Prvenstvo bo potekalo pod pokroviteljstvom Slovenske potapljaške zveze in v sodelovanju z Študentskim športnim društvom pH Ljubljana in Društvom za podvodni hokej Kranj, udeležbo pa je poleg domače potrdilo 11 reprezentanc, predvsem iz Evrope.
16. SP v podvodnem hokeju se bo začelo po uvodni prireditvi 22. avgusta, s katero bodo prvenstvo odprli predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Janez Kocijančič, župan Kranja Damijan Perne in predsednik SPZ Mitja Slavinec.
Za JAR razširjeno evropsko prvenstvo
Sodelovanje na SP-ju so že potrdile tako moške kot ženske reprezentance Francije, Nemčije, Turčije, Italije, Južnoafriške republike, Anglije, Madžarske, Španije, Belgije, Portugalske ter seveda slovenska moška reprezentanca. Slednja se je SP nazadnje udeležila pred dvema letoma v italijanskem Bariju, kjer je naslov svetovnega prvaka osvojila reprezentanca Francije, slovenski reprezentanti pa so se domov vrnili z osvojeno bronasto kolajno.
Prva uradna tekma bo 23. avgusta, finalna tekma pa bo na sporedu v soboto, 29. avgusta. Za gledalce in navijače je v tednu SP vstop v kranjski bazen prost. Prvenstvo se bo 29. avgusta končalo s sklepno prireditvijo in podelitvijo pokalov.
Zasluge za podvodni hokej si lastijo Angleži
Podvodni hokej je šport, ki je nastal iz želje potapljačev, da bi se družili tudi v zimskem času, ko zaradi razmer zunanje potapljanje ni bilo mogoče. Nastanki tega zanimivega športa segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja. Zasluge za nastanek si lastijo Angleži, kjer so ga poimenovali Octopush, vendar je v istem času po svetu (Avstralija, Francija, Južna Afrika) nastalo tudi nekaj podobnih športnih disciplin, ki so se pozneje združile pod skupno ime podvodni hokej. Zdaj se razmišlja, da bi ime spremenili v vodni hokej, saj menijo, da je bolj prepoznavno.
Preberite si še novico, ki jo je objavil naš uporabnik jakateam.
Igra ploščka in palic
Igra se igra v bazenih, velikih 25 x 15 m. Globina bazena ne sme biti nižja od dveh, in ne višja od štirih metrov. V plitkejših bazenih igrajo večinoma le mlajše kategorije. V vsaki ekipi je deset igralcev, šest v vodi, preostali pa so menjave, ki čakajo zunaj bazena. Osnovna oprema vsakega igralca je sestavljena iz maske z dihalko, plavutk, rokavice, igralna palice, kopalk in kapice z ščitniki za ušesa. Igra se z svinčenim ploščkom, težim od 1,3 do 1,5 kg, obloženim s plastiko ali gumo, ki ga igralci podajajo z lesenimi ali plastičnimi palicami, vendar pa nimajo nobene zveze s palicami za hokej na ledu.
Pravila poznajo tudi zlati gol
Osnovni cilj vsake ekipe je doseči gol, ki je večinoma izdelan iz nerjavne kovine. Dolg je tri metre in ima zadnjo stranico ter utor, v katerega igralci potisnejo plošček. Igra se začne podobno kot pri vaterpolu, s štartom z roba bazena. Igro sodijo trije sodniki. Dva, ki sta v vodi, spremljata igro in s signali z rokami dajeta znake glavnemu sodniku, ki s pomočjo podvodnega gonga ali sirene ustavlja igro in dosoja prekrške, izključitve ... Igra traja 2 x 15 minut s tremi minutami odmora. Pri neodločenem rezultatu se igra podaljške do zlatega gola.
Na mednarodnih tekmovanjih se igra v naslednjih kategorijah: mladinci, mladinke, moški, ženske in masters (starost nad 35 let). V svetovnem merilu so najboljše reprezentance Avstralije, Francije (aktualni prvaki), Kanade, ZDA, Nizozemske, Južne Afrike, Nove Zelandije, Velike Britanije.
Vse večja priljubljenost
Za podvodni hokej velja, da je kljub težavam z infrastrukturo (ustrezni bazeni) iz leta v leto bolj priljubljen, njegovi ljubitelji pa pričakujejo, da se bo priljubljenost z novimi naložbami v gradnjo in obnovo bazenov še povečala in da bodo podvodni hokej igrali v vseh večjih centrih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje