Jure Jež, Aleš Remih, Joc Pečečnik in Matjaž Sekelj so na Radiu Slovenija razpravljali o prihodnosti Olimpij. Foto: MMC RTV SLO
Jure Jež, Aleš Remih, Joc Pečečnik in Matjaž Sekelj so na Radiu Slovenija razpravljali o prihodnosti Olimpij. Foto: MMC RTV SLO

Regionalne povezave v športu so prihodnost, če bomo želeli biti primerljivi z drugimi. Mi smo polnopravni član te lige, na vseh sestankih imamo pravico glasovanja. V prihodnosti bi nas le lastna nezmožnost zbiranja sredstev lahko odvrnila od tega, da v tej ligi ne bi še naprej igrali. Razlike med klubi so velike. Salzburg ima proračun 8,5 milijona evrov, KAC 4,5 milijona, mi pa smo prišli do konca z milijonom in pol. Treba je najti prave igralce za malce manjšo ceno in vzgojiti svoj lasten kader. To bi nam zagotovilo dobre rezultate tudi z manjšimi vložki. V Sloveniji bi bilo nerealno pričakovati, da bi lahko konkurirali tujim klubom. Lokalne skupnosti in država ne pomagajo veliko pri financiranju klubov.

Matjaž Sekelj

Naš klub je od mestne občine lani dobil približno 8.000 evrov. Kriteriji so dokaj pravični za vse klube. V Mestni občini Ljubljana je več kot 500 športnih klubov, vsako leto jih okoli 300 kandidira za sredstva. Nemogoče je, da vsi dobijo dovolj sredstev. Župan je velik ljubitelj športa in bi rad večji del sredstev namenil športu, a v mestu so tudi kultura, gospodarstvo in druge panoge.

Aleš Remih

Jaz ne razmišljam več o združitvi. Pripravljen sem bil sodelovati pri pobudi župana Zorana Jankovića. Od mladih let sem privrženec Olimpije in to bom tudi ostal, razen v tistih športih, kjer bom tudi sam navzoč. Pogovarjamo se o skoraj 300 milijonih evrih in taka naložba bi morala nositi ime Olimpija. Z nami bi blagovna znamka pridobila in prišla bi na pota stare slave.

Joc Pečečnik

Mesto Ljubljana si lahko privošči tri močne športne kolektive, morda celo štiri (dodal bi še odbojko), a le pod pogojem, da so v Evropi uspešni. Pokroviteljem se vsak evro splača, če je uspeh, ob neuspehu je to stran vržen denar. Mesto Ljubljana ne bo delalo nobenih posebnih pogodb in dajalo denar klubom, katerim naj bi bil naklonjen župan. Razpisni pogoji so za vse isti. Tisti, ki jih bodo spoštovali, bodo dobili več sredstev, drugi pa manj. Mi bomo poskrbeli, da bo Ljubljana dobila 50 odstotkov več športnih površin glede na prebivalca. To je res pomembno!

Zoran Janković

Obnova košarkarskega kluba Union Olimpija poteka v okviru pričakovanj. Do konca letošnje sezone bomo skušali končati vse dogovore z vsemi upniki. Najeli smo posojilo in računamo, da bomo v prihodnjih dveh sezonah finančno zaprli celotno sanacijo kluba. V času največjih uspehov je bil proračun Olimpije manjši od konkurentov, odlikovalo jo je trdo delo, zgodnja sestava ekipe in s tem mislimo nadaljevati. Gradili bomo na okostju ekipe iz letošnje sezone, dodati bomo morali kakovostne posameznike, za kar pa bomo morali povečati proračun. Želimo si doseči višje tekmovalne cilje.

Jure Jež
Zoran Janković
Zoran Janković je velik ljubitelj športa. Foto: MMC RTV SLO
Green Dragons
Green Dragonsi so v zadnjem mesecu sijajno navijali na hokejskih tekmah. Foto: MMC RTV SLO
Bežigrajski stadion bo kmalu dobil novo podobo. Foto: RTV SLO

Gostje so bili predsednik košarkarskega kluba Union Olimpija Jure Jež, direktor hokejistov ZM Olimpije Matjaž Sekelj in direktor nogometnega kluba Olimpija Ljubljana Aleš Remih. Manjkal ni niti predsednik nogometašev Interblocka Joc Pečečnik, ki je s sočnimi izjavami popestril razpravo. Sodeloval je tudi ljubljanski župan Zoran Janković.


Janković: Olimpija je veliko ime

"Olimpija je ime, ki je izjemno pomembno v Evropi, to ime je treba nadgrajevati in razvijati. V športu so potrebna dolga leta, da se ustvari blagovno znamko, ki je nekaj najpomembnejšega v gospodarstvu in športu. Ravno zaradi tega sem predlagal združevanje Bežigrada Olimpije in Interblocka. Prvi imajo tradicijo in navijače, ki so zvesti zeleni barvi, drugi pa imajo dovolj finančnih sredstev in dobro organizacijo kluba," je za uvod povedal Janković.

Sekelj navdušen nad Ligo Ebel
Besedo je prevzel Sekelj, ki je lahko zelo zadovoljen z dosežki v letošnji sezoni. ZM Olimpija je obnorela Ljubljano in se prebila v finale Lige Ebel. "V letošnji sezoni smo postali del izjemno kakovostnega produkta, ki se imenuje Liga Ebel. Skupaj je bilo letos okoli 820.000 gledalcev, to pa je primerljivo celo z italijansko košarko. Hokej je bil že prej prvi kolektivni šport v Avstriji, zdaj se je evforija prenesla tudi v Slovenijo. Svoje so dodali odlični izidi Jesenic lani in na začetku letošnje sezone, seveda pa tudi sanjska pot ZM Olimpije v letošnji končnici. Za las smo zgrešili naslov prvaka. Zaupanje v hokej se vrača. Proračun za naslednjo sezono bomo povečali. Gledalci si zaslužijo nove spektakle. Prvi odzivi pokroviteljev so pozitivni. Hokej bo obdržal svoje mesto med športnimi velikani v Sloveniji," je povedal nekdanji hokejist in selektor, ki je rise leta 2001 prvič popeljal med elito.

Nogometaši Olimpije so začeli z ničle
Zgodba nogometašev Olimpije je prav posebna. Leta 2005 je stara Olimpija propadla, novi klub je začel v peti ligi, zdaj pa je tik pred vrnitvijo v drugo ligo. "Začeli smo s čiste ničle pred tremi leti. Imeli smo 65 otrok in člansko selekcijo. Zdaj imamo 300 otrok, člansko ekipo v tretji ligi in dve ženski selekciji. Zgradili smo svoj vadbeni center z dvema igriščema z umetno travo. Potrebujemo še novo razsvetljavo in garderobe. Zdaj mesec dni s ponosom znova nosimo ime Olimpija Ljubljana," je ponosno povedal Remih.

Ime Olimpija je treba spoštovati
O zapletih z blagovno znamko Olimpija je spregovoril Jež. Pivovarna Laško je zaščitila blagovno znamko in jo predala v upravljanje Pivovarni Union. "Želimo biti dober gospodar, zavedamo se, da je blagovna znamka Olimpije najmočnejša v Sloveniji. Klub bomo upravljali skupaj z mestom in akademsko športno zvezo. To ime je treba spoštovati," je poudaril Jež.

Pečečnik: Pri hokeju gre za naložbo
Pečečnik je pred sezono odkupil vse vstopnice za tekme hokejistov ZM Olimpije. Niti v sanjah si ni mislil, da bo sezona tako izjemna. Uspešni poslovnež obljublja sodoben stadion za Bežigradom. "Pri hokeju se izkazuje, da gre za naložbo! Mi gledamo pri vlaganju v šport drugače, ni vse v dobičku, morda je kdaj dobra tudi ničla. Stadion za Bežigradom delamo skupaj z olimpijskim komitejem in mestom Ljubljana. Prenovili bomo stadion, ki bo vrhunski. Mora biti najlepši na svetu, čeprav bo majhen! Odprt bo za vse klube ob upoštevanju komercialnotržnih najemnin. Stadion zahteva svojo varnost in vzdrževanje. Strošek za organizacijo bo precej večji kot na primer najemnina na ŽAK-u v Ljubljani," se je razgovoril Pečečnik.

V tujini mesto prijaznejše do klubov
Sekelj je poudaril, da so v Avstriji in na Hrvaškem razmere precej ugodnejše za klube: "Iz Avstrije poznamo primer, kjer mesto Celovec v proračun kluba prispeva približno 450.000 evrov. Na Hrvaškem nogometni klub Dinamo iz proračuna mesta Zagreb dobi 5 milijonov evrov, Cibona pa milijon evrov. Mi smo letos dobili manj kot 100 evrov! V dvorani Tivoli nam ni treba plačati ledu za treninge, za prireditve pa moramo plačati vse stroške, ki niso majhni. Objektu veliko vrnemo."

V Celju je lažje
Jež je spregovoril o razlikah med Ljubljano in Celjem: "Finančna podpora mesta Ljubljana našemu klubu je bila letos okoli 20.000 evrov. Večja pomoč bi bila dobrodošla, a mi nismo edini klub, ki bi potreboval tako pomoč. Rokometni klub Celje Pivovarna Laško ima podporo mesta, a je to edini klub v Celju, ki nekaj pomeni v Evropi."

Brez Green Dragonsov ni spektakla
Posebna tema so tudi najbolj zvesti navijači vseh Olimpij, Green Dragonsi, ki letos praznujejo 20-letnico obstoja. Sekelj je poudaril, da brez njih sploh ni spektakla, omenil pa je tudi številne težave z njimi na gostovanjih: "Pravega športnega spektakla brez Green Dragonsov ni. Oni naredijo pravo ozračje. Veliko očitkov smo slišali po zadnji tekmi finala, a najmanj predmetov je priletelo na led iz sektorja, kjer so bili Green Dragonsi. Povsem običajni privrženci so v svoji jezi po vseh neljubih dogodkih metali na led celo prenosne telefone, ki niso v vrednosti niti enega evra. Imamo pa težave z organiziranimi navijači na gostovanjih. Liga Ebel velja za tekmovanje, ki je zanimivo za prihod družin, bolj razgrajaške skupine niso dobrodošle. Mi smo imeli v četrtfinalu v Celovcu velike težave. Grozili so nam celo z izločitvijo iz lige, a to je bilo bolj ustvarjanje dodatnega pritiska. Vodstvo lige je že odločilo, da Green Dragonsi ne bi smeli priti na sedmo tekmo v Salzburg. Mi smo z navijači opravili kar nekaj sestankov, saj so kazni velike. Določene stvari se da dogovoriti, a znotraj skupine je težko nadzirati vse stvari. Ralph Intranuovo in Todd Elik sta dejala, da v takem ozračju še nista igrala, pa sta nastopala tudi v Švici in Nemčiji."

Jež si želi najti skupni jezik z navijači
Na košarkarskih tekmah so Green Dragonsi navzoči le v Evroligi, Lige NLB se izogibajo v velikem loku. "V košarkarskem klubu pogrešamo navijače na tekmah, ki niso tako pomebne, so zelo dobrodošli. Pred naslednjo sezono bomo morali najti boljši skupni jezik, kot smo ga v preteklosti," je dejal predsednik zmajev.

Remih obožuje navijače
V nogometnem klubu Olimpija so ponosni na svoje navijače, ki ne zamudijo nobenega gostovanja, čeprav moštvo igra v nižjih ligah: "Zelo smo veseli, da se jih na vsaki tekmi zbere zelo veliko. Mislim, da so bili na vseh gostovanjih v peti, četrti in tretji ligi. Z Green Dragonsi ni bilo nobenih težav," je povedal Remih.

Pečečnik opozarja na huligane
Povsem drugačnega mnenja je Pečečnik: "Nisem imel konkretnih stikov z Green Dragonsi, a z nekaterimi izmed njih imam zelo dobre odnose. Vendar imam vseeno drugačno mnenje kot prejšnji sogovorniki. Matjažu Seklju sem pred zadnjo finalno tekmo v Ljubljani dejal, da se lahko zgodi, da nas vodstvo Lige Ebel po poteku pogodbe zbriše iz lige. V Avstriji je izredna panika, družine pošiljajo številne dopise na zvezo, da si ne upajo več obiskovati tekem zaradi huliganov. Avstrijska zveza je odnos do Slovencev pokazala ob dogodkih na veliko noč. Če nas izločijo, izgubijo malo, več bi izgubili, če bi se taki neredi nadaljevali. Besedo sovraštvo je treba zamenjati za rivalstvo. V našem klubu bomo gradili na drugačnem občinstvu. S sodobnimi metodami identifikacije bomo vspostavili razmere, ki vladajo v angleški ligi. Iz teh skupin bo treba izločiti huligane. Večina navijačev je zelo v redu, nekateri mladoletni posamezniki pa skrbijo za nerede."

Hokej je bil maša, zdaj je spektakel
Pred sezono je Pečečnik pokupil vse vstopnice za hokejske tekme in na začetku je Tivoli sameval: "Hokej pred enim letom v Tivoliju ni bil hokej, ampak je bila maša. Prvih 10 tekem smo skupaj molili, koliko bo gledalcev, 300 ali 1.000, da bomo pokrili elektriko. Ko se zgodi evforija, je vse drugače."

Klubi bodo zaživeli kot podjetja
V tujini postaja "praksa", da so klubi velika podjetja. "Želja Uniona Olimpije je, da se organizira kot delniška družba. Novi zakon o društvih omogoča prvo fazo te organizacije. Treba je iti v tako organizacijo, kot jo imajo podjetja. Spremeniti bo treba organizacijo društva v podjetniško organizacijo," je cilje predstavil Jež. Sekelj razmišlja podobno: "V prihodnosti bodo morali biti zraven pokrovitelji, ki bodo imeli delež v upravljanju društva kot podjetja. To bo zagotovilo za naložbe v prihodnosti. Joc Pečečnik nam bo lahko dal veliko idej."

Interblock je že korak naprej
Pečenik je ponosen, da je Interblock že naredil prave korake: "Mi smo prvi klub, ki je že organiziran kot d. o. o. V nogometu so še precej bolj zapleteni predpisi, kot v košarki in hokeju. Fifa in Uefa nikoli ne bosta dovolili, da nogometni klub ne bo društvo. Mladinski pogon ostane društvo, članski del pa najame profesionalno licenco. Hokej mora tudi to narediti, to sem Seklju tudi povedal."

Joc je enourno debato sklenil v svojem slogu: "Olimpija bo dobila konkurenčno blagovno znamko, to bo Interblock."

A. G. & M. R.

Regionalne povezave v športu so prihodnost, če bomo želeli biti primerljivi z drugimi. Mi smo polnopravni član te lige, na vseh sestankih imamo pravico glasovanja. V prihodnosti bi nas le lastna nezmožnost zbiranja sredstev lahko odvrnila od tega, da v tej ligi ne bi še naprej igrali. Razlike med klubi so velike. Salzburg ima proračun 8,5 milijona evrov, KAC 4,5 milijona, mi pa smo prišli do konca z milijonom in pol. Treba je najti prave igralce za malce manjšo ceno in vzgojiti svoj lasten kader. To bi nam zagotovilo dobre rezultate tudi z manjšimi vložki. V Sloveniji bi bilo nerealno pričakovati, da bi lahko konkurirali tujim klubom. Lokalne skupnosti in država ne pomagajo veliko pri financiranju klubov.

Matjaž Sekelj

Naš klub je od mestne občine lani dobil približno 8.000 evrov. Kriteriji so dokaj pravični za vse klube. V Mestni občini Ljubljana je več kot 500 športnih klubov, vsako leto jih okoli 300 kandidira za sredstva. Nemogoče je, da vsi dobijo dovolj sredstev. Župan je velik ljubitelj športa in bi rad večji del sredstev namenil športu, a v mestu so tudi kultura, gospodarstvo in druge panoge.

Aleš Remih

Jaz ne razmišljam več o združitvi. Pripravljen sem bil sodelovati pri pobudi župana Zorana Jankovića. Od mladih let sem privrženec Olimpije in to bom tudi ostal, razen v tistih športih, kjer bom tudi sam navzoč. Pogovarjamo se o skoraj 300 milijonih evrih in taka naložba bi morala nositi ime Olimpija. Z nami bi blagovna znamka pridobila in prišla bi na pota stare slave.

Joc Pečečnik

Mesto Ljubljana si lahko privošči tri močne športne kolektive, morda celo štiri (dodal bi še odbojko), a le pod pogojem, da so v Evropi uspešni. Pokroviteljem se vsak evro splača, če je uspeh, ob neuspehu je to stran vržen denar. Mesto Ljubljana ne bo delalo nobenih posebnih pogodb in dajalo denar klubom, katerim naj bi bil naklonjen župan. Razpisni pogoji so za vse isti. Tisti, ki jih bodo spoštovali, bodo dobili več sredstev, drugi pa manj. Mi bomo poskrbeli, da bo Ljubljana dobila 50 odstotkov več športnih površin glede na prebivalca. To je res pomembno!

Zoran Janković

Obnova košarkarskega kluba Union Olimpija poteka v okviru pričakovanj. Do konca letošnje sezone bomo skušali končati vse dogovore z vsemi upniki. Najeli smo posojilo in računamo, da bomo v prihodnjih dveh sezonah finančno zaprli celotno sanacijo kluba. V času največjih uspehov je bil proračun Olimpije manjši od konkurentov, odlikovalo jo je trdo delo, zgodnja sestava ekipe in s tem mislimo nadaljevati. Gradili bomo na okostju ekipe iz letošnje sezone, dodati bomo morali kakovostne posameznike, za kar pa bomo morali povečati proračun. Želimo si doseči višje tekmovalne cilje.

Jure Jež