V bogati karieri je Ma Lin kar štirikrat postal svetovni prvak (2001, 2003, 2004 in 2006), trikrat pa se je moral zadovoljiti s srebrom (1999, 2005 in 2007). Na lanskih olimpijskih igrah v Pekingu je kronal kariero z zlato medaljo. V finalu je s 4:1 odpravil večnega tekmeca Vang Haja. Foto: EPA
V bogati karieri je Ma Lin kar štirikrat postal svetovni prvak (2001, 2003, 2004 in 2006), trikrat pa se je moral zadovoljiti s srebrom (1999, 2005 in 2007). Na lanskih olimpijskih igrah v Pekingu je kronal kariero z zlato medaljo. V finalu je s 4:1 odpravil večnega tekmeca Vang Haja. Foto: EPA
Bojan Tokič
Bojan Tokič je v Pekingu klonil prav proti Ma Linu. Foto: EPA
Vladimir Samsonov
Vladimir Samsonov bo glavni evropski adut. Foto: EPA

Tokiu.

Na vprašanje, kaj se danes pomembnega dogaja na športnem področju, bi zagotovo velika večina odgovorila: "Polfinale v nogometni ligi prvakov seveda!" Za mnoge Madžare, Beloruse, Kanadčane, Slovake, Ruse, Švicarje, Francoze in Nemce bi to lahko bilo nadaljevanje svetovnega hokejskega prvenstva, zapriseženi kolesarski navdušenci prisegajo na uvod dirke po Romandiji, v teniškem cirkusu je vedno pestro, slabe štiri ure pa je za nekatere že izjemno zanimivo tudi v Jokohami na Japonskem. Na 50. svetovnem prvenstvu v namiznem tenisu so se namreč zbrali igralci iz 113 reprezentanc.

Kitajci so razred zase
Če v gospodarstvu najbolj poseljena država na svetu velja za hitro razvijajoči se trg, na katerem bo v času svetovne gospodarske krize prodaja avtomobilov predvidoma narasla za 10 odstotkov, pa so Kitajci v namiznem tenisu že nekaj let brez prave konkurence. The Economist piše, da dve kitajski avtomobilski podjetji Chery in Geely razmišljata o odkupu Volva od ameriškega giganta Forda, telekomunikacijski ZTE načrtuje nakup dela Motorole, v kitajski namiznoteniški reprezentanci pa ob uvodu v prvenstvo zagotovo razmišljajo o novih petih zlatih medaljah. In toliko je tudi disciplin na svetovnih prvenstvih, moški in ženske igrajo posamično in v dvojicah ter nato še v mešanih parih.

Tokič zelo zadovoljen s pripravami v Tokiu
Same kitajska zmage bi pravzaprav pomenile ponovitev razpleta zadnjih dveh prvenstev, zadnje, pred dvema letoma, se je Sloveniji približalo kot že zelo dolgo ne, bilo je v hrvaški prestolnici. Sprehod med velesilami nadaljujemo pri Japoncih. Naš najboljši namiznoteniški igralec Bojan Tokič se je pred prvenstvom tri tedne pripravljal v Tokiu. Po telefonu kar ni mogel prehvaliti tamkajšnjega olimpijskega centra, kjer je imel na voljo vse, kar si je želel. Vsem obrokom so bile določene kalorije, delež maščob, beljakovin, ogljikovih hidratov, masažo si je lahko privoščil skoraj kadar koli, proces treninga pa je bil neverjeten.

Kaj lahko storijo Evropejci?
A Japonci niso tisti, ki bi lahko mešali štrene Kitajcem na poti do novih namiznoteniških zmagoslavij. Edini, ki bi resnično to lahko bil, se je moral nastopu na prvenstvu odpovedati. To je Nemec Timo Boll. In naj mi Belorus Vladimir Samsonov oprosti, če mu bo uspelo, se bom rade volje ugriznil v jezik. Boll je že bil številka 2 na svetu v svoji karieri. In nič nenavadnega ni, da prihaja iz Nemčije. Posamezne tekme tamkajšnje državne lige spremlja tudi več tisoč ljudi, vstopnice za odločilne dvoboje na septembrskem evropskem prvenstvu v Stuttgartu so že razprodane, tolikšno zanimanje pa je po navadi povezano z dobrim delom in tudi uspehi.

V Nemčijo se po letu dni italijanskega oddiha, klubske barve je branil v Milanu, vrača tudi Tokič. Morda bo ravno on v naslednjih letih mešal štrene najboljšim, če že ne na svetu, pa vsaj v Evropi.

Andrej Kandare, Jutranja športna zgodba, Val 202