Laszlo Cseh je po pričakovanjih zmagal na 400 m mešano. Foto: EPA
Veteranka Therese Alshammar je še vedno v sijajni formi. Foto: EPA
Lacourt zvednik plavalnega EP-ja
Plavalci iz Budimpešte brez medalj
Klinarjeva v finalu zadnja

Plavalka Gorenjske banke Radovljice je bila do polovice proge celo v boju za najvišja mesta, v končnici pa je popustila, a kljub vsemu dosegla drugi najboljši izid v karieri, ki je zadostoval za osmo mesto. Hosszujeva, ki je v domačem bazenu slavila že na 200 mešano, je ugnala rojakinjo Zsuzsanno Jakabos, tretja je bila Britanka Ellen Gandy.

"Zelo zadovoljna sem že s tem, da sem se uvrstila v ta finale. Seveda sem malo razočarana, saj sem se želela spustiti pod mejo 2:09, a nič hudega. To bo pač zdaj eden od naslednjih ciljev. Bilo je težje kot včeraj v polfinalu. Malo že vsi skupaj čakamo, da je konec in malo sem že utrujena, ne glede na vse pa moram biti tukaj z nastopi kar zadovoljna," je povedala 22-letna Jeseničanka.
Zadnji dan EP-ja so razdelili kar osem kompletov medalj. Na 50 m prosto je bila najboljša 33-letna švedska veteranka Therese Alshammar. Štirikratna olimpijska prvakinja je v Budimpešti predtem zmagala že na 50 delfin, skupaj pa je zbirko medalj obogatila za štiri. V moški konkurenci je evropski rekorder Francoz Frederic Bousquet po srebru na 50 delfin osvojil zlato v prostem slogu. Rusinja Julija Jefimova je z velikim naskokom dobila žensko tekmo na 50 m prsno.

Madžari so imeli razlog za slavje tudi na 400 mešano, kjer je evropski rekorder Laszlo Cseh vodil od štarta do cilja, srebrn je bil njegov rojak David Verraszto. Britanka Rebecca Adlington je izkoristila nenastopanje italijanske svetovne rekorderke Federice Pellegrini in zmagala na 400 prosto. Šele v zadnjih metrih je dobila zanimiv obračun s Francozinjo Cyrielle Ophelie Etienne.

Rusinje napačno predale
Prav za konec so razdelili še oba kompleta medalj v mešanih štafetah. V ženski konkurenci so se tesne zmage veselile Rusinje pred Britankami, bron so osvojile Švedinje. Rusinje so bile nato zaradi napačne predaje diskvalificirane in bron so osvojile Nemke. Črto pod prvenstvom so z zmago na 4 x 100 m mešano potegnili Francozi z novim rekordom prvenstev 3:31,32. Z velikim zaostankom so se na drugo in tretje mesto uvrstili Rusi in Nizozemci.

Zadnji dan predtekmovanja na evropskem prvenstvu je 12. mesto osvojila ženska mešane štafete (4:11,04), Radovljičanka Nina Sovinek pa je bial 14. na 400 prosto (4:14,96).