20-letnik iz Novega južnega Walesa je poskrbel, da je Avstralija končno dobila svetovnega prvaka na 100 m prosto. Foto: EPA
Ryan Lochte
Ryan Lochte je na 200 m mešano premagal tako MIchaela Pehlpsa kot svoj stari svetovni rekord. Foto: Reuters
Ryan Lochte in Michael Phelps
Phelps je osvojil že četrto odličje v Šanghaju: popolnemu kompletu je dodal novo srebro. Foto: Reuters
Sara Isaković
Sara Isaković je kljub izidu sezone na 100 m prosto zasedla šele 31. mesto. Foto: Reuters
Britta Steffen
Olimpijska prvakinja na 100 m prosto Britta Steffen se je s časom 54,86 kot 16. sicer uvrstila v polfinale, a je razočarana Nemka nato odpovedala popoldanski nastop. Foto: EPA

Američan je v tesnem dvoboju ugnal Michaela Phelpsa, hkrati pa je še za desetinko izboljšal svoj stari svetovni rekord. Ura se je po 200 metrih plavanja v vseh štirih slogih ustavila pri 1:54,00, Phelps pa je zaostal za 16 stotink.

Lochte je tako postavil sploh prvi letošnji svetovni rekord, kar je povsem neprimerljivo s prejšnjimi prvenstvi, na katerih so rekordi padali skorajda v vsaki disciplini. Za to je "kriva" vrnitev h klasičnim kopalkam in opustitev visokotehnoloških ter izredno dragih kopalk.

Avstraliji po 43 letih zlato na 100 m prosto
Ob tem so bile v četrtek še štiri končne odločitve. V prestižni disciplini na 100 m prosto je z odličnim šprintom slavil Avstralec James Magnussen. To je prvo zlato za Avstralijo v klasični disciplini po daljnem letu 1968, ko je v Ciudad de Mexicu zmagal Mike Wenden.

"Zlato mi pomeni izredno veliko in prav tako ogromno pomeni tudi za avstralsko plavanje. Zdaj sem v središču pozornosti in bom v Londonu 2012 po velikim pritiskom, a me to ne moti, saj imam rad velike množice na velikih tekmovanjih," novi zvezdnik svetovnega plavanja napoveduje, da je njegov veliki cilj zlato na olimpijskih igrah čez eno leto.

Zlato Kitajki, Rusinji in Američankam
Gostitelji prvenstva so na svoj račun prišli na 200 m delfin, ko sta kitajski plavalki odnesli zlato in bron. Svetovna prvakinja je postala Džiao Liujang. V šprintu v hrbtnem slogu je bila najmojčnejša Rusinja Anastazija Zujeva. Za konec 5. dneva plavalnih odločitev so Američanke slavile v štafeti 4 x 200 m prosto.

Sara za konec do 31. mesta
Solidno formo na SP-ju v Šanghaju je znova potrdila Sara Isaković, ki pa je na 100 m prosto za sekundo zaostala za polfinalnim nastopom.
Isakovićeva je tudi v tretjem nastopu na prvenstvu dosegla najboljši izid sezone, s 55,81 na 100 m prosto pa se je na koncu uvrstila na 31. mesto. Radovljičanka je bila od 14. mesta oddaljena natančno sekundo, za polfinalnim nastopom pa 93 stotink, kar še potrjuje zgoščenost izidov na letošnjem tekmovanju.

Od napredovanja je bila še bolj oddaljena Tanja Šmid, ki je na 200 m prsno s časom 2:32,26 za pet sekund zaostala za osebnim rekordom, kar je na koncu zadostovalo za 26. mesto.

Zadovoljna z vozovnico za London 2012
"Izid je najboljši letos, soliden ... Morda sem pričakovala še nekaj več, a ne smem biti razočarana, saj sem danes šla na start le z dobro voljo in da tako končam to prvenstvo," je po tekmi povedala olimpijska podprvakinja na 200 prosto.
O celotnem prvenstvu pa je Isakovićeva menila: "Z dosežkom 1:58,01 na 200 prosto in uvrstitvijo med najboljših 16 še vedno sodim v svetovni vrh. Najbolj pa sem vesela olimpijske norme, saj sem si že zagotovila nastop v Londonu in zdaj se bom lahko v miru pripravila na igre."