To je moja najboljša uvrstitev na EP in z njo moram biti zelo zadovoljna. Vedela sem, da bo po jutranjem nastopu na 1500 m prosto težko, a potrudila sem se kar se je dalo. Plavala sem svojo dirko, skušala čim hitreje začeti in nato na drugih 100 metrih dati od sebe vse, kar je še ostalo. Po napornih nastopih sem dosegla drugi najboljši izid v karieri.

Katja Fain

Zmagala je mlada češka plavalka Barbara Seemanova, ki je z 1:56,27 za vsega dve stotinki ugnala legendarno italijansko svetovno rekorderko Federico Pellegrini, tretje mesto pa je osvojila Britanka Freya Anderson, že evropska prvakinja v 25-metrskem bazenu, ki je v zadnjih zamahih ugnala branilko naslova Francozinjo Charlotte Bonnet.

Fain je prikazala še eno odlično plavanje in dosegla drugi najboljši izid v karieri, za še boljši dosežek pa je bila najbrž preveč utrujena po dopoldanskem nastopu na 1500 m prosto. Kaj kmalu je bilo jasno, da sta se v bazenu oblikovali dve skupini in 20-letna Mariborčanka se je na koncu borila za peto mesto. Med najboljšimi je Bonnet vodila vse do zadnjega obrata. Vseskozi je bila blizu Seemanova, na zadnji dolžini pa sta jo nekoliko presenetljivo premagali še Pellegrini in Anderson. Vrstni red je razkril šele semafor, saj je prve tri ločilo vsega 15 stotink sekunde.

Katja Fain zelo zadovoljna s šestim mestom na 200 m prosto

Zelo zanimiv je bil tudi ženski finale na 200 m delfin, kjer se je morala prva favoritinja Madžarka Katinka Hosszu zadovoljiti s srebrom, saj jo je za debelo sekundo in pol prehitela mlajša rojakinja in branilka naslova Boglarka Kapas. Na 100 m hrbtno je zmagal Romun Robert-Andrei Glinta. Rus Anton Čupkov je ubranil naslov na 200 m prsno iz Glasgowa 2018. Za pravo presenečenje pa je na 200 m mešano poskrbel Hugo Gonzalez de Oliveira, ki je v finišu iz ozadja ugnal branilca naslova Švicarja Jeremyja Desplanchesa, bronast pa je bil Italijan Alberto Razzetti. Brez kolajne sta ostala oba favorizirana Madžara Laszlo Cseh in Hubert Kos.

Na 4 x 100 m mešano v moško-ženskih štafetah so se zmage veselili branilci naslova Britanci, ki so s 3:38,82 popravili tudi lasten evropski rekord. Veliki poraženci finala so bili Rusi, saj je Kliment Kolesnikov v prvi predaji z 52,09 dosegel celo evropski rekord na 100 m hrbtno, nato pa so Rusi ostali celo brez odličja, saj so jih prehiteli tudi Nizozemci in Italijani.

Fain poskrbela za najboljšo slovensko uvrstitev v Budimpešti

Vsekakor deseto mesto v Evropi ni slabo, zame pa je to druga najboljša uvrstitev tukaj. Po štafeti ni bilo lahko, a še tretjič letos sem plaval pod olimpijsko normo A za Tokio, kar je zelo dobro. Seveda pa imam visoke cilje in želela sem si še malo hitrejši čas.

Katja Fain

Fain je plavala tudi v dopoldanskem delu EP-ja 2021. V kvalifikacijah na 1500 m prosto si je želela prebiti v petkov finale, a je s časom 16:28,66 zasedla 10. mesto. V drugi od treh predtekmovalnih skupin je izbrala tvegano taktiko počasnejšega začetka, na koncu pa za želenim finalom zaostala za dobre štiri sekunde.

Druga Slovenka Daša Tušek (Fužinar Ravne) je v najdaljši disciplini plavanja v bazenih s časom 16:52,66 zasedla 17. mesto med 25 nastopajočimi.

Druga plavalka Fužinarja Janja Šegel, ki je na 200 m prosto za le desetinko zgrešila finale in je prva rezerva, je v kvalifikacijah na 100 m hrbtno osvojila 41. mesto (1:03,19) med 48 nastopajočimi.

Debitant na evropskih prvenstvih Sašo Boškan iz kranjskega Triglava je nastopil na 200 m prosto in s časom 1:51,44 zasedel 49. mesto med 76 plavalci.