger Woods
Na turnirju je manjkal Tiger Woods, je pa izjemno nastopil 20-letni amater Chris Wood, ki je s 5. mestom nakazal, da je pred njim izjemna kariera. Preskok med profesionalce je najbrž le še vprašanje časa. Foto: EPA

36-letnik je za zadnjih 18 lukenj potreboval 69 udarcev (udarec pod parom igrišča) in štiridnevno tekmovanje končal z 283 udarci (tri nad parom igrišča). Drugo mesto je pripadlo Angležu Ianu Poulterju (287), tretjega pa sta si razdelila Avstralec Greg Norman in Šved Henrik Stenson (oba po 288).

Norman po desetletju spet v središču
V središču pozornosti na igrišču Royal Birkdale v bližini Liverpoola je bil ravno Norman. 53-letnik je živa legenda golfa, saj je na profesionalnih turnirjih zbral 87 zmag in bil kar 331 tednov na prvem mestu jakostne lestvice. Na turnirjih velike četverice je bil nekoliko manj uspešen, saj ima za svoj sloves "le" dve zmagi, obe prav iz OP Britanije, kjer je bil najboljši v letih 1986 in 1993.

Nastopil prvič po treh letih
Ko so ga dohitela leta in je forma vse bolj strmo padala, se je na turnirjih pojavljal vse redkeje. Na turnirjih za major se je zadnjič pojavil pred tremi leti, ko je na OP Britanije (tisto leto je bilo odigrano tam, kjer je golf doma – v škotskem St. Andrewsu) osvojil skromno 60. mesto. Na tistem turnirju se je od igranja poslovil najboljši golfist do zdaj Jack Nicklaus.

Sveže poročen s Chris Evert
Zadnja leta je golf zamenjal bolj s tenisom. Razlog je bil v novi ljubezni – spoznal je še eno športno legendo Chris Evert in se z njo pred tremi tedni tudi poročil. Američanka je bila eden od glavnih pobudnikov, da se je Veliki beli morski pes, kot Normana tudi kličejo, sploh vrnil v elito. In v kakšnem slogu! Tako po 1. kot po 2. krogu je za vodilnim zaostajal samo za udarec, po 3. krogu pa je celo vodil z dvema udarcema prednosti.

Nedelja prinesla veliko preobratov
Zadnji dan je začel katastrofalno, saj je na prvih treh luknjah dosegel bogey (udarec nad parom luknje). Ko je brez para ostal tudi na 6. luknji, je za Harringtonom (ta je dosegel »le« šest parov) zaostajal že za dva udarca. Sledil je zadnji preobrat, ki je namigoval, da bi lahko postal daleč najstarejši zmagovalec na turnirjih major (Julius Boros je leta 1968 kot 48-letnik zmagal na PGA Opnu). Tudi Harrington je med 7. in 9. luknjo dosegel tri zaporedne bogeyje in Norman je spet vodil z udarcem naskoka.

Harrington dosegel celo eagla
A na zadnjih devetih luknjah je Harrington odigral izjemno, saj je ob dveh birdijih (udarec pod parom luknje), na 17. luknji dosegel celo eagla (dva udarca pod parom luknje), kar je pomenilo, da se bo zagotovo veselil svojega drugega majorja. Normanu je na istih luknjah uspel le en biride in kar štirje bogeyji, kar je pomenilo, da se je prednost udarca pretopila v zaostanek velikih šestih udarcev.

Se še spomnite "Saturday slama"?
Zlobni jeziki so se spomnili leta 1986, ko je Greg Norman po treh dneh vodil prav na vseh turnirjih velike četverice, na koncu pa dvignil pokal le za zmago na OP-ju Britanije. Njegov dosežek je v svetu golfa znan kot Saturday slam (sobotni slam) oziroma Norman slam. Kritiki so poudarjali njegovo ne preveč močno psihično stran, saj je pogosto zapravljal zmage na najbolj pomembnih turnirjih in je kljub odličnih igrah ostal le pri dveh majorjih. Vseeno pa lahko njegov nastop na letošnjem OP Britanije kot izjemnega in enega najbolj vznemirljivih v zgodovini golfa. Ta šport je v slabem mesecu videl še en izjemni spektakel, prejšnji mesec je namreč Tiger Woods kljub poškodbi noge zmagal na US Opnu, kar pa je moral plačati, saj je zaradi ponovne poškodbe že končal sezono.

Izjemno močni sunki vetra
Letošnji turnir so zaznamovale slabe vremenske razmere. Igralcem je predvsem v soboto in nedeljo nagajal izjemno močan veter (tudi do 60 kilometrov na uro), zato ni čudno, da nihče turnirja ni končal pod parom igrišča. 83 igralcev, ki so po štirikrat odigrali vse luknje, je skupaj zmoglo le 21 posameznih serij pod parom igrišča. Edini, ki mu je to uspelo dvakrat, je bil ravno Harrington, ki je v petek za krog potreboval 68 udarcev (2 pod parom igrišča).

Slavko Jerič